Kotlina Kłodzka – rowerowe szaleństwo

30 stycznia 2021 - 0 komentarzy

Polska jest generalnie piękna i idealna  na rower, jednak w mojej, całkowicie subiektywnej, ocenie  jest kilka miejsc szczególnych. Mają one własną, niepowtarzalną aurę, której próżno szukać gdzie indziej. Zaliczam do nich Północną Suwalszczyznę oraz  Beskid Niski a teraz bezwzględnie dodaję Kotlinę Kłodzką. Czym sobie na to zasłużyła? Oto lista powodów:

 • Jest niezwykle różnorodna pod względem ukształtowania terenu – całkiem płaski środek otoczony przez mniej lub bardziej wysokie góry – niezależnie od stopnia zaawansowania każdy rowerzysta znajdzie tu coś dla siebie

 • Jest tu mnóstwo mało uczęszczanych asfaltowych dróg. Jakość tego asfaltu jest bardzo zróżnicowana. Na mojej ulubionej trasie w dolinie Dzikiej Orlicy trenują na rolkach narciarze biegowi. Natomiast droga z Bystrzycy Kłodzkiej do Lasówki byłaby już dla nich wyzwaniem.

 

 • To właśnie tu zbudowano niemal trzystu kilometrową sieć single tracków Glacensis, –  terenowe ścieżki rowerowe o różnym stopniu trudności dostarczą frajdy każdemu. 

 • Niesamowite miasta  – z jednej strony pełne unikalnych zabytków, z drugiej zaniedbane, straszące walącymi się  kamienicami, zapomnianymi ruinami  pięknych, niegdyś  obiektów. Nie wszystko  tutaj zachwyca ale klimat jest nie do podrobienia.

 

Bystrzyca Kłodzka

 

Lądek Zdrój

 

Kłodzko

 

 •  Uzdrowiska – wielbiciele zdrojowych klimatów będą zachwyceni – elegancka Kudowa, kameralny Lądek, urokliwa Polanica i  Duszniki i nieco zapomniane Długopole czekają na rowerzystów i umożliwiają wytchnienie po trudach na szlaku w parkach zdrojowych i pijalniach wód. 

 

Kudowa Zdrój

Lądek Zdrój

  Długopole

 

 • Park Narodowy Gór Stołowych – jedyne w Polsce i jedne z nielicznych w Europie góry płytowe, w których  płyty z górno-kredowych piaskowców ciosowych ułożone są poziomo – sprawia to, że góry są płaskie jak stół. Nie znaczy to, że dobrze się po nich jeździ na rowerze, są za to idealne na przerywnik w postaci wycieczki pieszej.

   

  Są w Kotlinie Kłodzkiej miejsca szczególne: Jaskinia Niedźwiedzia w masywie Śnieżnika, kopalnia złota w Złotym Stoku, kaplica czaszek w Czermnej, twierdze w Kłodzku i Srebrnej Górze no i kopalnia uranu w Kletnie. Żeby ją odwiedzić trzeba najpierw dotrzeć do kasy, do której prowadzi jedyna w swoim rodzaju ścieżka zdrowia.

 

 

 

 

Dodaj komentarz