Kotlina Kłodzka – rowerowe szaleństwo

30 stycznia 2021 - 0 komentarzy

To miejsce, które od lat czeka na swoją kolej w naszych wyprawowych planach. Chociaż wiedzieliśmy, że jest to region wyjątkowy – jeździliśmy tu na rowerach w dawnych czasach jeszcze z dziećmi, co roku biegamy  na nartach – to jakoś się nie składało. Zamieszanie związane z pandemią Covid 19 sprawiło, że zamiast na szlak Świętego Jakuba w Portugalii pojechaliśmy na jesienny objazd na Dolny Śląsk i w Czechy. Zamiany tej nie żałowaliśmy ani przez chwilę.

Polska jest generalnie piękna i idealna  na rower, jednak w mojej, całkowicie subiektywnej, ocenie  jest kilka miejsc szczególnych. Mają one własną, niepowtarzalną aurą, której próżno szukać gdzie indziej. Zaliczam do nich <<Północną Suwalszczyznę >>oraz  <<Beskid Niski >>a teraz bezwzględnie dodaję Kotlinę Kłodzką. Czym sobie na to zasłużyła? Oto lista powodów:

  • Jest niezwykle różnorodna pod względem ukształtowania terenu – całkiem płaski środek otoczony przez mniej lub bardziej wysokie góry – niezależnie od stopnia zaawansowania każdy rowerzysta znajdzie tu coś dla siebie

  • Jest tu mnóstwo mało uczęszczanych asfaltowych dróg. Jakość tego asfaltu jest bardzo zróżnicowana. Na mojej ulubionej trasie w dolinie Dzikiej Orlicy trenują na rolkach narciarze biegowi. Natomiast droga z Bystrzycy Kłodzkiej do Lasówki byłaby już dla nich wyzwaniem.

 

  • To właśnie tu zbudowano niemal trzystu kilometrową sieć single tracków Glacensis, –  terenowe ścieżki     rowerowe, o różnym stopniu trudności dostarczą frajdy każdemu. Zobacz też<< tutaj

  • Niesamowite miasta  – z jednej strony  pełne unikalnych  zabytków, z drugiej  zaniedbane, straszące walącymi się  kamienicami, zapomnianymi ruinami  pięknych, niegdyś  obiektów. Nie wszystko  tutaj zachwyca  ale klimat jest nie do podrobienia.

 

Bystrzyca Kłodzka

 

Lądek Zdrój

 

Kłodzko

 

  •  Uzdrowiska – wielbiciele zdrojowych klimatów będą zachwyceni – elegancka Kudowa, kameralny Lądek, urokliwa Polanica i  Duszniki i nieco zapomniane Długopole czekają na rowerzystów i umożliwiają wytchnienie po trudach na szlaku w parkach zdrojowych i pijalniach wód. 

 

Kudowa Zdrój

Lądek Zdrój

    Długopole

 

  • Park Narodowy Gór Stołowych – jedyne w Polsce i jedne z nielicznych w Europie góry płytowe , w których  płyty z górno-kredowych piaskowców ciosowych ułożone są poziomo – sprawia to, że góry są płaskie jak stół. Nie znaczy to, że dobrze się po nich jeździ na rowerze, są za to idealne na przerywnik w postaci wycieczki pieszej. Atrakcje niepowtarzalne- poza tym wszystkim co wyżej, są w kotlinie Kłodzkiej miejsca szczególne,dostępne tylko tutaj, takie jak: Jaskinia Niedźwiedzia w masywie Śnieżnika, kopalnia złota  w Złotym Stoku, kaplica czaszek w Czermnej, twierdze w Kłodzku i Srebrnej Górze no i kopalnia uranu w Kletnie. Żeby ją odwiedzić trzeba najpierw dotrzeć do kasy, do której prowadzi jedyna w swoim rodzaju ścieżka zdrowia. 

Zapraszamy na wyprawę, na której niemal każdy znajdzie coś dla siebie. Szczegóły <<Kotlina Kłodzka rowerowe Eldorado >>

 

 

 

Dodaj komentarz