Rowerowe gadżety

Sprawny rower to nie wszystko. Warto pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu, które może znacznie poprawić bezpieczeństwo i komfort w turystyce rowerowej.

  1. Dzwonek – chociaż jest obowiązkowym elementem wyposażenia roweru, często o nim zapominamy
  2. Światła – należy mieć włączone po zmroku – sprawdzajmy okresowo, czy baterie nadal działają, żeby uniknąć przykrej niespodzianki w trasie
  3. Kask – chociaż nie jest elementem obowiązkowym (wkrótce ma być dla dzieci do 14 roku życia), ale z własnego doświadczenia, szczerze rekomendujemy
  4. Lusterko – bardzo dobrze sprawdza się podczas jazdy po drogach asfaltowych oraz w ruchu samochodowym; niepotrzebne w lesie. Rekomenduję lusterka wypukłe – co prawda obiekty są bliżej niż widać w lusterku, ale kąt widzenia jest znacznie większy.
  5. Bagażnik – warto mieć przemyślany sposób mocowania nawet podstawowego bagażu na wycieczkę rowerową – w sprzedaży dostępne są rozmaite torby i sakwy rowerowe mocowane do tylnego bagażnika, na ramę lub na kierownicę – wybór jest ogromny, wszystko zależy od naszych potrzeb i preferencji.
  6. Uchwyt na bidon. W większość uchwytów zamiast bidonu można włożyć napoje w plastikowych jednorazowych butelkach. Najlepiej pasują te o pojemności 0,7L. Woda lub napój izotoniczny jest niezbędny nawet na kilkunasto-kilometrową przejażdżkę rowerową.
  7. Stopka/nóżka – pozwala odstawić rower, bez konieczności opierania go o cokolwiek. W turystyce rowerowej bardzo przydatna.
  8. Błotniki – na wielodniowe wyprawy niezbędne. Najlepsze są plastikowe podwieszane do bagażnika (trytkami) nad kołem tylnym, oraz do widelca nad kołem przednim.
  9. Zapięcie do roweru – zapięcie nawet najlepsze nie uchroni całkowicie naszego roweru przed kradzieżą, chociaż polecam te z wyższej półki – trochę cięższe i droższe, ale uchronią przed większością pospolitych strat. Starajmy się zapinać rower do jakiegoś elementy stałego w pobliżu – barierki, ogrodzenia, płotu, słupa itp. ewentualnie 2-3 rowery ze sobą. Rower zapinamy za ramę główną, nie za koło lub siodełko. Najważniejszy jest rozsądek przy wyborze miejsca pozostawienia roweru pod naszą nieobecność. Nie kupujmy roweru, którego strata zrujnuje nasze finanse. W końcu nie rower jest najważniejszy tylko my i nasza frajda z jego używania.
  10. Zestaw naprawczy do kół (pompka, łyżki do zdejmowanie opony, zapasowa dętka) – niezbędne elementy, ale tylko wówczas, gdy potrafimy sami ten sprzęt obsłużyć. Sugeruję przećwiczyć zmianę dętki pod okiem kogoś, kto to robić potrafi.
  11. Klucz uniwersalny ze skuwaczem łańcucha pomoże nam w drobnych naprawach/regulacjach w czasie naszej rowerowej wycieczki.
  12. Licznik rowerowy – coraz mniej potrzebny element. Te funkcje przejmują smartfony z odpowiednimi aplikacjami.
  13. Trytki…. nawet nie wiecie w jak wielu problematycznych sytuacjach znajdują zastosowanie jako rozwiązanie tymczasowe. Mac Gyver by się zdziwił.
  14. Uchwyt na telefon – mocowany na kierownicy – przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy korzystamy z nawigacji.
  15. Telefon komórkowy – chyba najważniejszy element, który powinniśmy zawsze zabierać. Pomoże znaleźć nam się w terenie, lub wezwać pomocy w sytuacji awaryjnej – kontuzji czy poważniejszej awarii roweru.