Bory Tucholskie

Bory Tucholskie

2

wyjazd: 2021/09/18

powrót: 2021/09/25

cena: 1690 zł

transport: bus z Warszawy 200 zł

kondycja:

wolne miejsca: Brak miejsc

O wyprawie

Bory Tucholskie są jednym z największych kompleksów leśnych w Polsce. Zachowały się tutaj fragmenty pierwotnej puszczy, stanowiska reliktowych roślin oraz rzadkich już w Polsce gatunków ptaków i zwierząt. To kraina o niepowtarzalnie pięknym krajobrazie, królestwo niebieskich strug, rzek i jezior, zielonych borów i lasów, urzekających swą potęgą i majestatem, nie tylko przyrodą. Obejmują one obszar ponad 250 tys. ha powierzchni leśnej. Rzeki przepływające przez bory wyżłobiły malownicze doliny i potworzyły piękne zakola, przepływając przez liczne jeziora łączą je w popularne szlaki kajakowe, zaliczane przez wodniaków do jednych z najpiękniejszych w kraju. To nie tylko „raj” dla kajakarzy, ale również dla rowerzystów.

Proponowana przez nas trasa rowerowa prowadzi przez lasy, wzdłuż rzek i skrajem jezior. Zaplanowana jest tak, aby można zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne w regionie delektując się jednocześnie zapachem lasu i śpiewem ptaków.

Dystans na rowerze: ok. 300 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 50%/50%

Pilot wycieczki: e-mail: Basia, borzeszyna@viaverde.com.pl

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 200 zł/osoby, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 600 zł
 • dodatkowego ubezpieczenia NNW i KIT Bezpieczne Rezerwacje

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
 • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <>

Atrakcje

 • Park Narodowy „Bory Tucholskie”
 • Zapora w Mylofie
 • Akwedukt w Fojutowie
 • Spływ Brdą
 • Chojnice, Tuchola, Koronowo – zabytki
 • Muzeum Borów Tucholskich

Program podróży

Dzień 1: Charzykowy

Spotykamy się w turystyczno-letniskowej wsi Charzykowy. Uczestnicy jadący własnym transportem powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest serwowana o godz.19.00. Po obiadokolacji odbędzie się spotkanie informacyjne.

Dzień 2: Charzykowy – Swornegacie – Mylof – Charzykowy (pętla – 60 km, 370 hm)

Dzisiejsza trasa prowadzi przez Park Narodowy Bory Tucholskie. Bardzo atrakcyjnym elementem krajobrazu są liczne jeziora. Początkowo jedziemy wzdłuż linii brzegowej Jeziora Charzykowskiego, kolejne jeziora to Karsińskie, Łąckie i Dybrzk. W Mylofie zobaczymy najstarszy w Polsce zbiornik, pobudowany do celów gospodarczych. Zaporę , pierwotnie drewnianą, zbudowano w 1848 r., w celu spiętrzenia wody, kierowanej do Wielkiego Kanału Brdy.

Dzień 3: Charzykowy – Chociński Młyn – Binduga – Charzykowy (pętla – 66 km, 390 hm)

Szlak rowerowy prowadzi nas wzdłuż pięknie meandrującej rzeki Chociny. Poruszamy się w większości drogami o nawierzchni utwardzonej, szlak jest więc odpowiedni zarówno dla turysty początkującego jak i bardziej wytrawnego.

Dzień 4: Spływ kajakowy Brdą: Rytel – Woziwoda (19 km)

Dzisiaj zmiana dyscypliny, wyruszamy na spływ Brdą, która uważana jest za najpiękniejszy szlak kajakowy w Polsce i Europie.

BRDA, zwana także Królową Borowiackich Rzek, to wymarzony szlak dla osób rozpoczynających swoją przygodę z kajakarstwem. Jest prawdziwą wodostradą. Długa, wygodna do przepłynięcia, doskonale oznakowana, ma dwie wielkie zalety – wiele jezior na szlaku i nieprzebrane lasy, które towarzyszą jej na całym biegu.  Miłośnicy przyrody powinni być zachwyceni. Dno rzeki jest twarde, żwirowe i słabo zarośnięte. Na odcinku, poniżej miejscowości Rytel, rzeka płynie przez przepiękne lasy sosnowe Borów Tucholskich.

Dzień 5: Charzykowy – Chojnice – Tuchola – Piła Młyn (50 km, 240 hm)

Zmieniamy naszą bazę noclegową i kierujemy się w stronę miejscowości Piła Młyn. Dzisiejszy etap ma spory walor poznawczy. Trasa prowadzi bowiem przez Chojnice, gdzie warto zobaczyć Rynek z neogotyckim Ratuszem Miejskim otoczonym kamienicami z pięknymi fasadami. Kolejne miasto, którego historia sięga XIII wieku, to Tuchola nazywana „stolicą  Borów”, chętni mogą odwiedzić tutaj Muzeum Borów Tucholskich. Po etapie rowerowym kierowcy jadą wozem technicznym po samochody do Charzykowy (ok. 45 km).

Dzień 6: Piła Młyn – Fojutowo – Cekcyn – Piła Młyn (pętla – 78 km, 380 hm; etap podstawowy 40 km)

Dzisiejszy etap jest długi i atrakcji z pewnością nam nie zabraknie – pedałujemy przez Rezerwat „Dolina rzeki Brdy” i Tucholski Park Krajobrazowy. Jedziemy do Woziwody – leśnej osady nad Brdą. Dalej nasz szlak wiedzie do Fojutowa, gdzie podziwiamy największy w Polsce akwedukt na skrzyżowaniu Wielkiego Kanału Brdy i Czerskiej Strugi, zbudowany na wzór budowli rzymskich.

Dzień 7: Piła Młyn – Koronowo – Piła Młyn  (pętla – 65 km, 350 hm)

To już ostatnia pętla na naszej wycieczce. Podczas jazdy zachwyci nas wspaniała przyroda oraz wsie i miasteczka. Naszym celem jest Koronowo, miasto o długiej i bogatej historii leżące w przepięknej dolinie Brdy. W Koronowie jest sporo zabytków, najcenniejszy z nich, to pocysterski zespół klasztorny.

Dzień 8: Piła Młyn

Zakończenie wycieczki, po śniadaniu bus wraca do Warszawy.

Mapa