Bory Tucholskie

Bory Tucholskie

2

wyjazd: 2024/04/27

powrót: 2024/05/04

cena: 2790 zł

transport: bus z Warszawy 300 zł

kondycja:

wolne miejsca: Brak miejsc

O wyprawie

Bory Tucholskie są jednym z największych kompleksów leśnych w Polsce. Zachowały się tutaj fragmenty pierwotnej puszczy, stanowiska reliktowych roślin oraz rzadkich już w Polsce gatunków ptaków i zwierząt. To kraina o niepowtarzalnie pięknym krajobrazie, królestwo niebieskich strug, rzek i jezior, zielonych borów i lasów, urzekających swą potęgą i majestatem, nie tylko przyrodą. Obejmują one obszar ponad 250 tys. ha powierzchni leśnej. Rzeki przepływające przez bory wyżłobiły malownicze doliny i potworzyły piękne zakola, przepływając przez liczne jeziora łączą je w popularne szlaki kajakowe, zaliczane przez wodniaków do jednych z najpiękniejszych w kraju. To nie tylko „raj” dla kajakarzy, ale również dla rowerzystów.

Proponowana przez nas trasa rowerowa prowadzi przez lasy, wzdłuż rzek i skrajem jezior. Zaplanowana jest tak, aby można zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne w regionie delektując się jednocześnie zapachem lasu i śpiewem ptaków.

Dystans na rowerze: ok. 270 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 50%/50%

Pilot wycieczki: e-mail: Basia, borzeszyna@viaverde.com.pl

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

  • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
  • śniadania i obiadokolacje
  • opiekę przewodnika
  • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
  • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

  • posiłku w trakcie dnia
  • dojazdu i powrotu
  • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
  • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł/osoby, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
  • dodatkowego ubezpieczenia NNW i KIT Bezpieczne Rezerwacje

Koncepcja naszego wyjazdu:

  • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
  • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
  • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <>

Atrakcje

  • Park Narodowy „Bory Tucholskie”
  • Zapora w Mylofie
  • Akwedukt w Fojutowie
  • Spływ Brdą
  • Chojnice, Tuchola – zabytki
  • Muzeum Borów Tucholskich

Program podróży

Dzień 1: Charzykowy

Spotykamy się w turystyczno-letniskowej wsi Charzykowy. Uczestnicy jadący własnym transportem powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest serwowana o godz.19.00. Po obiadokolacji odbędzie się spotkanie informacyjne.

Dzień 2: Charzykowy – Mylof – Charzykowy (pętla – 57 km, 370 hm)

Dzisiejsza trasa prowadzi przez Park Narodowy Bory Tucholskie. Bardzo atrakcyjnym elementem krajobrazu są liczne jeziora. Początkowo jedziemy wzdłuż linii brzegowej Jeziora Charzykowskiego, kolejne jeziora to Łąckie i Dybrzyk. W Mylofie zobaczymy najstarszy w Polsce zbiornik, pobudowany do celów gospodarczych. Zaporę , pierwotnie drewnianą, zbudowano w 1848 r., w celu spiętrzenia wody, kierowanej do Wielkiego Kanału Brdy.

Dzień 3: Charzykowy – Małe Swornegacie – Charzykowy (pętla – 52 km, 330 hm)

Szlak rowerowy prowadzi nas drugą stroną Jeziora Charzykowskiego, następnie jedziemy wzdłuż Jeziora Długiego i Jeziora Karsińskiego. Po drodze podziwiamy pięknie meandrujące rzeki: Brdę i Chocinę. Poruszamy się w większości drogami o nawierzchni utwardzonej, szlak jest więc odpowiedni zarówno dla turysty początkującego jak i bardziej wytrawnego.

Dzień 4: Charzykowy – Swornegacie – Charzykowy (pętla – 57 km, 400 hm)

To już ostatnia pętla na naszej wycieczce z miejscowości Charzykowy. Podczas jazdy zachwyci nas wspaniała przyroda i liczne jeziora w Borach Tucholskich. Jadąc trasą „Kaszubskiej Marszruty” będziemy podziwiali kaszubskie wsie m.in. Swornegacie. Jest to jedna z najstarszych wsi w regionie, a malownicza lokalizacja, to jeden z atutów tego miejsca. Sama nazwa działa na przyjezdnych jak magnes, choć wbrew domysłom, nie jest ona związana z elementami garderoby. Jest to połączenie dwóch kaszubskich słów – swora tj. warkocz pleciony z korzeni sosnowych służący do umacniania czyli gacenia brzegów rzek i jezior.

Dzień 5: Charzykowy – Chojnice – Tuchola – Wymysłowo (44 km, 190 hm)

Zmieniamy naszą bazę noclegową i kierujemy się w stronę miejscowości Wymysłowo. Dzisiejszy etap ma spory walor poznawczy. Trasa prowadzi bowiem przez Chojnice, gdzie warto zobaczyć Rynek z neogotyckim Ratuszem Miejskim otoczonym kamienicami z pięknymi fasadami. Kolejne miasto, którego historia sięga XIII wieku, to Tuchola nazywana „stolicą  Borów”, chętni mogą odwiedzić tutaj Muzeum Borów Tucholskich. Po etapie rowerowym kierowcy jadą wozem technicznym po samochody do Charzykowy (ok. 35 km).

Dzień 6: Spływ kajakowy Brdą: Nadolna Karczma – Wymysłowo (19 km)

Dzisiaj zmiana dyscypliny, wyruszamy na spływ Brdą, która uważana jest za najpiękniejszy szlak kajakowy w Polsce i Europie.

BRDA, zwana także Królową Borowiackich Rzek, to wymarzony szlak dla osób rozpoczynających swoją przygodę z kajakarstwem. Jest prawdziwą wodostradą. Długa, wygodna do przepłynięcia, doskonale oznakowana, ma dwie wielkie zalety – wiele jezior na szlaku i nieprzebrane lasy, które towarzyszą jej na całym biegu.  Miłośnicy przyrody powinni być zachwyceni. Dno rzeki jest twarde, żwirowe i słabo zarośnięte. Na odcinku, poniżej miejscowości Rytel, rzeka płynie przez przepiękne lasy sosnowe Borów Tucholskich.

Dzień 7: Wymysłowo – Fojutowo – Wymysłowo  (pętla – 60 km, 290 hm)

Na dzisiejszym etapie atrakcji z pewnością nam nie zabraknie – pedałujemy przez Rezerwaty: „Dolina rzeki Brdy” i „Żródła rzeki Stążki” oraz Tucholski Park Krajobrazowy. Jedziemy do Woziwody – leśnej osady nad Brdą. Dalej nasz szlak wiedzie do Fojutowa, gdzie podziwiamy największy w Polsce akwedukt na skrzyżowaniu Wielkiego Kanału Brdy i Czerskiej Strugi, zbudowany na wzór budowli rzymskich.

Dzień 8: Wymysłowo

Zakończenie wycieczki, po śniadaniu bus wraca do Warszawy.

 

Mapa