Bretania – Celtycka kraina Francji – 2

Francja

2

wyjazd: 2024/09/14

powrót: 2024/09/21

cena: 4490 zł

transport: samolot

kondycja:

wolne miejsca: Brak miejsc

O wyprawie

Trasa jest wyjątkowo urozmaicona, a przy tym pozbawiona większych wzniesień co czyni ją dostępną dla wszystkich, również tych mniej doświadczonych rowerzystów. Rowerową przygodę rozpoczniemy w pobliżu Rennes, dalej pojedziemy ścieżką rowerową wzdłuż rzeki Rance do Dinan średniowiecznej perły Bretanii, urokliwego miasta z kamiennymi domami i krętymi uliczkami. Dalej pojedziemy wzdłuż wybrzeża. Po drodze będziemy podziwiać widoki, zażywać kąpieli i obserwować niezwykłe zjawisko pływów oceanicznych. Zwiedzimy Dinard – jeden z najwytworniejszych francuskich kurortów, Saint Malo – ukryte za murami miasto korsarzy i miejsce najbardziej niezwykłe – Mont-Saint-Michel – skalistą wyspę ze średniowiecznym opactwem, wyłaniającą się z oceanu w rytmie pływów. Naszą podróż zakończymy w Fougeres, gdzie zwiedzimy jeden z najwspanialszych średniowiecznych zamków Europy.

Dystans na rowerze: 300 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 90%/10%

Pilot wycieczki: Mariusz, e-mail: biuro@viaverde.com.pl

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą. Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki.
 • Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <>

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w pensjonatach B&B, hotelach klasy turystycznej lub hostelach w pokojach 2-4-osobowych.
 • śniadania
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie
 • przewóz rowerów z Polski
 • ubezpieczenie KL i NNW

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • kosztów biletów lotniczych
 • posiłków w trakcie dnia i wieczorem (min. 50 EURO dziennie)
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300zł, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
 • dodatkowego ubezpieczenie KIT Bezpieczne Rezerwacje

Atrakcje

 • Zamek w Fougeres
 • Dinan
 • Dinard zwany Niceą Północy
 • Pointe de Grouin
 • Dol de Bretagne
 • Mont Saint Michel

Program podróży

LOTY:
Warszawa Okęcie – Paryż Orly

6.40–> 9.15

Paryż Orly – Warszawa Okęcie

9.50 –> 12.05

Dzień 1: Przelot z Warszawy do Paryża. Transfer busem do Rennes

Dzień 2: Rennes – Dinan ok. 70 km, 290 hm

Przez cały dzień podążamy doliną rzeki Rance, wśród bujnej roślinności, bardzo przyjemną ścieżką rowerową. Przed nami prawdziwa perła średniowiecznej architektury– Dinan, z artystyczną atmosferą, brukowanymi uliczkami i kamiennymi domkami.

Dzień 3: Dinan – Saint Malo ok. 52 km, 340 hm

Nadszedł czas by powitać atlantyckie wybrzeże. Odwiedzimy kameralne nadmorskie miejscowości Lancieux i Saint Briac, z pięknymi piaszczystymi plażami, gdzie  znajdziemy czas na dłuższą chwilę relaksu a także najbardziej ekskluzywny kurort Bretanii Dinard zwany Niceą Północy – z wytwornymi willami i restauracjami. Stąd przepłyniemy promem do Saint Malo, miasta otoczonego murami, całkowicie zniszczonego w 1944 roku i  odbudowanego z niezwykłą starannością.

Dzień 4: Sant Malo

Zostajemy w Sant Malo na dwie noce, więc można ten dzień spędzić na plaży, można zwiedzić największą na świecie elektrownię wodną pozyskującą energię z pływów oceanicznych. Dla żądnych wrażeń – wycieczka piesza wzdłuż skalistego tutaj wybrzeża oceanu – aż do Pointe de Grouin, najbardziej na północ wysuniętego przylądka.

Dzień 5: Sant Malo – Beauvair ok. 62 km 200 hm

Rozpoczynamy etap bardzo relaksująco elegancką nadmorską promenadą. Potem pojedziemy do Cancale – bretańskiej stolicy ostryg, a że akurat pora lunchu nie można się nie skusić. Jedziemy dalej wzdłuż zatoki obserwując  fascynujące zjawisko pływów oceanicznych. To właśnie tu są one jedne z największych na świecie – różnica poziomów między przypływem i odpływem może wynosić nawet 15 metrów.

Dzień 6 : Beauvair – Mont Saint Michel – Mont Dol- Dol de Bretagne ok. 30 km, 160 hm

Mont Saint Michel to skalista wyspa, na której znajduje się monumentalny średniowieczny klasztor benedyktyński, cyklicznie odcinana od stałego lądu przez fale oceanu, a na stałe połączona z lądem jedynie sztucznie usypaną groblą – to pewnie największa atrakcja Bretanii. Poza samą wyspą i opactwem fascynujący jest spektakl rozgrywany przez naturę związany z rytmem przypływów i odpływów. Spędzimy tu trochę czasu aby móc w pełni poznać  to niezwykłe miejsce.

Drugą część dnia spędzimy wśród romantycznych klimatów Bretanii – czeka nas niespieszna podróż przez wioski i miasteczka, z których najbardziej spektakularne będzie Dol de Bretagne dawna stolica religijna Bretanii z imponującą  katedrą i licznymi zabytkami. Wjedziemy też na granitowe wzgórze Mont-Dol skąd roztacza się piękna panorama okolicy. Powrót na nocleg busem lub dla chętnych rowerami.

Dzień 7: Beauvair – Fougeres ok. 52 km, 280 hm

Ostatniego dnia w całości będziemy jechać ścieżką rowerową. Najpierw wzdłuż rzeki Couesnom objętej programem ochrony Natura 2000, będącej ostoją ptactwa. Następnie pojedziemy przez typowo wiejski krajobraz Bretanii i dotrzemy do uroczego miasteczka Fougeres – zwiedzimy tutaj doskonale zachowaną, jedną z najpotężniejszych twierdz średniowiecznej Europy.

Dzień 8: Transfer busem na lotnisko Paryż Beauvais. Powrót do Polski

Mapa