Dolina Bobru i Polana Izerska

Dolina Bobru

2

wyjazd: 2024/06/29

powrót: 2024/07/06

cena: 2790 zł

transport: bus z Warszawy 400 zł

kondycja:

wolne miejsca: Brak miejsc

O wyprawie

W trakcie wyjazdu oprócz pięknych krajobrazów, zobaczymy wiele zabytków i ciekawych zakątków, takich jak: zamek w Bobrowie, pałace Łomnica i Wojanów, Cieplickie Termy, Wieżę Książęcą w Siedlęcinie, Świeradów Zdrój.
Popróbujemy swoich sił na single-trackach w Polsce i Czechach. Ukoronowaniem naszego wyjazdu będzie przepiękny widokowo przejazd Halą Izerską.

Trasa prawie każdego dnia ma dwie wersje: trudniejszą – dla bardziej ambitnych, żądnych „wyżycia się” i górskich wrażeń, oraz rekreacyjną, gdzie mamy mniej rowerowego wysiłku, a więcej czasu na podziwianie widoków i przyrody. Na ten wyjazd preferowane są rowery górskie, oraz obowiązkowe kaski (zwłaszcza na single trackach).

Dystans na rowerze: 250 km,  Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa, leśna: 70%/30%

Pilot wycieczki: Basia, e-mail: borzeszyna@viaverde.com.pl

Koncepcja naszego wyjazdu:

  • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
  • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
  • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <>

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

  • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
  • śniadania i obiadokolacje
  • opiekę przewodnika
  • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
  • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

  • posiłku w trakcie dnia
  • dojazdu i powrotu
  • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
  • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 200 zł, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
  • dodatkowego ubezpieczenia NNW Polska i KIT Bezpieczne Rezerwacje

Atrakcje

  • Rudawy Janowickie (Starościńskie Skały)
  • Ruiny zamku Bolczów
  • Wieża Książęca
  • Cieplickie Termy
  • Ruiny zamku Chojnik
  • Nove Mesto
  • Izerska Hala i torfowiska rzeki Izery

Program

Dzień 1: Bus wyjeżdża z Warszawy wczesnym popołudniem. Dojazd do Kamiennej Góry – obiadokolacja ok. 20.00, potem spotkanie informacyjne.

Dzień 2: Kamienna Góra – Cieplice 40 km 130 hm

Jedziemy Doliną Bobru – wygodna ścieżka rowerowa. Dzisiaj dzień pałaców i zamków – po drodze oglądamy zamek w Bobrowie, Pałac w Wojanowie oraz Pałac w Łomnicy.
Wersja dla ambitnych przewiduje poranny przejazd urokliwą górską drogą przez Rudawy Janowickie (Starościńskie Skały) – dodatkowe ok. 10 km i 300 metrów podjazdu (w trakcie piesza wycieczka do ruin zamku Bolczów).

Dzień 3: Cieplice, pętla 50 km 520 hm

Przejeżdżamy przez Jelenią Górę, następnie podążamy z biegiem Bobru do Siedlęcina. Tutaj zwiedzamy Wieżę Książęcą – budowlę z XIV wieku. Wnętrze wieży zawiera prawdziwy skarb – ściany na drugim piętrze zostały pokryte freskami przedstawiającymi opowieść z legendy o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu w połowie XIV wieku, co czyni je najstarszymi, niesakralnymi malowidłami w Polsce.
Dalej urokliwą ścieżka wzdłuż Jeziora Wrzeszczyńskiego, następnie widokową ścieżką wzdłuż Jeziora Pilchowickiego. Tam przejeżdżamy przez potężną tamę i przez Barcinek wracamy do Cieplic. Istnieje krótszy wariant trasy – z ominięciem Jeziora Pilchowickiego.

Dzień 4: spływ kajakowy (opcjonalny etap górski – 33 km 1100 hm)

Dla spragnionych „wyżycia się rowerowo po górach” – wjazd na Przełęcz Karkonoską położoną na granicy polsko-czeskiej na wysokości 1198 m.
Dzisiaj wszystkich – spływ kajakowy rzeką Bóbr na odcinku: Nielestno – Lwówek Śląski (ok. 4 godziny). Można ten dzień potraktować też jako dzień „totalnego odpoczynku” – spaceru po urokliwym Parku Zdrojowym lub Parku Norweskim, przejść odrestaurowanym cieplickim rynkiem czy spędzić kilka godzin w termach.

W ciągu dni spędzonych w Cieplicach warto przynajmniej raz odwiedzić Cieplickie Termy – gdzie w naturalnie ciepłej wodzie (lub w saunach) można zregenerować organizm po rowerowych wysiłkach.

Dzień 5: Cieplice – Świeradów Zdrój 30 km 580 hm

Najpierw zwiedzimy ruiny zamku Chojnik (dojście pieszo ok 30 min.). Dalej szlak wiedzie przez Piechowice – po drodze obejrzymy Pałac Pakoszów, następnie hutę szkła kryształowego Julia. Drogą szutrową czeka nas długi ale niezbyt stromy wjazd na Rozdroże Izerskie – najwyższy punkt dzisiejszego dnia. Dalej do Świeradowa możemy zjechać drogą asfaltową lub wariantem szutrowym – ścieżką rowerową.

Dzień 6: Świeradów – Nove Mesto – Świeradów (single tracki)

Dzisiaj czeka nas unikalna atrakcja rowerowa – pojedziemy do czeskiego miasteczka Nove Mesto – tam pojeździmy po specjalnie przygotowanych górskich single trackach, czyli ścieżkach specjalnie zaprojektowanych dla rowerzystów w wariancie MTB. Ścieżki są do przejechania dla każdego – dozujemy poziom trudności zaczynając od łatwych tras, potem średnich i trudnych. Poziom trudności na wszystkich trasach wzrasta wraz ze wzrastającą prędkością jazdy. Ścieżki są jednokierunkowe, więc nie grozi nam niebezpieczeństwo zderzenia z rowerzystą z naprzeciwka (kaski obowiązkowe).

Dzień 7: Świeradów – Świeradów (pętla w Dolinie Izery) 45 km, 520 m

Dzisiaj ukoronowanie naszego wyjazdu – przejazd po najpiękniejszych widokowo trasach rowerowych w Polsce. Wjeżdżamy na Stóg Izerski kolejką (wersja dla ambitnych to wjazd rowerem), potem przemierzymy Izerską Halę i torfowiska rzeki Izery. Zjemy lunch w schronisku Orle, potem powrócimy okrężną drogą przez: Rozdroże pod Cichą Równą – Rozdroże pod Kopą – Rozdroże Izerskie i Płókowy Mostek do Świeradowa.

Dzień 8: Po śniadaniu wyruszamy busem w drogę powrotną do Warszawy.

Mapa