Doliną Mozeli i Renu – 2

Niemcy

2

wyjazd: 2021/09/11

powrót: 2021/09/18

cena: 2990 zł

transport: bus w cenie

kondycja:

wolne miejsca: Brak miejsc

O wyprawie

To  wyjazd typowo rekreacyjny, po płaskim terenie, poprowadzony niemal w całości ścieżkami rowerowymi – idealny dla początkujących rowerzystów, ale też dla wszystkich, którzy chcą zwiedzić piękne okolice na spokojnie i bez nadmiernego pośpiechu.  Trasa wiedzie krętymi zakolami Mozeli, wśród  winnic  usadowionych na  zboczach, oraz doliną  Renu wpisaną, ze względu na wyjątkowe walory krajobrazowe i kulturowe, na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Piękne krajobrazy, tajemnicze zamki, romantyczne miasteczka o rzymskim rodowodzie a przy tym  niemiecki ład, perfekcyjne ścieżki rowerowe, doskonała kuchnia no i … oczywiście wino – czego więcej trzeba na idealne rowerowe wakacje ?!

Pilot wycieczki: Mariusz, email: biuro@viaverde.com.pl

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w pensjonatach B&B, hotelach klasy turystycznej lub hostelach w pokojach 2-4-osobowych.
 • śniadania
 • dojazd z Warszawy i powrót busem 20-osobowym z przyczepą rowerową
 • opiekę przewodnika
 • asystę busa przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie
 • ubezpieczenie KL i NNW

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłków w trakcie dnia i wieczorem (min. 30 EURO dziennie)
 • biletów wstępu do muzeów, biletów na promy  i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 200 zł, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 600 zł
 • dodatkowego ubezpieczenia KIT Bezpieczne Rezerwacje

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą. Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki.
 • Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <>

Atrakcje

 • Zamki w dolinie Renu
 • Skała Lorelei
 • Koblencja
 • Deutches Eck (Niemiecki Trójkąt)
 • Winnice w dolinie Mozeli
 • Trewir – najstarsze miasto Niemiec

Program podróży

Dzień 1 – Wyjazd busa z Warszawy w godzinach wczesnorannych

Przybycie  do Moguncji. Zakwaterowanie w hotelu. Spotkanie informacyjne.

Dzień 2   Moguncja – Kestert  65 km

Witamy się z wielką rzeką i nadbrzeżną promenadą podążamy do niezwykłej  krainy Zamków nad Renem. Pomiędzy Bingen a Koblencją rzeka Ren płynie niezwykle malowniczym wąwozem, który objęty został parkiem krajobrazowym Oberes Mittelrheintal (Górna Dolina Środkowego Renu). Liczne wysokie skalne klify, ściany porośnięte schodzącymi tarasowo winnicami oraz średniowieczne zamki tworzą tu niezwykle widowiskowe krajobrazy.  Na odcinku ok. 30 km czeka na nas siedem majestatycznych budowli. Zamek Reichenstein zwiedzimy dokładniej a główną atrakcją będzie słynna Lorelei, wznosząca się na 120 m ponad poziom wody skała, zaliczana do najciekawszych miejsc w Niemczech. Według legendy miała na niej przesiadywać  piękna złotowłosa czarodziejka i kusić żeglarzy cudnym śpiewem. Ze szczytu roztacza się imponujący widok na dolinę Renu.

Dzień 3  Kestert – Niederfell 50 km

Kontynuujemy podróż malowniczym przełomem Renu, podziwiając kolejne zamki m.in, położony  na wyspie XIII- wieczny zamek Marksburg oraz XIX wieczny Stolzenfels. Przed nami Koblencja, jedno z najpiękniejszych niemieckich miast. Tutaj w Deutches Eck, charakterystycznym trójkątnym cyplu omywanym przez wody Mozeli i Renu, spotkamy się z Mozelą, wzdłuż której będziemy kontynuować wycieczkę.

Dzień 4  Niederfell – Cochem  35 km

Dzisiaj etap nieco krótszy, biegnie wzdłuż  winnic regionów Kobern-Gondorf i Winningen. Po drodze  odwiedzimy jeden z najpiękniejszych zabytków niemieckiego gotyku średniowieczną warownię Burg Eltz, położoną w dolinie rzeki Elzbach, będącej dopływem Mozeli.  Zamek przetrwał w oryginalnej formie od średniowiecza. Położony w otoczeniu dzikiej przyrody, bez śladów współczesnej cywilizacji, wygląda jak żywcem przeniesiony z baśni Braci Grimm. Aby do niego dotrzeć wybierzemy się na pieszą wycieczkę.

Dzień 5  Cochem- Enkirch 55 km

Dzień rozpoczniemy od zwiedzania neogotyckiego zamku Reichsburg, górującego nad miasteczkiem. Widoki z dziedzińca zamku zapierają dech w piersiach! Zamczysko wznosi się ponad 100 m nad zakole rzeki, a tuż pod jego murami rozpościerają się winnice. Stąd  czeka nas relaksująca jazda zakolami Mozeli – po drodze odwiedzimy Beilstein, niewielką osadę gęsto zabudowaną kamiennymi domkami, przypominająca bajkową scenerię. Potem jadąc przez kompleks winnic o nazwie „Zeller Schwarze Katz”  dotrzemy do Enkirch, wyjątkowego zespołu domów szachulcowych.

Dzień 6   Enkirch – Wintrich 40km

Przez kolejny winny region Kröver Nacktarsch dojedziemy do Traben-Trarbach. Miasteczko to leży jakby w naturalnym amfiteatrze stworzonym przez winnice i lasy po obu stronach Mozeli. Pełne jest ponadto architektonicznych perełek z Belle Epoque. Następnie odwiedzimy Zeltingen-Rachtig, skąd pochodzą najbardziej znane dziś w świecie gatunki mozelskich win: m.in. Himmelreich i Schlossberg oraz malownicze miasteczko Bernkastel-Kues, z kolorowymi   kamieniczkami wokół rynku .

Dzień 7  Wintrich – Trewir  60 km,

Na początek  Neumagen-Dhron, najstarszy w Niemczech ośrodek winiarstwa, znany  również z ciekawego nagrobka  przedstawiającego statek do transportu wina. Następnie ruszymy do Trittenheim, a także obejrzymy ruiny rzymskiej Villa Rustica. Znajduje się tu „winiarska ścieżka edukacyjna”. Na zakończenie etapu i całej wyprawy  zwiedzanie Trewiru – najstarszego miasta Niemiec. Znajdziemy tu wspaniałe  zabytki  architektury rzymskiej –  potężną bramę Porta Nigra, Termy Cesarskie, Bazylikę Konstantyna,  a także romańską katedrę.

Dzień 8 – Powrót do Polski

Wyruszamy w drogę powrotną we wczesnych godzinach porannych. Śniadanie w formie suchego prowiantu.

Mapa