Wyspy Estonii – 1

Estonia

2

wyjazd: 2024/07/07

powrót: 2024/07/14

cena: 3490 zł

transport: bus w cenie

kondycja:

wolne miejsca: Brak miejsc

O wyprawie

Dziewicza przyroda, piaszczyste plaże, urwiste klify, sielskie krajobrazy, cisza i spokój – tego wszystkiego doświadczymy podczas idyllicznej wyprawy do Estonii – ojczyzny skype’a, gdzie kultura słowiańska przeplata się ze skandynawską a kontakt z naturą jest zapewniony na każdym kroku.

Wyprawę rozpoczniemy od przeprawy promowej na wyspę Muhu. Pojedziemy wzdłuż wybrzeża o urozmaiconej linii brzegowej, szuwarowo-błotnej na wschodzie, z urwistymi klifami na północy. Zwiedzimy skansen (w części nadal zamieszkały) w Koguwie a następnie groblą przejedziemy na docelową wyspę naszej wycieczki – Saremę. Tutaj czekają na nas piękne, dzikie plaże, strome klify, park narodowy Vilsandi – raj dla ptaków i innych zwierząt, kratery powstałe po uderzeniu meteorów, liczne wiatraki i wspaniałe jedzenie. Zwiedzimy stolicę wyspy – Kuressaare, jedyne miasto Saremy a w niej zamek biskupi. Wyprawę zakończymy w Parnawie, letniej stolicy Estonii, z piękną, dobrze zachowaną starówką i szeroką plażą.

Dystans na rowerze: ok. 340 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 95%/5%

Pilot wycieczki: Basia, e-mail: borzeszyna@viaverde.com.pl

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

  • przejazd busem z Warszawy
  • noclegi w pensjonatach, hotelach klasy turystycznej lub hostelach w pokojach 2-4 osobowych.
  • śniadania
  • 4 z 7 obiadokolacji
  • opiekę przewodnika
  • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
  • przewóz bagaży na trasie
  • ubezpieczenie KL i NNW

Cena wycieczki NIE obejmuje:

  • posiłków w trakcie dnia oraz trzech obiadokolacji (ok 10 EURO/szt)
  • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
  • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
  • dodatkowego ubezpieczenie KIT Bezpieczne Rezerwacje

Koncepcja naszego wyjazdu:

  • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
  • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
  • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <>

Atrakcje

  • Wyspa Muhu
  • Skansen w miejscowości Koguva
  • Wyspa Sarema
  • Zamek biskupi w Kuressaare
  • Park Narodowy Vilsandi
  • Najwyższy klif Panga
  • Miasteczko Angla

Program podróży

Dzień 1: Przejazd busem z Warszawy do Parnawy

Wyruszamy o godz.6.00 z Warszawy ze stacji Metro Młociny
Przejazd w okolice Parnawy na nocleg.

Dzień 2: Kuivatsu- Laimjala ok.70 km

Przejazd busem do Virtsu a stąd przeprawa promem do Kuivatsu na wyspę Muhu, której mieszkańcy wyróżniają się szczególną dbałością o tradycję. Nasz szlak prowadzi wzdłuż wybrzeża o ciągle zmieniającym się charakterze – od płaskich podmokłych brzegów do stromych klifów. Największą atrakcją wyspy jest skansen w miejscowości Koguva, którego domostwa nadal zamieszkuje miejscowa ludność. Następnie udamy się na Saremę –największą wyspę archipelagu jak i całej Estonii. Zanocujemy w miejscowości Laimjala.

Dzień 3: Laimjala – Kuressaare ok. 55 km

Ruszamy na wschód w kierunku stolicy wyspy Kuressaare. Po drodze wyjątkowa ciekawostka geologiczna – jeziorko powstałe w kraterze po upadku meteorytu. Zwiedzimy również piękne i dobrze zachowane średniowieczne kościoły. Szlak prowadzi wygodną utwardzoną droga szutrową, przez łąki i bory sosnowe aż do Kuressaare, stolicy wyspy. To średniowieczne miasteczko – jedyne na wyspie, trochę w klimacie skandynawskim, dzięki łagodnemu klimatowi przypomina również śródziemnomorskie kurorty. Główną atrakcją jest Zamek Biskupi wzniesiony w XIII wieku i sąsiadujące z nim kręte uliczki z zabytkowymi kamienicami. Jest tu również wiele lokalnych restauracji słynących z pysznego jedzenia i lokalnego piwa.

Dzień 4: Kuressaare – Loona ok. 60 km

Kontynuujemy naszą podróż pośród lodowcowych krajobrazów, mijając po drodze nieliczne osady. Naszym celem dzisiaj jest Park Narodowy Vilsandi – archipelag bezludnych wysp, będących ostoją niezliczonych gatunków ptaków, foki szarej jak również wielu rzadkich gatunków roślin. Na wyspy można dotrzeć łódką lub…pieszo.

Dzień 5: Loona-Vilsandi – Loona, wycieczka pieszo-rowerowa

Dzisiaj spędzimy czas w odmienny sposób – wybierzemy się na całodniową wycieczkę . Najpierw dojazd 9 km do Kuusnome. Tutaj zostawimy rowery; dalej poruszać sie będziemy pieszo – częściowo brodząc po wodzie z wyspy na wyspę. Najbardziej wytrwali dotrą do końca wyspy Vilsandi nad otwarte morze. Całość w Parku Narodowym Vilsandi. Powrót do rowerów motorówką. Alternatywnie w przypadku niesprzyjającej pogody zrobimy wycieczkę rowerowo-pieszą do innej części Parku Narodowego – bez konieczności brodzenia przez wodę.

Dzień 6: Loona-Otime ok. 70 km.

Przed nami północne, klifowe wybrzeże Saremy. Najwyższy klif Panga dochodzi do 21 m wysokości. Roztaczają się stąd niezwykłe widoki. Odwiedzimy dziś miejscowość Angla, z kolonią zabytkowych wiatraków.

Dzień 7: Otime – Kuivastu ok.60 km

Północna stroną wyspy Saareema udamy się w kierunku wyspy Muhu cały czas obcując z morskim wybrzeżem, następnie groblą wrócimy na wyspę Muhu i dalej do promu w Kuivastu przejedziemy południowym wybrzeżem wyspy. Wieczorem zwiedzimy Parnawę – starówkę, pełną krętych i malowniczych uliczek, w których znaleźć można wiele warsztatów rękodzielniczych, prezentujących i sprzedających lokalne wyroby.

Dzień 8: po śniadaniu ruszamy w drogę powrotną do Warszawy.

Dojazd w godzinach wieczornych

Mapa