Mazury garbate – oferta indywidualna

Mazury

1

terminy: maj - wrzesień

cena: 2790 zł/os (dla grupy 2 osób)

transport: własny lub według ustaleń indywidualnych

kondycja:

O wyprawie

Północne rubieże Mazur urzekają nieskażoną przez cywilizację przyrodą, urozmaiconym  pofałdowanym krajobrazem,  krystalicznie czystymi jeziorami i dzikimi puszczańskimi ostępami. Znajdziemy tu wiele kilometrów mało uczęszczanych traktów i ścieżek  idealnych do rowerowych wędrówek.

Dystans na rowerze: ok. 265 km

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach
 • śniadania i obiadokolacje
 • przewóz bagaży na trasie
 • zapewniamy opis atrakcji i interesujących miejsc na trasie wycieczki
 • trasę w aplikacji komoot lub w formacie GPX dla urządzeń GPS
 • wsparcie telefoniczne w godz. 8.00 – 20.00 w trakcie trwania wycieczki

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • kosztów dodatkowych atrakcji
 • asysty samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł/osoby, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne samodzielne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km
 • Organizator zapewnia przewóz bagaży między 9.00 a 16.00 do następnego miejsca noclegowego – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <<kliknij tutaj>>

Atrakcje

 • Jezioro Mamry
 • Zespół bunkrów poniemieckich w Mamerkach
 • Puszcza Borecka
 • Spływ kajakowy Łaźną Strugą
 • Ośrodek Hodowli Żubrów
 • Wiadukty kolejowe w Stańczykach
 • Puszcza Romincka
 • Uzdrowisko w Gołdapii

Program podróży

Dzień 1: Jasieniec k/Kruklanek

Nocleg w miejscowości Jasieniec. Uczestnicy powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest planowana na godz. 19.00

Dzień 2: Jasieniec k/Kruklanek-Gołdap  55 km, 300 hm

Wyruszamy na północ ku coraz bardziej dzikim i odludnym terenom. Zwiedzamy piramidę w Rapie-pochodzący z początku XIX wieku grobowiec rodziny Farenheitów, wzorowany na piramidach egipskich a nieco dalej, w Żabinie Kościół Pełen Tajemnic. Dalej podążamy szutrową, niezwykle malowniczą drogą  na końcu świata, czyli przy samej granicy z Rosją. Dotrzemy do uzdrowiska w Gołdapii, znanego z wyjątkowo czystego powietrza i jedynych w tym rejonie tężni solankowych, w których będziemy mogli zrelaksować się po trudach etapu.

Dzień 3: Puszcza Romincka Gołdap-Stańczyki-Gołdap-pętla 70 km, 400 hm

Odwiedzimy najpiękniejsze zakątki tej odległej Puszczy  szczególnej, ze względu na charakterystyczną dla krain północnych przyrodę i niepowtarzalny krajobraz wielkiego polodowcowego obniżenia. Znajdziemy tu bagienne i  torfowe  doliny otoczone przez morenowe i kemowe wzniesienia, porośnięte  gęstym, mieszanym lasem, przypominającym syberyjską tajgę lub lasy Kanady.  Po drodze obejrzymy imponujące wiadukty kolejowe w Stańczykach, jedne z najwyższych w Polsce.

Dzień 4: Gołdap- Giże 55 km, 300 hm

Dzisiaj będzie trochę pagórków. Na początek zdobywamy Piękną Górę, wys. 272 m będącą pierwszym wzniesieniem Wzgórz Szeskich,  jak również ośrodkiem sportów zimowych. Stąd roztacza się rozległy widok na Wzgórza Szeskie, miasteczko Gołdap i Puszczę Romincką. Po wypiciu kawy w kawiarni obrotowej   jedziemy do rezerwatu Torfowisko na Tatarskiej Górze, z ciekawym jeziorkiem wytopiskowym, znajdującym się na szczycie. Wśród malowniczych łąk i oczek wodnych podążamy w kierunku Puszczy Boreckiej, niezwykle urozmaiconego kompleksu leśnego, będącego ze względu na liczne torfowiska i podmokłe tereny, ulubionym siedliskiem żurawii. Można tu również spotkać żubry, wilki, lisy i wiele innych zwierząt.

Dzień 5: Spływ kajakowy Łaźną Strugą ok.15 km

Dzisiaj proponujemy odmianę i odpoczynek od rowerów. Spłyniemy kajakami Łaźną Strugą, jedną z najbardziej urozmaiconych pod względem przyrodniczym, polskich rzek. Meandrująca rzeka płynąc w ciągle zmieniającym się krajobrazie , mijając ukwiecone łąki, wysokie skarpy, ściany trzcin  i tunele drzew dostarcza niezapomnianych wrażeń. Można też odpocząć na miejscu lub zrealizować etap rowerowy w kierunku Olecka i przejazd Wiewiórczą ścieżką wokół jeziora Olecko.

Dzień 6: Giże – Jasieniec k/Kruklanek  45km, 250hm, dodatkowo 20 km wokół jez. Gołdopiwo

Kontynuujemy podróż przez Puszczę Borecką, mijając po drodze malownicze jeziora Łaźno i Litygajno. Jeśli do tej pory nie spotkaliśmy żubrów, to na pewno zastaniemy je w rezerwacie pokazowym w Wolisku.  Dla chętnych dodatkowa pętelka dookoła jeziora Gołdopiwo i  zwiedzanie  ukrytej w lesie kwatery polowej Himmlera.

Dzień 7: Wielkie Jeziora Mazurskie 65 km, 300hm

Pora na zmianę otoczenia. Pojedziemy do  żeglarskiego raju – krainy Wielkich Jezior. Większa część naszej wycieczki będzie prowadziła wzdłuż jezior, tych Wielkich i tych trochę mniejszych. Odwiedzimy  porty jachtowe w Sztynorcie  i Węgorzewie oraz świetnie zachowany  zespół bunkrów poniemieckich w Mamerkach.

Dzień 8: Zakończenie wycieczki . Powrót

Mapa