Kaszubskie pejzaże – oferta indywidualna

Kaszuby

2

terminy: maj - wrzesień

cena: 1690 zł/os (dla grupy 4 osób)

transport: własny lub według ustaleń indywidualnych

kondycja:

O wyprawie

Proponujemy Wam aktywny wypoczynek wśród malowniczych jezior i lasów oraz wizytę w miejscowościach ważnych dla kaszubskiej historii.

Kaszuby to przedziwny region, który od wielu wieków nie ma jednej stolicy. Do miana stolicy Kaszub aspiruje siedem miast, które prześcigają się w zasługach dla społeczności kaszubskiej. Oprócz tego, że nie potrafimy wskazać jego stolicy, nie wiemy jednoznacznie skąd pochodzi nazwa „Kaszuby”, to jeszcze nie potrafimy wskazać jego dokładnych granic (ilu autorów, tyle wersji). Proponujemy Wam aktywny wypoczynek wśród malowniczych jezior i lasów oraz w miejscowościach ważnych dla kaszubskiej historii.

Dystans na rowerze: ok. 250 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 70%/30%

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach
 • śniadania i obiadokolacje
 • przewóz bagaży na trasie
 • zapewniamy opis atrakcji i interesujących miejsc na trasie wycieczki
 • mapy papierowe  z naniesioną trasą wszystkich etapów wycieczki
 • trasę w aplikacji komoot lub w formacie GPX dla urządzeń GPS
 • wsparcie telefoniczne w godz. 8.00 – 20.00 w trakcie trwania wycieczki

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • kosztów dodatkowych atrakcji
 • asysty samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 200 zł/osoby, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne samodzielne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km
 • Zapewniamy przewóz bagaży między 9.00 a 16.00 do następnego miejsca noclegowego – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <<kliknij tutaj>>

Atrakcje

 • Rynek w Kościerzynie
 • Rezerwaty Lubygość i Szczelina Lechicka
 • Spływ po rzece Radunia
 • Szymbark – Centrum Edukacji i Promocji regionu
 • Wieżyca – najwyższe wzniesienie Niżu Środkowoeuropejskiego
 • Warsztat garncarski Neclów w Chmielnie
 • Kaszubski Park Miniatur
 • Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Kaszub w Sianowie

Program podróży

Dzień 1: Kościerzyna

Uczestnicy jadący własnym transportem powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest serwowana o godz. 19.00.

Dzień 2: Kościerzyna – Lipusz – Sulęczyno – Kościerzyna (pętla – 60 km, 350 hm)

Naszą wycieczkę zaczniemy w Kościerzynie – w „sercu Kaszub”. Kościerzyna to nie tylko ładnie odrestaurowany rynek z kamieniczkami. Należy koniecznie odwiedzić Muzeum Ziemi Kościerskiej, gdzie znajduje się ciekawa wystawa o mieście, historii Kaszub i o lokalnych działaczach. Godne obejrzenia jest również Muzeum Kolejnictwa z piękną ekspozycją zabytkowych parowozów i lokomotyw. Opuszczamy miasto, nasz szlak wiedzie po przepięknych terenach Pojezierza Kaszubskiego. Trasa jest wyjątkowa – bardzo atrakcyjnym elementem krajobrazu są malownicze jeziora rynnowe oraz zalesione wzgórza.

Dzień 3: Kościerzyna – Gołubie – Stężyca – Borucino – Chmielno (41 km, 250 hm)

Szlak rowerowy biegnie leśnymi duktami i asfaltowymi drogami przez Kaszubski Park Krajobrazowy. Nasza trasa prowadzi wzdłuż linii brzegowej jezior polodowcowych, które połączone rzekami i strugami tworzą jeden z najpiękniejszych w Polsce szlaków wodnych tzw. Kółko Raduńskie – szlak łączący 14 jezior. Piękne kaszubskie jeziora zachęcają do wylegiwania się na brzegu oraz kąpieli.

Dzień 4: Chmielno – Mirachowo – Kamienicki Młyn – Sianowo – Chmielno (pętla – 52 km, 530 hm)

Kierujemy się w stronę rezerwatów: „Lubygość” i „Szczelina Lechicka”. Zwiedzanie rezerwatów umożliwia droga leśna, biegnąca wzdłuż jezior. Jest to jeden z najbardziej atrakcyjnych pod względem krajobrazowym szlaków wycieczkowych w Kaszubskim Parku Krajobrazowym. Nieopodal znajduje się także rekonstrukcja bunkra partyzantów Gryfa Pomorskiego – „Ptasia Wola” oraz punkt widokowy, z którego roztacza się rozległy widok na rynnę Jezior Potęgowskich i sąsiadujące z nią tereny sandrowe. Dalej nasza trasa wiedzie między małymi jeziorkami do rezerwatu „Kurze Grzędy” – jest to największy rezerwat przyrody w KPK utworzony w celu ochrony miejsc lęgowych żurawia i tokowisk głuszca.

Dzień 5: Ostrzyce – Trątkownica (13 km) – spływ kajakowy Radunią

Spływ Radunią dostarcza niezapomnianych wrażeń za sprawą piękna krajobrazu. Odkryjecie najurokliwsze zakątki Pojezierza Kaszubskiego – wysokie wzgórza, głębokie jary i czyste jeziora. Kaszubi mówią o tej rzece, że jest bijącym sercem pojezierza. Sprawdźcie to sami. Ta niesforna i pracowita rzeka to prawdziwy raj dla ludzi szukających na wodzie odpoczynku, przygody oraz sportowych wrażeń. Jej zmienność sprawia, że na różnych odcinkach tego atrakcyjnego szlaku będą się dobrze czuły osoby o różnym stopniu zaawansowania kajakowego. Wybraliśmy dla Państwa najbardziej atrakcyjny i malowniczy odcinek rzeki, preferowany dla amatorów i ludzi chcących poznać piękno Szwajcarii Kaszubskiej. Można też odpocząć i spędzić ten dzień na plaży.

Dzień 6: Chmielno – Kartuzy – Borcz  (44 km, 340 hm)

Opuszczamy Chmielno i kierujemy się w stronę Kartuz, gdzie znajduje się Muzeum Kaszubskie. Szwajcaria Kaszubska to nie tylko piękna przyroda, ale również niepowtarzalna, szeroko rozpoznawalna kultura i tradycja kaszubska. Sztuka ludowa, w szczególności haft kaszubski, malarstwo oraz ceramika znajdują rzeszę miłośników. Swoistą atrakcją jest również pielęgnowany przez mieszkańców język kaszubski. Muzea regionalne, które odwiedzimy, jak np. Muzeum Neclów w Chmielnie czy Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, doskonale ukazują turystom bogate dziedzictwo kulturowe Kaszub.

Dzień 7: Borcz – Szymbark – Wieżyca – Borcz (pętla – 48 km, 430 hm)

Dzisiejszy etap to pętla rowerowa przez bogato zalesione Wzgórza Szymbarskie z najwyższym wzniesieniem na Niżu Środkowoeuropejskim – Wieżycą (328,6 m n.p.m.) uchodzącą za obszar najbardziej malowniczy. Ten wspaniały krajobraz podziwiać można z kilku punktów widokowych zlokalizowanych na terenie całych Kaszub, m.in. z wieży widokowej na Wieżycy, gdzie planowana jest piesza wycieczka. Prawdziwą osobliwością kulturową Szwajcarii Kaszubskiej jest Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie kaszubszczyzna przybiera wymiar niemal światowy. Tutaj zobaczymy niezwykłe obiekt, takie jak: najdłuższa deska świata, dom postawiony do góry nogami czy Dom Sybiraka. Liczne atrakcje i widoki na kaszubskie jeziora zapierające dech w piersiach pozwolą zapomnieć o zmęczeniu na tym najbardziej wymagającym etapie naszej wycieczki.

Dzień 8: Borcz

Po śniadaniu zakończenie wycieczki

Mapa