W Królestwie Smętka

Warmia

2

wyjazd: 2022/04/30

powrót: 2022/05/07

cena: 1890 zł

transport: bus z Warszawy 200 zł

kondycja:

wolne miejsca: Brak miejsc

O wyprawie

Za górami, za lasami w krainie tysiąca jezior leżą baśniowe wzgórza porośnięte lasami, którymi rządzi król Smętek (tak głosi legenda). Nad drogami wyrastają drzewiaste tunele, gałęzie sczepiają się ocieniając je od słońca i chroniąc od deszczu. Wiosną wszystko się zieleni, a jesienią wszystko się żółci, złoci i czerwieni… mowa o Wzgórzach Dylewskich.

Miejscowi opowiadają, że Bóg zajął się Dylewską Górą dopiero ostatniego dnia swojej pracy nad stworzeniem świata. Obmyślił coś specjalnego – urodzajną ziemię, złote piaski, woreczki z nasionami, bulwy kolorowych kwiatów, srebrną wodę, łagodne zbocza i piękne lesiste doliny. Porozkładał to wszystko z namysłem i zmęczony poszedł spać. Gdy odpoczywał przyszedł diabeł i poorał ziemię dylewską swoimi pazurami, porozrzucał kamienie, a tupiąc nogami stworzył jamy i urwiska. Nie udało mu się jednak zniszczyć Wzgórz Dylewskich – dodał im tylko surowego uroku.

Dystans na rowerze: ok. 230 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 35%/65%

Pilot wycieczki: Basia, e-mail: borzeszyna@viaverde.com.pl

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
 • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <<kliknij tutaj>>

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 200 zł/osoby, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
 • dodatkowego ubezpieczenia NNW i KIT Bezpieczne Rezerwacje

Atrakcje

 • Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich
 • Zabytkowy wiadukt kolejowy w Glaznotach
 • Kamienny krąg i kościół ewangelicki w Glaznotach
 • Rezerwat Przyrody „Jezioro Francuskie”
 • Wieża widokowa na Górze Dylewskiej
 • Zamek krzyżacki w Ostródzie
 • Promenada w Ostródzie
 • Spływ kajakowy Drwęcą

Program wyjazdu

Dzień 1: Wyjazd Z Warszawy w godzinach południowych.

Przyjazd do Gospodarstwa Agroturystycznego „Dylewianka” w Wysokiej Wsi. Uczestnicy jadący własnym transportem powinni dotrzeć na  pyszną obiadokolację, która jest serwowana o godzinie 19.00  W gospodarstwie znajdują się krowy i kozy, a gospodarz bardzo ciekawie opowiada o swojej pracy przy zwierzętach. Po obiadokolacji odbędzie się spotkanie informacyjne.

Dzień 2: Wysoka Wieś – Zajączki – Glaznoty – Wysoka Wieś  ok. 40 km, 410 hm (pętla)

Trasa prowadzi przez Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich. Ponad połowę tych terenów pokrywają lasy z potężnymi dębami, smukłymi grabami i srebrzystymi bukami. Kierujemy się w stronę miejscowości Zajączki, gdzie można obejrzeć ruiny średniowiecznego grodziska i ukrytą w lesie ewangelicką nekropolię, która jest jedną z najciekawszych i najbardziej tajemniczych w okolicy. Znajduje się tutaj kaplica grobowa rodziny Kramerów, dawnych właścicieli wsi. Zataczamy pętlę i wjeżdżamy do Glaznot – małej wioski, w której znajduje się stary wiadukt kolejowy prowadzący donikąd… To wiadukt rozebranej już linii kolejowej, która kiedyś ciasno oplatała Prusy.

Dzień 3: Wysoka Wieś – Dylewo – Wysoka Wieś ok. 36 km, 390 hm + wycieczka piesza 5 km

Ruszamy w stronę siedlisk ukrytych na zboczu Góry Dylewskiej. Kolejny już raz odwiedzamy Glaznoty, tym razem kierujemy się do kamiennego kręgu i kościoła ewangelickiego. Jeżeli istnieje miejsce, w którym masz poczucie, że czas się zatrzymał, to jest nim właśnie kościół ewangelicki w Glaznotach. Dalej nasz szlak prowadzi do Dylewa i nad Jezioro Francuskie, z którym związana jest kolejna legenda…

Tego dnia czeka nas jeszcze wycieczka piesza – na początek wieża widokowa na szczycie Dylewskiej Góry (312 m n.p.m.), skąd rozpościerają się unikalne widoki na całą pobliską okolicę. Następnie udajemy się ścieżką przyrodniczą wgłąb lasu. Tutaj mamy lekcję przyrody – drzewa i krzewy są opisane na drewnianych tabliczkach.

Dzień 4: Wysoka Wieś – Drwęck – Wysoka Wieś  ok. 50 km, 350 hm (pętla)

Dzisiaj już ostatnia pętla rowerowa na Wzgórzach Dylewskich. Początkowo trasa biegnie leśnymi duktami, a następnie polnymi ścieżkami. Po drodze zatrzymujemy się w Gierzwałdzie, a kolejna wioska na naszym szlaku, która wygląda jak uśpiona to Drwęck, leżący w pobliżu źródlisk rzeki Drwęcy.

Dzień 5: Wysoka Wieś – Ostróda – Idzbark  ok. 44 km, 220 hm

Na początek czeka nas długi zjazd w stronę Pietrzwałdu, gdzie zwiedzamy drewniany barokowy kościół z XVIII wieku. Na pewnym odcinku drogi anomalie magnetyczne powodują, że zjeżdżając z górki w ogóle się nie rozpędzamy. Dalej drogą wzdłuż pól i wokół lasu dojeżdżamy do Kraplewa – tu stoi kościół ewangelicki zbudowany z muru pruskiego. Kolejne atrakcje czekają nas w Ostródzie – zwiedzanie Starego Miasta i spacer promenadą. Po przerwie na lunch kierujemy się w stronę naszej bazy noclegowej.

 Dzień 6: Idzbark – Ostróda ok. 12 km – spływ kajakowy Drwęcą (3 godz.)

Dzisiaj dzień relaksowy – zachęcamy wszystkich do spływu Drwęcą.

Drwęca –  rzeka piękna, klimatyczna i kameralna… jest uznawana za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych. Rzeka ma swoje źródła na Wzgórzach Dylewskich, a uchodzi do dolnej Wisły. Trasa kajakowa dość łatwa, ale wcale nie nudna. Pierwsze skrzypce gra zdecydowanie piękna przyroda. Na Drwęcy poczujecie się blisko natury – będziecie mieli mnóstwo okazji do oglądania łabędzi i kaczek, pod wodą będą migały ryby, a nad głowami – przelatujące ptaki drapieżne, bociany i czaple. Przez większą część naszej trasy rzeka ma naturalny przebieg i często meandruje wśród wysokich trzcinowisk. Płynąc będziemy podziwiali malownicze widoki pól.

Po zakończeniu wodniackiej przygody wrócimy busem do Idzbarka.

Dzień 7: Idzbark– Gietrzwałd – Stare Jabłonki – Idzbark  ok. 60 km, 500 hm

Po wczorajszym odpoczynku czeka nas urozmaicona trasa rowerowa z licznymi atrakcjami. Nasz szlak wiedzie przez tereny leśne obok licznych jezior m.in. Sarąg, Gajszak, Łęguty i Szeląg Wielki. Po drodze zatrzymamy się w Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie, zjemy co nieco w „Karczmie Warmińskiej” i zrelaksujemy się w „Ogrodach Gietrzwałdzkich”.

Dzień 8: Zakończenie imprezy.

Po śniadaniu powrót.

Mapa