Magiczne Podlasie-3

Podlasie

2

wyjazd: 2021/07/31

powrót: 2021/08/07

cena: 1590 zł

transport: bus z Warszawy 150 zł

kondycja:

wolne miejsca: Brak miejsc

O wyprawie

Zapraszamy do wyjątkowej krainy, innej od wszystkich pozostałych miejsc na Ziemi. Znajdziemy tu piękne krajobrazy, ślady wielokulturowej historii, obejrzymy piękne wschody i zachody słońca, skosztujemy specjałów tutejszej kuchni, spotkamy wyjątkowych, serdecznych i otwartych ludzi. Przede wszystkim zwolnimy bieg i wtedy poczujemy to, co czyni to miejsce wyjątkowym – magię Podlasia.

To wyjazd łatwy, wiedzie przeważnie drogami asfaltowym ze znikomym ruchem samochodowym oraz leśnymi duktami. Tym razem jedziemy odwrotnie.

Naszą wyprawę zaczniemy w Poczopku. Odwiedzimy Puszczę Knyszyńska z wieloma nadal nieodkrytymi zakątkami oraz Supraśl – miasteczko z prawosławnym monastyrem, muzeum ikon i przede wszystkim niezwykłą atmosferą. Pojedziemy wzdłuż Bugu, mijając jego liczne zakola i meandry. Przeprawimy się promem dwukrotnie, odwiedzimy Świętą Górę Grabarki – miejsca pielgrzymki wyznawców prawosławia. Wzdłuż wschodniej granicy, mijając liczne przydrożne kapliczki, zwiedzimy Puszczę Białowieską – jedyny pierwotny kompleks leśny w Europie. Na kilka godzin przesiądziemy się do kajaków, aby podziwiać to miejsce również z innej perspektywy. Pojedziemy Szlakiem Tatarskim, zwiedzimy meczet w Kruszynianach i spróbujemy pysznych tatarskich smakołyków.

Dystans na rowerze: 320 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 60%/40%

Pilot wycieczki: biuro@viaverde.com.pl

Czytaj więcej:

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 200 zł/osoby, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 600 zł
 • dodatkowego ubezpieczenia NNW i KIT Bezpieczne Rezerwacje

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
 • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <>

Atrakcje

 • Meczet w Kruszynianach
 • Puszcza Knyszyńska
 • Supraśl – miasteczko z prawosławnym monastyrem, muzeum ikon
 • Drohiczyn z Górą Zamkową
 • Mielnik
 • Święta Góra Grabarka – miejsca pielgrzymki wyznawców prawosławia
 • Puszcza Białowieska – jedynego pierwotnego kompleksu leśnego w Europie
 • Spływ kajakowy
 • Szlak Tatarski

Program podróży

Dzień 1: Wyjazd Z Warszawy w godzinach popołudniowych. Poczopek

Przyjazd do Poczopka. Uczestnicy jadący własnym transportem powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest serwowana o godzinie 19.00 Po obiadokolacji odbędzie się spotkanie informacyjne.

Dzień 2: Poczopek-Supraśl-Poczopek ok. 55 km

Naszą wycieczkę rozpoczniemy od pętli w Puszczy Knyszyńskiej, z niezwykle urozmaiconą i bogatą przyrodą i licznymi śladami działalności lodowca. Gęsta sieć rzek i strumyków, wraz z egzotycznym borem bagiennym, tworzy bajeczny krajobraz. Ukoronowaniem dzisiejszego dnia będzie wizyta w Supraślu, niezwykłym miasteczku w środku Puszczy, szczycącym się wieloma zabytkami i pozytywną energią. Odwiedzimy Monastyr Zwiastowania NMP z niekonwencjonalnym muzeum ikon, pospacerujemy klimatycznymi uliczkami i zrelaksujemy się na nadrzecznej promenadzie.

Dzień 3: Poczopek-Michałowo ok. 65 km

Dzisiejszy etap jest nieco bardziej wymagający ale za to wyjątkowo atrakcyjny. Pierwszą atrakcją będzie Slivarium w Poczopku – malowniczy leśny park, w którym będzie można zapoznać się z gatunkami roślin występujących w Puszczy Knyszyńskiej. Będziemy jechać wzdłuż białoruskiej granicy, mijając po drodze urokliwe, zapomniane wioski, i mając poczucie bycia w zupełnie innym, nierealnym świecie. Ruszymy śladami polskich Tatarów. Podlaski Szlak Tatarski prowadzi przez ziemie nadane w XVII wieku Tatarom przez Króla Jana III Sobieskiego i nadal są zamieszkiwane przez ich potomków. Odwiedzimy meczet oraz mizar w Kruszynianach oraz spróbujemy lokalnych smakołyków w Tatarskiej Jurcie. Trasa będzie wiodła przez malownicze Wzgórza Sokólskie.

Dzień 4: Michałowo-Narewka ok. 35 km, kajak – 10 km

Dzisiaj dzień relaksowy. Pierwszą jego część spędzimy na rowerach i pojedziemy dalej doliną rzeki Narewki, nadal mając Puszczę na horyzoncie. Po drodze zatrzymamy się w Odrynkach – jedynej prawosławnej pustelni w Polsce. Następnie chętni mogą wybrać się poznawać te urocze zakątki w kajaku, spływając najbardziej atrakcyjnym, leśnym odcinkiem rzeki Narewki.

Dzień 5: Narewka-Dubicze Cerkiewne ok. 60 km

Dziś czeka nas etap puszczański. Będziemy przemierzać ostępy najbardziej pierwotnego lasu w Europie – Puszczy Białowieskiej. Pojedziemy do śródleśnej osady Topiło, położonej w otoczeniu malowniczych stawów. Odpoczniemy w Białowieży, gdzie będziemy mogli obejrzeć Rezerwat Pokazowy Żubrów ekspozycję mieszczącą się w siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego i wybrać się na pieszą wycieczkę do Rezerwatu Ścisłego – czyli pierwotnego serca Puszczy.

Dzień 6: Dubicze Cerkiewne-Mielnik ok. 65 km

Po wczorajszym odpoczynku czeka nas etap nieco bardziej wymagający. Biegnie wzdłuż granicy z Białorusią. Po drodze mijamy prawdziwe perełki drewnianej architektury: cerkwie w Koterce i Zubaczach oraz kościół w Tokarach. Po drodze możliwość kąpieli i relaksu nad Zalewem Repczyce.

Dzień 7: Milenik-Drohiczyn ok.50 km (dodatkowa pętla 25 km)

Dla chętnych, na dzień dobry, dodatkowa „pętelka” do Grabarki. Pozostałe osoby jadą busem. Święta Góra Grabarka – najsłynniejsze sanktuarium prawosławne w Polsce, które zasłynęło w XVIII wieku, kiedy to tysiące modlących się tu ludzi ocalało od zarazy. Dziś możemy tu obejrzeć odbudowaną po pożarze cerkiew, a przede wszystkim tysiące krzyży wotywnych przynoszonych tu przez wiernych. U stóp góry bije uzdrawiające źródełko.

Zaczynamy od przeprawy promem z Mielnika do Zabuża, dalej doliną Bugu do Korczewa, gdzie zwiedzimy klasycystyczny pałac wzniesiony na nadbużańskiej skarpie otoczony pięknym parkiem.. Pod drodze miniemy rezerwat Przekop, z bogatą nadbużańską florą.  Po ponownej przeprawie promowej dotrzemy do Drohiczyna, gdzie warto zwiedzić: Góra Zamkowa, Katedra św. Trójcy, Kościół Benedyktynek p/w Wszystkich Świętych.

Dzień 8: zakończenie imprezy.

Po śniadaniu powrót

Mapa