Magiczne Podlasie – oferta indywidualna

Podlasie

1

terminy: maj - wrzesień

cena: 2790 zł/os (dla grupy 2 osób)

transport: własny lub według ustaleń indywidualnych

kondycja:

O wyprawie

Zapraszamy do wyjątkowej krainy, innej od wszystkich pozostałych miejsc na Ziemi. Znajdziemy tu piękne krajobrazy, ślady wielokulturowej historii, obejrzymy piękne wschody i zachody słońca, skosztujemy specjałów tutejszej kuchni, spotkamy wyjątkowych, serdecznych i otwartych ludzi. Przede wszystkim zwolnimy bieg i wtedy poczujemy to, co czyni to miejsce wyjątkowym – magię Podlasia.

To wyjazd łatwy, wiedzie przeważnie drogami asfaltowym ze znikomym ruchem samochodowym oraz leśnymi duktami.

Dystans na rowerze: 320 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 60%/40%

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

  • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach
  • śniadania i obiadokolacje
  • przewóz bagaży na trasie
  • zapewniamy opis atrakcji i interesujących miejsc na trasie wycieczki
  • trasę w aplikacji komoot lub w formacie GPX dla urządzeń GPS
  • wsparcie telefoniczne w godz. 8.00 – 20.00 w trakcie trwania wycieczki

Cena wycieczki NIE obejmuje:

  • posiłku w trakcie dnia
  • dojazdu i powrotu
  • kosztów dodatkowych atrakcji
  • asysty samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
  • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł/osoby, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł

Koncepcja naszego wyjazdu:

  • Zakłada codzienne samodzielne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km
  • Organizator zapewnia przewóz bagaży między 9.00 a 16.00 do następnego miejsca noclegowego – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
  • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <<kliknij tutaj>>

Atrakcje

  • Pustelnia w Odrynkach
  • Puszcza Białowieska – jedynego pierwotnego kompleksu leśnego w Europie
  • Szlak Tatarski
  • Meczet w Kruszynianach
  • Kraina otwartych okiennic
  • Puszcza Knyszyńska
  • Supraśl – miasteczko z prawosławnym monastyrem, muzeum ikon

Program podróży

Dzień 1: Michałowo.

Przyjazd do Zajazdu w Michałowie, zwiedzanie miasta, obiadokolacja w Gospodzie obok Zajazdu o godz.19.00

Dzień 2: Michałowo – Trześcianka ok. 42 km

Trasa prowadzi w większości drogami asfaltowymi. Po drodze podziwiamy nie tylko krajobraz ale też liczne cerkwie i kapliczki przydrożne. Celem naszej dzisiejszej wycieczki jest miejsce z wyjątkowym klimatem „Kraina Otwartych Okiennic” – trzy wsie: Soce, Puchły i Trześcianka. Unikatowym walorem tej krainy jest zachowany dawny charakter tych wsi, słynących z osobliwej kultury z widocznymi wschodnimi wpływami. Te trzy niepozorne wioski łączy charakterystyczna zabudowa wsi, przepiękne drewniane cerkwie, przedwojenne zdobione chaty, słyszalna do dziś gwara i trochę wolniejsze tempo życia…

Dzień 3: Trześcianka – Dubicze Cerkiewne/Rutka ok. 50 km (nocleg Dubicze lub Rutka „Tiszyna”)

Dzisiejszy etap biegnie początkowo wzdłuż Narwi – można nacieszyć oczy nadrzecznym, urokliwym krajobrazem. W Narwi warto zobaczyć ciekawe Muzeum Wsi – prowadzone przez pasjonata regionu i historii.  Po drodze mijamy prawdziwe perełki drewnianej architektury: kolorowe cerkiewki i kapliczki oraz przydrożne krzyże. Jadąc możemy napawać się niezliczoną ilością pięknych widoczków i zachwycać się ciszą.

Dzień 4: Dubicze Cerkiewne/Rutka – Białowieża – Narewka ok. 64 km

Dziś czeka nas etap puszczański. Będziemy przemierzać ostępy najbardziej pierwotnego lasu w Europie – Puszczy Białowieskiej. Pojedziemy do śródleśnej osady Topiło, położonej w otoczeniu malowniczych stawów. Odpoczniemy w Białowieży, gdzie będziemy mogli obejrzeć Rezerwat Pokazowy Żubrów, ekspozycję mieszczącą się w siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego i wybrać się na pieszą wycieczkę do Rezerwatu Ścisłego – czyli pierwotnego serca Puszczy. Z Białowieży szlakiem Dębów Królewskich wyruszymy do Narewki.

Dzień 5: Narewka – Odrynki – Michałowo ok. 40 km

Dzisiaj dzień relaksowy. Pojedziemy doliną rzeki Narewki, nadal mając Puszczę na horyzoncie. Po drodze zatrzymamy się  w Odrynkach – jedynej prawosławnej pustelni w Polsce. Skit w Odrynkach położony jest w dzikiej głuszy. Warto zobaczyć to niezwykłe miejsce pełne spokoju i dobrego ducha powstałe pośród podlaskich łąk i rozlewisk Narwi.

Dzień 6: Michałowo – Kruszyniany – Poczopek ok. 64 km

Po wczorajszym odpoczynku czeka nas etap nieco bardziej wymagający, ale za to wyjątkowo atrakcyjny. Będziemy jechać wzdłuż białoruskiej granicy, mijając po drodze urokliwe, zapomniane wioski, i mając poczucie bycia w zupełnie innym, nierealnym świecie.

Dalej ruszymy śladami polskich Tatarów. Podlaski Szlak Tatarski prowadzi przez ziemie nadane w XVII wieku Tatarom przez Króla Jana III Sobieskiego, które nadal są zamieszkiwane przez ich potomków. Odwiedzimy meczet oraz mizar w Kruszynianach oraz spróbujemy lokalnych smakołyków w Tatarskiej Jurcie. Trasa będzie wiodła przez malownicze Wzgórza Sokólskie.

Kolejną atrakcją będzie Slivarium w Poczopku – malowniczy leśny park, w którym będzie można zapoznać się z gatunkami roślin występujących w Puszczy Knyszyńskiej – doskonały wstęp do jutrzejszego puszczańskiego etapu.

Dzień 7: Poczopek – Supraśl – Michałowo ok. 70 km

Dzisiaj czeka na nas Puszcza Knyszyńska, z niezwykle urozmaiconą i bogatą przyrodą i licznymi śladami działalności lodowca. Gęsta sieć rzek i strumyków, wraz z egzotycznym borem bagiennym, tworzy bajeczny krajobraz.

Ukoronowaniem dzisiejszego dnia będzie wizyta w Supraślu, niezwykłym miasteczku w środku Puszczy, szczycącym się wieloma zabytkami i pozytywną energią. Odwiedzimy Monastyr Zwiastowania NMP z niekonwencjonalnym Muzeum Ikon, pospacerujemy klimatycznymi uliczkami i zrelaksujemy się na nadrzecznej promenadzie.

Dzień 8: zakończenie imprezy.

Po śniadaniu powrót

Mapa

trasa rowerowa na Podlasiu dla indywidualnych