Mazury garbate

Mazury

2

wyjazd: 2021/07/24

powrót: 2021/07/31

cena: 1590 zł

transport: bus z Warszawy 200 zł

kondycja:

wolne miejsca: Brak miejsc

O wyprawie

Północne rubieże Mazur urzekają nieskażoną przez cywilizację przyrodą, urozmaiconym  pofałdowanym krajobrazem,  krystalicznie czystymi jeziorami i dzikimi puszczańskimi ostępami. Znajdziemy tu wiele kilometrów mało uczęszczanych traktów i ścieżek  idealnych do rowerowych wędrówek.

Dystans na rowerze: ok. 265 km

Pilot wycieczki: Basia, e-mail: borzeszyna@viaverde.com.pl

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 200 zł/osoby, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 600 zł
 • dodatkowego ubezpieczenia NNW Polska i KIT Bezpieczne Rezerwacje

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
 • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <<kliknij tutaj>>

Atrakcje

 • Jezioro Mamry
 • Zespół bunkrów poniemieckich w Mamerkach
 • Puszcza Borecka
 • Spływ kajakowy Łaźną Strugą
 • Niezwykłe safari w Zatykach
 • Republika Ściborska
 • Wiadukty kolejowe w Stańczykach
 • Puszcza Romincka
 • Uzdrowisko w Gołdapii

Program podróży

Dzień 1: Węgorzewo. Bus wyrusza z Warszawy w godzinach południowych.                                                             

Spotykamy się w leżącej wśród lasów miejscowości Węgorzewo. Uczestnicy powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest planowana na godz. 19.00

Dzień 2: Węgorzewo-Gołdap  56 km, 300 hm

Wyruszamy na północ ku coraz bardziej dzikim i odludnym terenom.  Na tym, niemal już końcu świata znajdziemy Republikę Ściborską, niezwykłe miejsce zamieszkałe przez nietuzinkową rodzinę i drużynę psów ścigających się w zawodach psich zaprzęgów na dalekiej Północy. Następnie zwiedzamy piramidę w Rapie-pochodzący z początku XIX wieku grobowiec rodziny Farenheitów, wzorowany na piramidach egipskich a nieco dalej , w Żabinie Kościół Pełen Tajemnic. Dalej będziemy podążać szutrową, niezwykle malowniczą drogą  na końcu świata , czyli przy samej granicy z Rosją. Dotrzemy do uzdrowiska w Gołdapii, znanego z wyjątkowo czystego powietrza i jedynych w tym rejonie tężni solankowych, w których będziemy mogli zrelaksować się po trudach etapu.

Dzień 3: Puszcza Romincka

wersja podstawowa Gołdap-Stańczyki –Dubeninki 53 km, powrót busem
wersja rozszerzona Gołdap-Stańczyki-Gołdap-pętla 72 – 82 km, 400 hm

Odwiedzimy najpiękniejsze zakątki tej odległej Puszczy  szczególnej, ze względu na charakterystyczną dla krain północnych przyrodę i niepowtarzalny krajobraz wielkiego polodowcowego obniżenia. Znajdziemy tu bagienne i  torfowe  doliny otoczone przez morenowe i kemowe wzniesienia, porośnięte  gęstym, mieszanym lasem, przypominającym syberyjską tajgę lub lasy Kanady.  Po drodze obejrzymy imponujące wiadukty kolejowe w Stańczykach, jedne z najwyższych w Polsce.

Dzień 4: Gołdap- Giże 57 km, 300 hm

Dzisiaj będzie trochę pagórków. Na początek zdobywamy Piekną Górę, wys. 272 m będącą pierwszym wzniesieniem Wzgórz Szeskich jak również ośrodkiem sportów zimowych i nie tylko. Stąd roztacza się rozległy widok na Wzgórza Szeskie, miasteczko Gołdap i Puszczę Romincką. Po wypiciu kawy w kawiarni obrotowej   jedziemy na Safari – terenowym samochodem przemierzymy dziewicze tereny w towarzystwie żyjących na wolności dzikich zwierząt. Wśród malowniczych łąk i oczek wodnych podążymy dalej w kierunku Puszczy Boreckiej, niezwykle urozmaiconego kompleksu leśnego, będącego ze względu na liczne torfowiska i podmokłe tereny, ulubionym  siedliskiem  żurawi. Można tu również spotkać żubry, wilki, lisy i wiele innych zwierząt.

Dzień 5: Spływ kajakowy Łaźną Strugą ok.15 km

Dzisiaj proponujemy odmianę i odpoczynek od rowerów. Spłyniemy kajakami Łaźną Strugą, jedną z najbardziej urozmaiconych pod względem przyrodniczym, polskich rzek. Meandrująca rzeka płynąc w ciągle zmieniającym się krajobrazie , mijając ukwiecone łąki, wysokie skarpy, ściany trzcin  i tunele drzew dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Dzień 6: Giże – Żywki  51km, 250hm, dodatkowo 20 km wokół jez. Gołdapiwo

Kontynuujemy podróż przez Puszczę Borecką, mijając po drodze malownicze jeziora Łaźno i Litygajno.   Dla chętnych dodatkowa pętelka dookoła jeziora Gołdapiwo i obowiązkowa konsumpcja okonia w smażalni w Kruklankach.

Dzień 7: Wielkie Jeziora Mazurskie 75 km, 300hm

Pora na zmianę otoczenia. Pojedziemy do  żeglarskiego raju- krainy Wielkich Jezior. Większa część naszej wycieczki będzie prowadziła wzdłuż jezior, tych Wielkich i tych trochę mniejszych. Odwiedzimy  porty jachtowe w Sztynorcie  i Węgorzewie oraz świetnie zachowany  zespół bunkrów poniemieckich w Mamerkach.

Dzień 8: Zakończenie wycieczki. Po śniadaniu bus wraca do Warszawy.

Mapa