Mazury Garbate – rowerem i kajakiem

Mazury Garbate

1

wyjazd: 2024/06/08

powrót: 2024/06/15

cena: 2990 zł

transport: bus z Warszawy 300 zł

kondycja:

wolne miejsca: Tak

O wyprawie

Zapraszamy na rowerowo-kajakową wyprawę na północne rubieże Mazur. Urzekają  one nieskażoną przez cywilizację przyrodą, urozmaiconym  pofałdowanym krajobrazem,  krystalicznie czystymi jeziorami i dzikimi puszczańskimi ostępami. Znajdziemy tu wiele kilometrów mało uczęszczanych traktów i ścieżek  idealnych do rowerowych wędrówek. Są tu też malownicze szlaki kajakowe, pozwalające poszukiwaczom przygód dotrzeć tam, gdzie inaczej się nie da. W czasie naszej wycieczki odwiedzimy odludne  regiony przygraniczne i ukrytą tam Republikę Ściborską, przemierzymy dukty Puszczy Rominckiej i Boreckiej, okrążymy Jezioro Mamry, weźmiemy udział w safari, odprężymy się w tężniach w Gołdapi.  Niektóre odcinki naszej wyprawy pokonamy płynąc kajakami z biegiem urokliwych mazurskich rzek Sapiny, Łaźnej Strugi i Rospudy.

Dystans na rowerze: ok. 320 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 60%/40%, dystans kajakiem ok. 40 km

Pilot wycieczki: Agata , e-mail: aptasznik@viaverde.com.pl

Koncepcja naszego wyjazdu:

  • Zakłada codzienne  przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 20 – 70 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
  • W trakcie wyjazdu odbędą się trzy spływy kajakowe dł. 10-20km.
  • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
  • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. W niektóre dni część zaplanowanego  dystansu pokonujemy kajakiem. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <>

Czytaj więcej:

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

  • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
  • śniadania i obiadokolacje
  • opiekę przewodnika
  • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
  • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

  • posiłku w trakcie dnia
  • dojazdu i powrotu
  • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł/osoby, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
  • dodatkowego ubezpieczenia NNW i KIT Bezpieczne Rezerwacje
  • kosztu spływów kajakowych ok. 150-200 zł

Atrakcje

  • Wzgórza Piłackie
  • Węgorzewo
  • Jezioro Mamry
  • Zespół bunkrów poniemieckich w Mamerkach
  • Puszcza Borecka
  • Niezwykłe safari w Zatykach
  • Republika Ściborska
  • Puszcza Romincka
  • Piękna Góra
  • Uzdrowisko w Gołdapi
  • Spływy kajakowe

Program podróży

Dzień 1: Wyjazd z Warszawy

Przyjazd do Mazurskiego Folwarku w Lisach  w godzinach wieczornych. Uczestnicy jadący własnym transportem powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest serwowana o godzinie 19.00 Po obiadokolacji odbędzie się spotkanie informacyjne.

Dzień 2: Pętla Północna 60 km, 350hm

Dzisiaj na dobry początek wyprawy zapoznamy się ze śpiewającymi mieszkańcami okolicy. Na wycieczkę ornitologiczną poprowadzi nas pani Basia – właścicielka folwarku. Po śniadaniu wsiadamy na rowery i udajemy się do Republiki Ściborskiej, niezwykłego  miejsca zamieszkałego przez nietuzinkową rodzinę i drużynę psów ścigających się w zawodach psich zaprzęgów na dalekiej Północy. Następnie ruszymy ku odludnym terenom przygranicznym . Przed nami trochę pagórków i roztaczające się z nich piękne widoki, niezwykła Aleja Dębów i relaksująca droga doliną rzeki Gołdapy. Na koniec przetestujemy fragment mazurskiego odcinka Green Velo. Przebiega ona tutaj po dawnych torach kolejowych , co daje przyjemną perspektywę jazdy.

Dzień 3: Wielkie Jeziora Mazurskie 75km, 350hm

Pojedziemy dziś szlakiem Mazurskich Legend, które to niegdyś spisała mieszkanka pobliskiej wsi Kuty. Na szlaku ustawione są rzeźby z tablicami opowiadającymi kolejne legendy – będzie więc wiele okazji do odpoczynku – który przyda się, gdyż przed nami trochę podjazdów. Będziemy wszak  przemierzać rezerwat Piłackie Wzgórza – przypominający chwilami  tereny podgórskie.  Jedziemy na wschód wzdłuż północnych brzegów jezior Stręgiel i Święcajty. Po odpoczynku w Węgorzewie ruszymy do Mamerek, gdzie zwiedzimy świetnie zachowany  zespół bunkrów poniemieckich. W dalszej części etapu relaksowa jazdy wzdłuż jezior i podziwianie widoków. Dojedziemy  do gościnnego pensjonatu Żabie Oko, nieopodal jeziora Gołdopiwo. Tutaj spędzimy dwie kolejne noce.

Dzień 4: Spływ kajakowy rzeką Sapiną – rowerem 25 km, 250hm; kajakiem 17km

Dziś  przesiądziemy się na kajaki aby poznać  uroki Mazur z wodnej perspektywy. Wzmocnimy nasze ramiona pokonując jeziora Gołdopiwo i Stręgiel i odpoczniemy spływając leniwie urokliwą rzeką Sapiną. Po lunchu i podziwianiu widoku z tarasu w smażalni ryb w Ogonkach  wrócimy do naszej bazy  rowerami, jadąc ścieżką rowerową po dawnych torach kolejowych. Po drodze wstąpimy do ukrytej w leśnych ostępach kwatery polowej Himmlera.

Dzień 5: Puszcza Borecka rowerem 40km, 350hm, kajakiem 15km

Opuszczamy Żabie Oko aby przemierzać leśne dukty  Puszczy Boreckiej,  pamiętającej czasy Jaćwingów.  Odwiedzimy Ośrodek Hodowli Żubrów w Wolicy  być może również spotkamy po drodze żubry żyjące na wolności. Nad jeziorem Litygajno przesiadamy się do kajaków. Popłyniemy  Łaźną Strugą, jedną z najbardziej urozmaiconych pod względem przyrodniczym, polskich rzek. Meandrująca rzeka płynąc w ciągle zmieniającym się krajobrazie , mijając ukwiecone łąki, wysokie skarpy, ściany trzcin  i tunele drzew dostarcza niezapomnianych wrażeń. Ostatni odcinek do Olecka pokonamy rowerami.

Dzień 6: Olecko – Gołdap 60 km, 400hm

Dziś przed nami te najbardziej dzikie i niedostępne tereny Mazur Garbatych. Pojedziemy na Safari – terenowym samochodem przemierzymy dziewicze tereny w towarzystwie żyjących na wolności dzikich zwierząt. Następnie zdobędziemy Piekną Górę, wys. 272 m będącą  wzniesieniem Wzgórz Szeskich jak również ośrodkiem sportów zimowych i nie tylko. Z kawiarni obrotowej na szczycie  roztacza się rozległy widok na Wzgórza Szeskie, miasteczko Gołdap i Puszczę Romincką.

Dzień 7: Puszcza Romincka, spływ Rospudą 60km, 400hm rowerem, 10km kajakiem

Szlakiem Green Velo jedziemy wzdłuż południowego skraju Puszczy Rominckiej. W Filipowie przesiadamy się do kajaków i płyniemy Rospudą, jedną z najpiękniejszych rzek północno – wschodniej Polski. Wyprawę kończymy  na rowerze jadąc Wiewiórczą Ścieżką wzdłuż Jeziora Oleckiego.

Dzień 8: zakończenie imprezy.

Po śniadaniu powrót

Mapa