Trzy krainy

Mazury Zachodnie, Żuławy Wiślane i Wysoczyzna Elbląska

2

wyjazd: 2022/08/06

powrót: 2022/08/13

cena: 1890 zł

transport: bus z Warszawy - 200 zł

kondycja:

wolne miejsca: Brak miejsc

O wyprawie

Mazury Zachodnie, Żuławy i  Wysoczyzna Elbląska: codziennie inne wrażenia – całkiem płasko na Żuławach, konkretne pagórki na wysoczyźnie, lasy i jeziora na Mazurach –   nudzić na rowerze się nie można.  Do tego nie lada gratka- rejs po kanale Elbląskim z Elbląga do Buczyńca. Zapraszamy na rowerową przygodę na tych urozmaiconych terenach.

Dystans na rowerze: 320 km, Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa, leśna: 60%/40%

Pilot wycieczki: Joanna, mail:   biuro@viaverde.com.pl

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
 • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <>

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4-osobowych
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 200 zł/osoby, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
 • rejsu statkiem po Kanale Elbląskim z Buczyńca do Elbląga (po pochylniach) – 120 zł
 • dodatkowego ubezpieczenie NNW Polska i KIT Bezpieczne Rezerwacje

Atrakcje

 • Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
 • Zabytki Morąga
 • Kanał Elbląski łączący Ostródę z Elblągiem
 • Najniższy położony punkt w Polsce
 • Starówka w Elblągu
 • Frombork

Program wyjazdu

Dzień 1: Bieniasze

Spotykamy się na obiadokolacji w XVIII pałacu w miejscowości  Bieniasze.

Dzień 2: Bieniasze – Morąg  40km

Na początek łatwy etap, wśród pól i łąk . Po drodze mijamy jezioro Wuksniki a następnie jedziemy nad jeziorem Narie – będzie okazja do plażowania i kąpieli. Po południu można zwiedzić Pałac Dohnów w Morągu oraz znajdujące się tam muzem, zamek krzyżacki z XIV wieku oraz starówkę

Dzień 3:  Pętla po Pojezierzu Ostródzkim 55km

Dzisiaj pojedziemy  niespiesznie leśnymi duktami, mijając po drodze liczne jeziora Pojezierza Ostródzkiego. Na naszej trasie rezerwat Sosny Taborskie oraz rezerwat Jeziora Długiego.

Dzień 4: Morąg – Elbląg 60km

Wyruszamy na północ. Wygodną asfaltową drogą, wśród mazurskich pagórków dojedziemy do Drulitów, poznamy niezwykłą historię znajdującego się tu pałacu, zwiedzimy muzeum Kanału Elbląskiego  w Buczyńcu  a następnie dołączymy do rowerowego szlaku Kanału Elbląskiego. Druga część dnia to przejazd przez Żuławy Wiślane i wizyta w najniżej położonym punkcie w Polsce. Dzień zakończymy na pięknie odrestaurowanej starówce w Elblągu. Tutaj też zostaniemy na  nocleg.

Dzień 5: Elbląg – Frombork 45km

Najbardziej wymagający, chociaż krótki, odcinek w trakcie tej tygodniowej wycieczki – będzie trochę pagórków, jak na wysoczyznę przystało. Pojedziemy szlakiem Green Velo – na tym odcinku świetnie przygotowanym i w wyjątkowych okolicznościach przyrody. Na koniec spędzimy trochę czasu we Fromborku – obejrzymy gotycką katedrę wniebowzięcia NMP, panoramę Fromborku z wieży dzwonnej. Być może będziemy mieli okazję uczestniczyć w koncercie muzyki organowej w katedrze. Powrót busem do hotelu w Elblągu.

Dzień 6:  Elbląg – Buczyniec rejs statkiem,  Buczyniec – Karnity na rowerze  44km

Dzisiaj czeka nas bogaty dzień. Na   początek popłyniemy statkiem po kanale Elbląskim do Buczyńca. Największym walorem szlaku jest przyroda, chroniona w szczególny sposób w rezerwacie ornitologicznym „Jezioro Drużno”. Spotkać tu można ok. 210 gatunków ptaków, w tym 110 gniazdujących i wiele ciekawych roślin wodno-błotnych.  Jednak najbardziej unikalną atrakcją szlaku jest konstrukcja 5 pochylni na trasie kanału, która pozwala na niewielkim odcinku 9,6 km pokonać różnicę poziomów 99,5 m dzięki poruszaniu się częściowo po suchym lądzie. Dalsza, niezwykle malownicza część trasy prowadzi rowerowym szlakiem kanału Elbląskiego. Etap zakończymy w Pałacu w Karnitach – tu  zostaniemy na ostatnie dwie noce.

Dzień 7: Wokół Jezioraka 74km

Przed nami najdłuższy etap – oddający wszystkie walory pojezierza Iławskiego. Okrążymy Jeziorak, będący najdłuższym i szóstym co do wielkości jeziorem w Polsce. Odwiedzimy Iławę, sympatyczną stolicę pojezierza. Tutaj   ( po 55km) będzie możliwość  wcześniejszego zakończenia etapu.

Dzień 8: Zakończenie wycieczki, po śniadaniu bus wraca do Warszawy.

Mapa