Morawy – winne szlaki – 2

Czechy

1

wyjazd: 2024/08/31

powrót: 2024/09/07

cena: 3490 zł

transport: bus z Warszawy 400 zł

kondycja:

wolne miejsca: Tak

O wyprawie

Morawy południowe oferują prawdziwe bogactwo turystycznych doznań.  To kraina uroczych miasteczek,  imponujących zamków i pałaców,  malowniczych rezerwatów  przyrody, łagodnych wzgórz no i oczywiście….wina.  Naszą rowerową przygodę zaczniemy od Morawskiego Krasu, gdzie spojrzymy w dół liczącej 130 metry przepaści Macochy, spłyniemy podziemną rzeką w jaskini Putewny  i jadąc głebokimi wąwozami będziemy podziwiać wapienne formacje skalne. Stąd ruszymy na południe i  odwiedzając po drodze pole bitwy pod Austerlitz dotrzemy do najważniejszego i przy okazji najbardziej urokliwego regionu winiarskiego w Czechach o nazwie Modre Hory –będzie czas na podziwianie okolicy i leniwą  degustację lokalnych win.  Przed nami rezerwat Ranszpurk i całkowite odcięcie od cywilizacji. Zagubimy się na trochę w prastarym lesie,  wśród starorzeczy i rozlewisk rzek Dyja i Morava. Stąd ruszymy podziwiać zespół pałacowo – parkowy Lednice- Valtice wpisany na listę światowego dziedzictwa  listę Unesco . Na koniec zwiedzimy Mikulow z imponującym zamkiem, zdobędziemy  Pawlowskie Wzgórza i jadąc ścieżką rowerową nad samą wodą okrążymy zalew Nowe Młyny.

Dystans na rowerze: ok. 300km

Pilot wycieczki: Kinga, e-mail: biuro@viaverde.com.pl

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
 • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <<kliknij tutaj>>

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
 • śniadania
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie
 • ubezpieczenia KL i NNW

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł/osoby, rower ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
 • dodatkowego ubezpieczenie KIT Bezpieczne Rezerwacje

Atrakcje

 • Morawski Kras
 • Pałac Slavkov
 • Modre Hory i winnice
 • Rezerwat lasów łęgowych Ranszpurk
 • Zespół pałacowo – parkowy Lednice- Valtice
 • Rezerwat przyrody Palava
 • Mikulov
 • Palavskie winobranie
 • Zalew Nowe Młyny

Program podróży

Dzień 1: Przyjazd do hotelu. Zakwaterowanie.

Bus wyrusza z Warszawy w godzinach porannych. O godz. 19.00 kolacja a po niej spotkanie integracyjne.

Dzień 2: Morawski kras. Skalny Młyn – Krtiny 35 km. 600 hm

Pojedziemy asfaltową ścieżką ukrytą w bukowym lesie wzdłuż Suchego Żlebu,  wapiennego kanionu, obfitującego w interesujące skalne formacje.  Po kilku kilometrach łagodnego podjazdu dotrzemy do punktu widokowego, z którego roztacza się widok na Przepaść Macochy. Powstała ona wskutek zawalenia stropu jaskini, ma 138 metrów głębokości i jest najgłębszą tego rodzaju przepaścią w Środkowej Europie. Największe emocje jednak przed nami – podążamy więc  dół do Jaskini Punkevni – największej i najbardziej spektakularnej w tym regionie. Wejście do jaskini znajduje się na dnie Przepaści Macochy- stąd wyruszymy na spacer podziemnymi korytarzami wśród stalaktytów i stalagmitów.  Druga część wycieczki to niezapomniany spływ łodziami motorowymi podziemna rzeką. Po południu kontynuujemy podróż przez Morawski Kras

Dzień 3: Krtiny – Wielkie  Pawłowice 70 km , 780 hm

.Podążamy na południe wśród lasów i łagodnych wzgórz Morawskiego Krasu. Po około 20 kilometrach  krajobraz się zmieni- pojawią się  łąki i pola uprawne . Czas  na odrobinę historii, gdyż to właśnie niedaleko stąd Napoleon stoczył jedną z najważniejszych bitew –  pod Austerlitz. My zaś odwiedzimy  piękny barokowy pałac otoczony imponującymi ogrodami, w którym to cesarz nocował prze bitwą. Naszym kolejnym celem są morawskie winnice. Po kilkunastu kilometrach powitaja nas Modre Hory i  uprawy winorośli  rozciągające się  na ich zboczach.

Dzień 4: Wzgórza Pawłowskie 35 km, 450 hm

Dzisiejszy etap będzie krótki, gdyż czeka nas zwiedzanie winnic i degustacja lokalnego wina. Będziemy niespiesznie odwiedzać kolejne winne miasteczka i wioski, odwiedzać piwniczki i podziwiać widoki

Dzień 5: Velke Pavlovice – Valtice  65km, 450 hm

Powoli opuszczamy winne wzgórza – przed nami odcinek całkiem płaski, jednak nie mniej interesujący. Wjeżdżamy do narodowego rezerwatu Ranspurk, który od prawie stu lat pozostawiony jest  sam sobie, niemal bez ingerencji człowieka. W tych prawdziwie dzikich ostępach nadrzecznego lasu łęgowego poprowadzono jednak wygodną, asfaltową  ścieżkę rowerową . Przed nami zespół pałacowo-parkowy  wpisany na listę UNESCO, do dzisiaj  nazywany Ogrodem Europy.  Jego zwiedzanie zaczniemy od barkowego zamku w Valticach

Dzień 6: Valtice – Novy Prerov 50 km 400hm

Tutejszy park otaczający  zamki Valtice i Lednice  należy do najpiękniejszych obszarów krajobrazowych w Europie. Dzisiaj  odwiedzimy gotycki zamek  Lednice, będziemy   podziwiać sztucznie założony obszar pokryty stawami z rosnącymi liliami, bujne lasy, łąki pełne kwiatów i szlachetnego drzewostanu.  Wiedeńscy architekci wybudowali tu wiele romantycznych budowli, które dodają temu miejscu niepowtarzalnego uroku. Można będzie  wejść na szczyt 60 m wysokiego minaretu, z którego roztacza się widok  na cały kompleks, zrobić sobie przyjemny piknik przy pałacyku myśliwskim Randez – vous lub odpocząć nad jeziorem u stóp zamku Januv. W drugiej części dnia udamy się do Mikulova a  etap zakończymy w Nowym Prerovie.

Dzień 7: Novy Prerov – Nowe Młyny – Novy Prerov 60 km , 400hm

Żeby lepiej docenić uroki Palavy udamy się na wycieczkę pieszą wsród białych formacji skalnych. Na naszej trasie obejrzymy ruiny dwóch średniowiecznych zamków Dívčí Hrad i Sirotčí hrádek oraz zdobędziemy najwyższy szczyt masywu Devin -wysokości 550 mnpm. Osoby nie gustujące w górskich spacerach pojadą rowerami drogą położoną nieco niżej i poczekają przy kawie. W dalszej części dnia widokową  ścieżką rowerową okrążymy zalew Nowe Młyny. Popołudnie spędzimy w Mikulovie, biorąc udział w barwnych obchodach święta Palavskie Winobranie

Dzień 8: Zakończenie Imprezy. Po śniadaniu bus wraca do Warszawy

Mapa