Morawy – winne szlaki
Czechy
O wyprawie
Morawy południowe oferują prawdziwe bogactwo turystycznych doznań. To kraina uroczych miasteczek, imponujących zamków i pałaców, malowniczych rezerwatów przyrody, łagodnych wzgórz no i oczywiście….wina. Naszą rowerową przygodę zaczniemy od Morawskiego Krasu, gdzie spojrzymy w dół liczącej 130 metry przepaści Macochy, spłyniemy podziemną rzeką w jaskini Pukevni i jadąc głębokimi wąwozami będziemy podziwiać wapienne formacje skalne. Stąd ruszymy na południe i odwiedzając po drodze imponujący pałac Slavkov, w którym niegdyś nocował Napoleon przed pamiętną bitwą pod Austerlitz. Następnie udamy się do najważniejszego i przy okazji najbardziej urokliwego regionu winiarskiego w Czechach o nazwie Modre Hory –będzie czas na podziwianie okolicy i leniwą degustację lokalnych win. Przed nami rezerwat Ranszpurk i całkowite odcięcie od cywilizacji. Zagubimy się na trochę w prastarym lesie, wśród starorzeczy i rozlewisk rzek Dyja i Morava. Stąd pojedziemy podziwiać zespół pałacowo – parkowy Lednice- Valtice wpisany na listę światowego dziedzictwa listę Unesco . Na koniec zwiedzimy Mikulow z imponującym zamkiem, zdobędziemy Pawlowskie Wzgórza i jadąc ścieżką rowerową nad samą wodą okrążymy zalew Nowe Młyny.
Dystans na rowerze: ok. 300km, drogi asfaltowe/drogi leśne i szutrowe 80%/20%
Pilot wycieczki: Basia, e-mail: borzeszyna@viaverde.com.pl
Koncepcja naszego wyjazdu:
- Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
- Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
- Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.
Co warto jeszcze wiedzieć? <<kliknij tutaj>>
Warunki
Cena wycieczki obejmuje:
- noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
- śniadania
- opiekę przewodnika
- asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
- przewóz bagaży na trasie
- ubezpieczenia KL, NNW i OC
Cena wycieczki NIE obejmuje:
- posiłku w trakcie dnia
- dojazdu i powrotu
- biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
- dodatkowego ubezpieczenie KIT Bezpieczne Rezerwacje
Atrakcje
- Morawski Kras
- Pałac Slavkov
- Modre Hory i winnice
- Rezerwat lasów łęgowych Ranszpurk
- zespół pałacowo – parkowy Lednice- Valtice
- Rezerwat przyrody Palava
- Mikulov
- Zalew Nowe Młyny
Program podróży
Dzień 1: Przyjazd do hotelu. Zakwaterowanie.
Bus wyrusza z Warszawy w godzinach porannych. O godz. 19.00 kolacja a po niej spotkanie integracyjne.
Dzień 2: Morawski kras. Skalny Młyn – Krtiny 35 km. 600 hm
Pojedziemy asfaltową ścieżką ukrytą w bukowym lesie wzdłuż Suchego Żlebu, wapiennego kanionu, obfitującego w interesujące skalne formacje. Po kilku kilometrach łagodnego podjazdu dotrzemy do punktu widokowego, z którego roztacza się widok na Przepaść Macochy. Powstała ona wskutek zawalenia stropu jaskini, ma 138 metrów głębokości i jest najgłębszą tego rodzaju przepaścią w Środkowej Europie. Największe emocje jednak przed nami – podążamy więc dół do Jaskini Punkevni – największej i najbardziej spektakularnej w tym regionie. Wejście do jaskini znajduje się na dnie Przepaści Macochy- stąd wyruszymy na spacer podziemnymi korytarzami wśród stalaktytów i stalagmitów. Druga część wycieczki to niezapomniany spływ łodziami motorowymi podziemna rzeką. Po południu kontynuujemy podróż przez Morawski Kras
Dzień 3: Krtiny – Wielkie Pawłowice 74 km , 830 hm
Podążamy na południe wśród lasów i łagodnych wzgórz Morawskiego Krasu. Po około 20 kilometrach krajobraz się zmieni- pojawią się łąki i pola uprawne . Czas na odrobinę historii, gdyż to właśnie niedaleko stąd Napoleon stoczył jedną z najważniejszych bitew – pod Austerlitz. My zaś odwiedzimy piękny barokowy pałac otoczony imponującymi ogrodami, w którym to cesarz nocował prze bitwą. Naszym kolejnym celem są morawskie winnice. Po kilkunastu kilometrach powitaja nas Modre Hory i uprawy winorośli rozciągające się na ich zboczach.
Dzień 4: Wzgórza Pawłowskie 37 km, 600hm
Dzisiejszy etap będzie krótki, gdyż czeka nas zwiedzanie winnic i lokalnych ciekawostek. Będziemy niespiesznie przemieszczać się wśród winnych wiosek, zaglądać do piwniczek i podziwiać widoki z wież widokowych. Po powrocie do pensjonatu zwiedzimy winnicę naszego gospodarza i oddamy się degustacji wina.
Dzień 5: Velke Pavlovice – Valtice 65km, 450 hm
Powoli opuszczamy winne wzgórza – będzie bardziej płasko, jednak nie mniej interesująco. Zanim jednak pożegnamy winne wzgórza odwiedzimy wioskę Vrbice z oryginalnymi piętrowymi piwniczkami oraz Cejkowice, gdzie poznamy winiarską historię Zakonu Templariuszy. Wjeżdżamy do narodowego rezerwatu Ranspurk, który od prawie stu lat pozostawiony jest sam sobie, niemal bez ingerencji człowieka. W tych prawdziwie dzikich ostępach nadrzecznego lasu łęgowego poprowadzono jednak wygodną, asfaltową ścieżkę rowerową . Przed nami zespół pałacowo-parkowy wpisany na listę UNESCO, do dzisiaj nazywany Ogrodem Europy. Jego zwiedzanie zaczniemy od barkowego zamku w Valticach
Dzień 6: Valtice – Mikulov 45 km 400hm
Tutejszy park otaczający zamki Valtice i Lednice należy do najpiękniejszych obszarów krajobrazowych w Europie. Dzisiaj odwiedzimy gotycki zamek Lednice, będziemy podziwiać sztucznie założony obszar pokryty stawami z rosnącymi liliami, bujne lasy, łąki pełne kwiatów i szlachetnego drzewostanu. Wiedeńscy architekci wybudowali tu wiele romantycznych budowli, które dodają temu miejscu niepowtarzalnego uroku. Można będzie wejść na szczyt 60 m wysokiego minaretu, z którego roztacza się widok na cały kompleks, zrobić sobie przyjemny piknik przy pałacyku myśliwskim Randez – vous lub odpocząć nad jeziorem u stóp zamku Januv. W drugiej części dnia udamy się na wapienne wzgórza Palava, skąd rozciąga się panorama zalewu Nowe Młyny i okolicznych winnic. Etap zakończymy w Mikulovie.
Dzień 7: Mikulov – Nowe Młyny – Mikulov 60 km , 400hm
Żeby lepiej docenić uroki Palavy udamy się na wycieczkę pieszą wsród białych formacji skalnych. Na naszej trasie obejrzymy ruiny dwóch średniowiecznych zamków Dívčí Hrad i Sirotčí hrádek oraz zdobędziemy najwyższy szczyt masywu Devin -wysokości 550 mnpm. Osoby nie gustujące w górskich spacerach pojadą rowerami drogą położoną nieco niżej i poczekają przy kawie. W dalszej części dnia widokową ścieżką rowerową okrążymy zalew Nowe Młyny a następnie powrócimy do Mikulova.