Doliną Mozeli i Renu

Niemcy

2

wyjazd: 2020/07/19

powrót: 2020/07/26

cena: 2690 zł

transport: bus Via Verde / dojazd własny

kondycja:

wolne miejsca: Brak miejsc

O wyprawie

To  wyjazd typowo rekreacyjny, po płaskim terenie, poprowadzony niemal w całości ścieżkami rowerowymi – idealny dla początkujących rowerzystów ale też dla wszystkich, którzy chcą zwiedzić piękne okolice na spokojnie i bez nadmiernego pośpiechu.  Trasa wiedzie krętymi zakolami Mozeli, wśród  winnic  usadowionych na je zboczach oraz doliną  Renu wpisaną, ze względu na wyjątkowe walory krajobrazowe i kulturowe, na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Piękne krajobrazy, tajemnicze zamki, romantyczne miasteczka o rzymskim rodowodzie a przy tym  niemiecki ład, perfekcyjne ścieżki rowerowe, doskonała kuchnia no i …oczywiście wino – czego więcej trzeba na idealne rowerowe wakacje ?!

Pilot wycieczki: Mariusz, email: biuro@viaverde.com.pl

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w pensjonatach B&B, hotelach klasy turystycznej lub hostelach w pokojach 2-4-osobowych.
 • śniadania
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie
 • przewóz rowerów z Polski
 • ubezpieczenie KL i NNW

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • kosztów biletów lotniczych
 • posiłków w trakcie dnia i wieczorem (min. 30 EURO dziennie)
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 200 zł, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 600 zł

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą. Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki.
 • Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.
 • Dla kilku osób istnieje możliwość dojazdu busem z Polski do Niemiec i z powrotem – 200 zł plus koszt dodatkowego noclegu

Co warto jeszcze wiedzieć? <<kliknij tutaj>>

Atrakcje

 • Trewir – najstarsze miasto Niemiec
 • Winnice w dolinie Mozeli
 • Koblencja
 • Deutches Eck (Niemiecki Trójkąt)
 • Zamki w dolinie Renu
 • Skała Lorelei

Program podróży

Dzień 0 – Osoby jadące busem wyruszają z Warszawy w godzinach popołudniowych. Nocleg w okolicy Zgorzelca.

Dzień 1 – Wyjazd busa ze Zgorzelca w godzinach wczesnorannych

Przybycie  do Trewiru . Spotkanie informacyjne.

Dzień 2 – Trewir – Wintrich  55km, 300hm

Wycieczkę rozpoczniemy od zwiedzania Trewiru – najstarszego miasta Niemiec. Znajdziemy tu wspaniałe  zabytki  architektury rzymskiej –  potężną bramę Porta Nigra, Termy Cesarskie, Bazylikę Konstantyna,  a także romańską katedrą. Następnie ruszymy  nadrzeczną ścieżką rowerową do Trittenheim, zwiedzając po  drodze ruiny rzymskiej Villa Rustica. Znajduje się tu „winiarska ścieżka edukacyjna”.
Po kilku kilometrach dojedziemy my do Neumagen-Dhron, najstarszego w Niemczech ośrodka winiarstwa, znanego  również z ciekawego nagrobka  przedstawiającego statek do transportu wina.

Dzień 3 – Wintrich – Burg 45km, 230hm

Dziś zwiedzimy malownicze miateczko Bernkastel-Kues, z kolorowymi   kamieniczkami wokół rynku oraz  Zeltingen-Rachtig, skąd pochodzą najbardziej znane dziś w świecie gatunki mozelskich win: m.in. Himmelreich i Schlossberg.
Przez kolejny winny region Kröver Nacktarsch dojedziemy do Traben-Trarbach. Miasteczko to leży jakby w naturalnym amfiteatrze stworzonym przez winnice i lasy po obu stronach Mozeli. Pełne jest ponadto architektonicznych perełek z Belle Epoque.

Dzień 4 – Burg – Treis – Karden 60 km, 320hm

Szlak rowerowy wiedzie dalej do Enkirch, wyjątkowego zespołu domów szachulcowych, następnie przez kompleks winnic o nazwie „Zeller Schwarze Katz” do Zell. Na trasie napotkamy dwa interesujące miasteczka – najpierw Beilstein, niewielką osadę gęsto zabudowaną kamiennymi domkami, przypominająca scenerię z baśni Braci Grimm a następnie malowniczo położone Cochem, z górującym nad nim neogotyckim zamkiem Reichsburg.

Dzień 5 – Treis -Karden  – Koblencja 40km, 250hm

Dzisiaj odwiedzimy  jeden z najpiękniejszych zabytków niemieckiego gotyku – średniowieczną warownię Burg Eltz. Zamek o bajkowych kształtach wznosi się ponad zalesioną doliną dopływu Mozeli.  Ostatnie kilometry nad Mozelą to niekończące się winnice regionów Kobern-Gondorf i Winningen. Pora  na spotkanie z Renem  w Deutches Eck ( niemieckim Trójkącie)  – wpianym na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz zwiedzanie Koblencji jednego z najpiękniejszych miast Niemiec.

Dzień 6 – Koblencja – Sankt Goar  35 km, 200 hm

Przed nami malowniczy przełom Renu z niezwykłymi  zamkami wznoszącymi się na niedostępnych (niegdyś) skałach – to jeden z najpiękniejszych odcinków Renu. Pojedziemy wąską, głęboko wciętą doliną, podziwiając  po drodze monumentalne budowle  m.in. położny na wyspie XIII wieczny zamek Marksburg oraz XIX wieczny Stolzenfels .

Dzień 7 – Sankt Goar – Rudesheim  35 km, 150 hm

Zobaczymy  kolejne zamki m.in.położony na wyspie  Pfalzgrafenstein, jednak główną atrakcją będzie słynna Lorelei, wznosząca się na 120 m ponad poziom wody  skała, zaliczana do jednej z największych atrakcji Niemiec.  Według legendy miała na niej przesiadywać  piękna złotowłosa czarodziejka i kusić żeglarzy cudnym śpiewem. Ze szczytu roztacza się imponujący widok na dolinę Renu.

Jeden z z dwóch ostatnich etapów można, dla odmiany i odpoczynku od rowerów, przepłynąć statkiem.

Dzień 8 – Powrót do Polski

Mapa