Osobliwości Polesia-1

Polesie

2

wyjazd: 2021/07/17

powrót: 2021/07/24

cena: 1690 zł

transport: bus z Warszawy 150 zł

kondycja:

wolne miejsca: Brak miejsc

O wyprawie

To propozycja dla miłośników dzikiej przyrody, ptaków, ciszy i spokoju Zapraszamy do krainy bagien i mokradeł, borów sosnowych, krystalicznie czystych jezior i nadbużańskich łąk. Naszej wyprawie towarzyszyć będą kresowe klimaty, bocianie gniazda i życzliwość mieszkańców. Jest to wyjazd łatwy, po płaskim terenie, dostępny dla każdego. Będziemy jeździć drogami asfaltowymi o znikomym natężeniu ruchu, drogami szutrowymi i leśnymi duktami. W programie są również wycieczki piesze po tych szlakach Poleskiego Parku Narodowego gdzie rowerem wjechać się nie da.

Rozpoczniemy we Włodawie, nostalgicznej stolicy regionu, nieco zapomnianej i zaniedbanej a przy tym pełnej uroku i śladów dawnej świetności. Następnie skierujemy się na południe , poprzez leśne ostępy Sobiborskiego  Parku Krajobrazowego oraz Poleską Dolinę Bugu. Tę wciąż nieujarzmioną przez człowieka rzekę bliżej poznamy podczas spływu kajakowego. Odwiedzimy również Chełm, z jego kredowymi podziemiami a następnie pojedziemy do Poleskiego Parku Narodowego, będącego częścią największej w Europie krainy bagien i torfowisk. Będzie też czas na plażowanie i kąpiel w malowniczych jeziorach  Pojezierza Łęczyńsko- Włodawskiego.

Dystans na rowerze: ok. 230 km; asfalt/szutr, drogi leśne – 50%/50%

Pilot wycieczki: email: Basia, e-mail: borzeszyna@viaverde.com.pl

Czytaj więcej

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 200 zł/osoby, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 600 zł
 • dodatkowego ubezpieczenia NNW Polska i KIT Bezpieczne Rezerwacje

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
 • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <<kliknij tutaj>>

Atrakcje

 • Włodawa – miasto trzech kultur
 • Sobiborski Park Krajobrazowy
 • Poleska Dolina Bugu
 • Podziemia kredowe w Chełmie
 • Poleski Park Narodowy
 • Piesze wycieczki po kładkach przez bagienne tereny PPN
 • Plażowanie i kąpiel w jeziorach pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego

Program podróży

Dzień 1: Przyjazd do Włodawy.

Przyjazd do Włodawy – zakwaterowanie. Spotkanie informacyjne.

Dzień 2: Włodawa – Majdan Stuleński 50 km

Rozpoczniemy od zwiedzania Włodawy, będącej miejscem styku wielu kultur i narodowości – zgodnie z tym duchem  odwiedzimy  tu m.in. imponujący  Zespół trzech Synagog , prawosławną cerkiew z XIX wieku oraz  późnobarokowy  Kościół Św. Ludwika.  Ruszymy na południe wzdłuż Bugu a następnie szlakiem Green Velo  przez Sobiborskie Bory. Jeśli pogoda dopisze zatrzymamy się na plażowanie i kąpiel  nad jeziorem Glinki. Naszym dzisiejszym celem będzie Dwór nad Bugiem w Majdanie Stuleńskim, gdzie zostaniemy na trzy noce.

Dzień 3: Majdan Stuleński – Chełm 45 km

Początkowo pojedziemy doliną Bugu, by następnie skierować się do Chełmskiego Parku Krajobrazowego – mało znanego a za to bardzo interesującego  kompleksu leśno – bagiennego.   Szlak rowerowy doprowadzi nas do Starego Miasta w Chełmie. Spotkamy się z duchem Bieluchem w unikatowych podziemiach kredowych, zrelaksujemy się na Rynku oraz przejedziemy rowerami Bulwarem nad rzeką Uherką. Powrót do hotelu busem.

Dzień 4: Spływ kajakowy Bugiem

Bug to jedna z ostatnich w Europie rzek o nieuregulowanym biegu, rządząca się własnymi prawami- jest siedliskiem ptactwa błotnego, a także rzadkich gatunków zwierząt wodnych, takich jak bobry czy wydry. Popłyniemy jego szczególnie malowniczym, granicznym odcinkiem, między cywilizacją Wschodu i Zachodu, co nada wyprawie szczególnego wymiaru.

Dzień 5: Majdan Stuleński – Urszulin 40 km

Powoli opuszczamy dolinę Bugu i lasy sobiborskie, by skierować się do tajemniczej krainy bagien i torfowisk w Poleskim Parku Narodowym. Z wieży widokowej w Kulczynie zobaczymy Krowie Bagno – niegdyś największe w Polsce torfowisko, dziś częściowo zmeliorowane i w dużej mierze zamienione na łąki, nadal jest domem dla wielu gatunków ptaków i innych zwierząt.  Już w obrębie Poleskiego Parku Narodowego  czeka na nas Bagno Bubnów, z niezwykłą  ścieżką Czahary, poprowadzoną drewnianym kładkami, przez rozległe  tereny bagienne. Dzień zakończymy w hotelu w Urszulinie.

Dzień 6: Urszulin – Białka 40 km, 5 km pieszo

Rozpoczniemy dzień od wizyty w muzeum Poleskiego Parku Narodowego w Starym Załuczu a następnie wyruszymy na pieszą wycieczkę ścieżką Spławy – prowadzi ona wąskimi kładkami do jeziora Łukie, największego jeziora w Parku. Po drodze będziemy mijać łąki, torfowiska i bagienne lasy. Na zasłużony odpoczynek pojedziemy nad – jezioro Piaseczno, jedno z najładniejszych jezior pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego na plażowanie i kąpiel. Zanocujemy w hotelu nad jeziorem Bialsko

Dzień 7: Poleski Park Narodowy  – pętla 50 km, 3 km pieszo

Ścieżką rowerową Mietiułka przemierzymy  północną część Poleskiego Parku Narodowego. Zobaczymy torfowisko wysokie Durne Bagno, las Łowiszów  – najstarszy las w Parku, zamieszkały przez watahę wilków a z wieży widokowej będziemy podziwiać  rozległą panoramę i rozlewiska na łąkach.  Na pieszą wycieczkę wyruszymy ścieżką Dąb Dominik, prowadzącą do zarastającego jeziora Moszne.  Może uda nam się zobaczyć owadożerne rosiczki, kwitnące storczyki czy żurawinę błotną.     Na zakończenie dnia relaks na plaży przy hotelu.

Dzień 8: Zakończenie imprezy.

Po śniadaniu powrót do Warszawy.

Mapa