Perły Podkarpacia

Podkarpacie

2

wyjazd: 2021/08/15

powrót: 2021/08/22

cena: 1590 zł

transport: bus z Warszawy 200 zł

kondycja:

wolne miejsca: Brak miejsc

O wyprawie

Południowo- wschodni kraniec Polski to nie tylko Bieszczady – to jeden z najciekawszych, najbardziej urozmaiconych i nasyconych zabytkami regionów naszego kraju. Jego współczesny wizerunek kształtowało pogranicze, w którym te ziemie od zawsze funkcjonowały. Z tego tygla dziejowych zawirowań i wielowiekowego współistnienia różnych grup etnicznych zrodziły się nieporównywalne z innymi regionami Polski walory kulturowe. Może właśnie dlatego Podkarpacie jest pod względem turystycznym jednym z najatrakcyjniejszych regionów w skali kraju, a nawet Europy. To także wymarzone miejsce dla każdego, kto chce uprawiać turystykę aktywną. Dlatego proponujemy Państwu zwiedzanie tych urokliwych zakątków na rowerze.

Dystans na rowerze: ok. 300 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 60%/40%

Pilot wycieczki: Basia, e-mail: borzeszyna@viaverde.com.pl

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 200 zł/osoby, roweru ze wspomaganiem – 600 zł
 • dodatkowego ubezpieczenia NNW Polska i KIT Bezpieczne Rezerwacje

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
 • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <>

Atrakcje

 • Dynów – miasteczko na brzegu rzeki San
 • Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego
 • Zamek – miejsce narodzin „diabła łańcuckiego” – Stanisława Stadnickiego oraz poety  – Ignacego Krasickiego
 • Cerkiew św. Dymitra w Piątkowej
 • Park Krajobrazowy Gór Słonnych
 • Zamek Krasickich
 • Arboretum w Bolestraszycach
 • Zamek Lubomirskich i Potockich

Program wyjazdu

Dzień 1:  Dynów

Spotykamy się w  Dynowie malowniczo położonym miasteczku na brzegu rzeki San. Najważniejsze zabytki Dynowa, które warto zobaczyć to: kościół św. Wawrzyńca, Rynek z pomnikiem Władysława Jagiełły oraz pozostałości zabudowań dworskich Trzesieckich z XIX wieku. Uczestnicy jadący własnym transportem powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest serwowana o godz.19.00. Po obiadokolacji odbędzie się spotkanie informacyjne.

Dzień 2:  Dynów – Słonne – Dubiecko – Piątkowa – Dynów (pętla – 60 km, 400 hm)

Początkowo jedziemy doliną Sanu. Trasa jest wyjątkowa – bardzo atrakcyjnym elementem krajobrazu są zakola rzeczne, wielogatunkowe lasy oraz urozmaicona rzeźba terenu. Szlak rowerowy biegnie wąskimi asfaltowymi drogami przez Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego. Na trasie naszej wycieczki leży Dubiecko, gdzie odwiedzimy Zamek – miejsce narodzin „diabła łańcuckiego” – Stanisława Stadnickiego oraz poety i biskupa – Ignacego Krasickiego. Zobaczymy też cerkiew św. Dymitra w Piątkowej oraz ruiny kompleksu pałacowo-parkowego w Dąbrówce Starzeńskiej.

Dzień 3:  Dynów – Ulucz – Dobra – Tyrawa Solna – Ropienka (53 km, 450 hm)

Trasa rowerowa prowadzi nas wzdłuż pięknie meandrującego Sanu. Jedziemy „Szlakiem Ikon” przez Park Krajobrazowy Gór Słonnych, kierując się w stronę naszej bazy noclegowej położonej nad urokliwym Tyrawskim Potokiem. Po drodze zwiedzamy cerkwie w Uluczu, Dobrej i Hłomczy oraz Rynek z drewnianą zabudową w Mrzygłodzie. Poruszamy się w większości drogami o nawierzchni utwardzonej, szlak jest więc odpowiedni zarówno dla turysty początkującego jak i bardziej wytrawnego.

Dzień 4:  Ropienka – Grąziowa – Trójca – Arłamów – Pacław – Kalwaria Pacławska   (53 km, 690hm)

Nasza trasa rowerowa wiedzie „Szlakiem Wojaka Szwejka” przez rezerwaty : „Na Opalonym” i „Turnica”. Dziewicze lasy – słowem prawdziwy raj – to niezaprzeczalne atrakcje tej okolicy. Pedałujemy w kierunku Grąziowej, to właśnie tu w latach 50-ych XX wieku osiedlono Greków, którzy musieli opuścić swoją ojczyznę. Kierujemy się z nurtem Wiaru w stronę Trójcy – las robi się bardziej mroczny, a rzeka jeszcze bardziej dzika. Jedziemy do Arłamowa, gdzie w luksusowym hotelu wypijemy „małą czarną” i wyruszymy w dalszą drogę przez malownicze wzgórza do Kalwarii Pacławskiej. Na miejscu dla chętnych spacer po kalwaryjskich dróżkach – znajduje się tu 35 murowanych i 7 drewnianych kaplic kalwaryjskich. Usytuowanie kalwarii na wzgórzach wykazuje duże podobieństwo do krajobrazu wokół Jerozolimy.

Dzień 5: Kalwaria Pacławska – Krasiczyn (34 km, 300 hm) + spływ Sanem: Krzywicza – Krasiczyn  (15 km)

Dzisiejszy etap łączy w sobie wszystkie cechy dobrej wyprawy terenowej, ale jednocześnie ma spory walor poznawczy. Trasa prowadzi bowiem po fortach Twierdzy Przemyśl, których pozostałości nadal świadczą o jej dawnej potędze. Twierdza w okresie I wojny światowej była jedną z ważniejszych w Europie. Naszym celem jest Krasiczyn – słynny Zamek Krasickich z początku XVII wieku, jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce, nazywany perłą polskiego renesansu. Tego dnia jest jeszcze pętla rowerowa dla chętnych przez Górę Krzywiecką (26 km) lub spływ jedną z najpiękniejszych rzek w Polsce – Sanem.

Dzień 6:  Krasiczyn – Przemyśl – Bolestraszyce (25 km, 120 hm) + pętla po fortach (12 km)

Opuszczamy  Krasiczyn i kierujemy się w stronę najciekawszego miasta na trasie – wielokulturowego Przemyśla. Znajduje się w nim wiele zabytkowych obiektów sakralnych różnych wyznań, a zabudowa centrum przypomina Kraków i Lwów. Kolejny punkt na naszej trasie to Arboretum w Bolestraszycach – to miejsce trzeba odwiedzić. Po odpoczynku w największym i najpiękniejszym ogrodzie botanicznym w regionie proponujemy jeszcze pętlę rowerową po fortach Twierdzy Przemyśl: XIIIa Zabłocie, XIII„San Rideau” i XIIIb Bolestraszyce. Każdy z nich ma bogatą historię, a Fort XIII owiany jest mroczną legendą, zapowiadają się więc wakacje z dreszczykiem…

Dzień 7:  Bolestraszyce – Pruchnik –  Hucisko Jawornickie – Hadle Szklarskie  (63 km, 760 hm)

Dzisiaj też coś dla miłośników architektury obronnej – kolejne forty Twierdzy Przemyśl: XII Werner, XI Dunkowiczki, XIa Cegielnia, X Orzechowce, Xb Zagrodnia, IX Brunner i VIII Łętownia. Ostatni etap naszej wyprawy rowerowej prowadzi przez Pogórze Dynowskie, będziemy podziwiać okolicę z punktów widokowych: Góra na Zadach, Mechowa Góra, Kopce i Siwa Góra. Podczas jazdy zachwyci nas wspaniała przyroda oraz podkarpackie wsie i miasteczka, takie jak Jodłówka czy Pruchnik. Po etapie rowerowym kierowcy jadą wozem technicznym po samochody do Dynowa (ok. 15 km). Jeśli czas pozwoli, to zobaczymy najdłuższy w Europie tunel kolejki wąskotorowej o dł. 602 m., który znajduje się w Szklarach.

Dzień 8:  Hadle Szklarskie – Łańcut  (22 km)

Po śniadaniu jedziemy busem do Łańcuta gdzie zwiedzamy Zamek Lubomirskich i Potockich. Zamek w Łańcucie to miejsce wyjątkowe – jest świetnie zachowanym przykładem rezydencji arystokratycznej. Otoczenie pałacu dorównuje jego wnętrzom, zwiedzający mogą bowiem spacerować po parku w stylu angielskim z licznymi pawilonami i innymi zabudowaniami. Oprócz zamku warto zobaczyć też stajnie i wozownie oraz storczykarnię.

Po zwiedzaniu bus wraca do Warszawy.

Mapa