Perły Podkarpacia

Podkarpacie

2

wyjazd: 2024/08/24

powrót: 2024/08/31

cena: 2590 zł

transport: bus z Warszawy 400 zł

kondycja:

wolne miejsca: Brak miejsc

O wyprawie

Południowo- wschodni kraniec Polski to nie tylko Bieszczady – to jeden z najciekawszych, najbardziej urozmaiconych i nasyconych zabytkami regionów naszego kraju. Jego współczesny wizerunek kształtowało pogranicze, w którym te ziemie od zawsze funkcjonowały. Z tego tygla dziejowych zawirowań i wielowiekowego współistnienia różnych grup etnicznych zrodziły się nieporównywalne z innymi regionami Polski walory kulturowe. Może właśnie dlatego Podkarpacie jest pod względem turystycznym jednym z najatrakcyjniejszych regionów w skali kraju, a nawet Europy. To także wymarzone miejsce dla każdego, kto chce uprawiać turystykę aktywną. Dlatego proponujemy Państwu zwiedzanie tych urokliwych zakątków na rowerze.

Dystans na rowerze: ok. 300 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 60%/40%

Pilot wycieczki: Basia, e-mail: borzeszyna@viaverde.com.pl

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

  • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach
  • śniadania i obiadokolacje
  • opiekę przewodnika
  • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
  • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

  • posiłku w trakcie dnia
  • dojazdu i powrotu
  • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
  • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł/osoby, roweru ze wspomaganiem – 800 zł
  • dodatkowego ubezpieczenia NNW Polska i KIT Bezpieczne Rezerwacje

Koncepcja naszego wyjazdu:

  • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
  • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
  • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <>

Atrakcje

  • Dynów – miasteczko na brzegu rzeki San
  • Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego
  • Zamek w Dubiecku – miejsce narodzin „diabła łańcuckiego” – Stanisława Stadnickiego oraz poety  – Ignacego Krasickiego
  • Cerkiew św. Dymitra w Piątkowej
  • Zamek Krasickich
  • Arboretum w Bolestraszycach
  • Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie
  • Forty Twierdzy Przemyśl

Program wyjazdu

Dzień 1:  Dubiecko

Spotykamy się w  Dubiecku, gdzie odwiedzimy Zamek – miejsce narodzin „diabła łańcuckiego” – Stanisława Stadnickiego oraz poety i biskupa – Ignacego Krasickiego. Uczestnicy jadący własnym transportem powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest serwowana o godz.19.00. Po obiadokolacji odbędzie się spotkanie informacyjne.

Dzień 2:  Dubiecko – Piątkowa – Jawornik Ruski – Dynów – Dubiecko (pętla – 65 km, 470 hm)

Szlak rowerowy biegnie wąskimi asfaltowymi drogami przez Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego. Zobaczymy cerkiew św. Dymitra w Piątkowej i Jaworniku Ruskim oraz ruiny kompleksu pałacowo-parkowego w Dąbrówce Starzeńskiej. Zatrzymamy się w Dynowie, malowniczo położonym miasteczku na brzegu rzeki San. Najważniejsze zabytki Dynowa, które warto zobaczyć to: kościół św. Wawrzyńca i Rynek z pomnikiem Władysława Jagiełły. Dalej jedziemy doliną Sanu. Trasa jest wyjątkowa – bardzo atrakcyjnym elementem krajobrazu są zakola rzeczne, wielogatunkowe lasy oraz urozmaicona rzeźba terenu.

Dzień 3:  Dubiecko – Krasiczyn (38 km, 300 hm) + spływ Sanem: Krzywcza – Krasiczyn  (15 km)

Trasa rowerowa prowadzi nas wzdłuż pięknie meandrującego Sanu. Poruszamy się w większości drogami o nawierzchni utwardzonej, szlak jest więc odpowiedni zarówno dla turysty początkującego jak i bardziej wytrawnego. Naszym celem jest Krasiczyn – słynny Zamek Krasickich z początku XVII wieku, jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce, nazywany perłą polskiego renesansu. Tego dnia jest jeszcze pętla rowerowa dla chętnych przez Górę Krzywiecką (26 km) lub spływ jedną z najpiękniejszych rzek w Polsce – Sanem.

Dzień 4:  Krasiczyn – Przemyśl – Bolestraszyce (40 km, 210 hm)

Opuszczamy  Krasiczyn i kierujemy się w stronę najciekawszego miasta na trasie – wielokulturowego Przemyśla. Znajduje się w nim wiele zabytkowych obiektów sakralnych różnych wyznań, a zabudowa centrum przypomina Kraków i Lwów. Kolejny punkt na naszej trasie to Arboretum w Bolestraszycach – to miejsce trzeba odwiedzić. Po odpoczynku w największym i najpiękniejszym ogrodzie botanicznym w regionie proponujemy jeszcze pętlę rowerową po fortach Twierdzy Przemyśl: XIIIa Zabłocie, XIII„San Rideau” i XIIIb Bolestraszyce. Każdy z nich ma bogatą historię, a Fort XIII owiany jest mroczną legendą, zapowiadają się więc wakacje z dreszczykiem…

Dzień 5: Bolestraszyce – Pruchnik – Boratyn (59 km, 550 hm)

Dzisiaj też coś dla miłośników architektury obronnej – kolejne forty Twierdzy Przemyśl: XII Werner, XI Dunkowiczki, XIa Cegielnia, X Orzechowce, Xb Zagrodnia, IX Brunner i VIII Łętownia. Ten etap łączy w sobie wszystkie cechy dobrej wyprawy terenowej, ale jednocześnie ma spory walor poznawczy. Twierdza w okresie I wojny światowej była jedną z ważniejszych w Europie. Podczas jazdy zachwyci nas wspaniała przyroda oraz podkarpackie wsie i miasteczka, takie jak Kuńkowce czy Pruchnik.

Dzień 6:  Boratyn – Przeworsk – Sieniawa – Tryńcza (55 km, 250 hm)

Z żalem opuszczamy „Dwór Boratyn”, ponieważ jest to miejsce, które od pierwszego momentu zachwyca nas swoim klimatem. Zespół Pałacowo-Parkowy jest antykiem architektury XVIII wieku. Jedziemy do Przeworska, gdzie zawitamy w  jedynym w Polsce żywym skansenie „Pastewnik” oraz zobaczymy inne atrakcje „miasteczka”. Kolejny punkt programu w dniu dzisiejszym to Pałac w Sieniawie – wyjątkowe miejsce, które swoje powstanie zawdzięcza dwóm najbardziej znanym i cenionym arystokratycznym rodom osiemnastowiecznej Polski – Sieniawskim i Czartoryskim. . Po etapie rowerowym kierowcy jadą wozem technicznym po samochody do Dubiecka (ok. 54 km).

Dzień 7:  Tryńcza – Łańcut (40 km, 160 hm)

Po śniadaniu jedziemy do Łańcuta gdzie zwiedzamy Zamek Lubomirskich i Potockich. Zamek w Łańcucie to miejsce wyjątkowe – jest świetnie zachowanym przykładem rezydencji arystokratycznej. Otoczenie pałacu dorównuje jego wnętrzom, zwiedzający mogą bowiem spacerować po parku w stylu angielskim z licznymi pawilonami i innymi zabudowaniami. Oprócz zamku warto zobaczyć też stajnie i wozownie oraz storczykarnię. Powrót busem na nocleg do Tryńczy, chętni mogą wracać rowerami.

Dzień 8:  Tryńcza – Leżajsk  (15 km)

Po śniadaniu jedziemy busem do Leżajska, gdzie możemy zobaczyć bazylikę z cudownym obrazem Matki Boskiej i nietypowymi organami. Po zwiedzaniu bus wraca do Warszawy.

 

Mapa