Pojezierze Drawskie – rowerem i kajakiem

Pojezierze Drawskie

1

wyjazd: 2025/07/19

powrót: 2025/07/26

cena: 2990 zł

transport: własny lub bus z Warszawy 300 zł

kondycja:

wolne miejsca: Tak

Rower i kajak

O wyprawie

Pojezierze Drawskie to prawdziwa perła natury na mapie Polski. Idealne miejsce dla każdego, kto szuka ciszy, przestrzeni i malowniczych krajobrazów. Ten wyjątkowy region położony w województwie zachodniopomorskim, to kraina dziesiątek krystalicznie czystych jezior, dzikich rzek i gęstych lasów, które zachwycą każdego miłośnika przyrody.  Na Pojezierzu Drawskim znajdziesz wszystko, czego potrzeba do aktywnego wypoczynku. Trasy rowerowe, spływy kajakowe i  piesze wędrówki po wzgórzach morenowych oraz relaksujące plaże nad jeziorami. Wszystkie atuty tego regionu wykorzystamy podczas naszej wycieczki, gdzie etapy rowerowe  będziemy przeplatać spływami kajakowymi. Przemierzymy trzy niezwykle malownicze rzeki – Gwdę, Piławę i tę najpiękniejszą –  Drawę.  Czeka nas piękny czas na odpoczynek z dala od zgiełku, w sercu natury, gdzie każdy dzień to nowa przygoda – Pojezierze Drawskie!

   Dystans na rowerze: ok.220 km;  Dystans w kajaku: ok. 50 km

Nawierzchnia: droga asfaltowa/utwardzona 50% droga szutrowa/leśna: 50%.

Rower: optymalny będzie rower trekkingowy, najlepiej z szerokim oponami. Każdy inny z wyłączeniem miejskiego też sobie poradzi.

Pilot wycieczki: Agata , e-mail: aptasznik@viaverde.com.pl

Koncepcja naszego wyjazdu:

  • Zakłada codzienne  przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 20 – 65 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
  • W trakcie wyjazdu odbędą się trzy spływy kajakowe dł. 15 – 25km.
  • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
  • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. W niektóre dni część zaplanowanego  dystansu pokonujemy kajakiem. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <>

Czytaj więcej:

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

  • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
  • śniadania i obiadokolacje
  • opiekę przewodnika
  • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
  • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

  • posiłku w trakcie dnia
  • dojazdu i powrotu
  • dodatkowego ubezpieczenia KIT Bezpieczne Rezerwacje
  • kosztu spływów kajakowych ok. 150-200 zł

Atrakcje

  • Szczecinek
  • Borne Sulinowo
  • Wrzosowiska Kłomińskie
  • Stawy Nadarzyckie
  • Czaplinek
  • Zamek Drahim
  • Brzozowe Bagno
  • Głaz Tempelburg
  • Jezioro Lubie
  • Drawieński Park Narodowy
  • spływy kajakowe Gwdą, Piławą oraz Drawą

Program podróży

Dzień 1:  Przyjazd i zakwaterowanie w Wilczych Laskach koło Szczecinka

Przyjazd do gospodarstwa agroturystycznego w Wilczych Laskach, koło Szczecinka . O godz. 19.00  obiadokolacja a potem  spotkanie informacyjne.

Dzień 2: Wilcze Laski – Szczecinek – Rezerwat Bagno Ciemino 60 km

Naszą wyprawę rozpoczniemy  od rowerowej pętli. Udamy się do Szczecinka, gdzie  odwiedzimy m.in  zamek książąt pomorskich z XIV wieku, i gotycką wieżę po kościele św. Mikołaja z XVI wieku. Malowniczą ścieżką rowerową okrążymy Jezioro Trzesiecko a  następnie wzdłuż rezerwatu Bagno Ciemino, gdzie będziemy podziwiać torfowiska, rzadką roślinność i ptactwo dojedziemy nad jeziora o tej samej nazwie. Będzie tu  czas na odpoczynek i kąpiel. Podążając leśnymi duktami wrócimy na nocleg.

Dzień 3: Szczecinek – Borne Sulinowo 45 km rowerem, 15 km kajakiem

Rowerami dojeżdżamy do Parku Gigantycznych Owadów w Lubnicy. Po pokonaniu ścieżki dydaktycznej wśród gigantów przesiadamy się do kajaków. Przed nami jeden z najpiękniejszych odcinków Gwdy. Będziemy płynąć przez Rezerwat Rzeki Gwdy – rzeka tu płynie przez niezaludnione tereny, łagodnie meandrując wśród lasów i łąk. Dalszą drogę, początkowo również wzdłuż Gwdy pokonamy rowerem. Następnie przemierzając  wrzosowiska w Okonku dojedziemy do Bornego Sulinowa.

Dzień 4: Borne Sulinowo – Nadarzyce- Kłomino – Borne Sulinowo 25km rowerem, 18 km kajakiem

Dzisiaj przed nami kolejna rzeka. Z miejscowości Liszkowo, do której dojedziemy rowerami popłyniemy rzeką Piławą, jedną z najpiękniejszych rzek Polski. Trasa prowadzi z Liszkowa dzikim odcinkiem rzeki, na linii umocnień Wału Pomorskiego. Przez nadwodne ogrody grążeli żółtych zagłębiamy się w rozległy obszar Zalewów Nadarzyckich o pow. 1500 ha. Niesamowity labirynt rozlewisk, trzcinowisk, bagnisk, powstał w wyniku spiętrzenia wód Piławy jazem elektrowni wodnej w Nadarzycach. Rozległe obszary oczeretów i trzcinowisk stanowią ostoję ptactwa wodnego. Spływ kończymy na plaży. Dalej na rowerach ruszamy na największe w Polsce Wrzosowiska Kłomińskie

Dzień 5: Borne – Sulinowo – Czaplinek 45km rowerem

Rozpoczniemy dzień od rowerowej wycieczki z przewodnikiem. Zwiedzimy w ten sposób Borne Sulinowo, fascynujące leśne miasto z nietypową historią i licznymi ciekawymi zakątkami.  Następnie ruszymy dalej wzdłuż jeziora Komorze oraz Żerdno ścieżkami  Drawskiego Parku Krajobrazowego. Po drodze w Starym Drawsku odwiedzimy ruiny warownego zamku Drahim. 

Dzień 6: Czaplinek -Żołędowo rowerem 30 km, kajakiem 15 km.

Z Czaplinka pojedziemy  przez torfowiskowy  Rezerwat Brzozowe Bagno, po drodze zatrzymując się przy głazie Tempelburga. Naszym dzisiejszym celem jest jezioro Lubie. Tutaj bowiem rozpoczniemy  najpiękniejszy odcinek naszej kajakowej przygody – Będziemy płynąć Drawą, królową polskich rzek, przez dziewiczą Puszczę Drawską.  Dziki charakter rzeki, liczne  bystrza, zwalone drzewa w nurcie oraz śródleśne jeziorka dostarczą niezapomnianych wrażeń. Na miejsce noclegu dojedziemy busem.

Dzień 7: Łowicz Wałecki – Stare Osieczno 50 km rowerem

Nie żegnamy się z Drawą  – przeciwnie zmierzamy do Drawieńskiego Parku Narodowego, w którym już tylko na rowerze będziemy podziwiać ją w najpiękniejszej, górskiej  odsłonie.

Dzień 8: zakończenie imprezy.

Po śniadaniu powrót

Mapa