Postindustrialne klimaty Górnego Śląska – Boże Ciało
Górny Śląsk
O wyprawie
Górny Śląsk to doskonały region dla rowerzystów poszukujących nieoczywistych, by nie rzec niszowych, wrażeń. Postindustrialne zabytki (kopalnie, huty), stare budownictwo w postaci familoków, patronackie osiedla robotnicze ale także nowoczesne budownictwo i mnóstwo zieleni tworzą specyficzną przestrzeń pełną kontrastów. W trakcie wyjazdu zobaczymy liczne przykłady nadawania nowych funkcji dawnym obiektom przemysłowym ale także nieremontowane od wielu lat stare kamienice z placami i nieodłącznymi klopsztangami. Otaczać nas będzie jedyny w swoim rodzaju krajobraz antropogeniczny z wyraźnymi dominantami w postaci szybów kopalnianych, kominów, hałd i stawów powstałych w zapadliskach terenu. Będą miejsca i ładne i brzydkie, brudne i bardzo zielone. Poznamy też historie ludzi, którzy kształtowali oblicze tego regionu w okresie od rewolucji przemysłowej do końca XX wieku.
Rowerowa wycieczka po Górnym Śląsku to świetna okazja do spróbowania lokalnej kuchni! Na trasie znajdziemy liczne restauracje serwujące tradycyjne śląskie dania (moczka, rolada i modro kapusta). Na deser w kawiarni oczywiście kołocz z posypką. Zatrzymując się na kawę, można będzie poczuć tu atmosferę regionu, posłuchać śląskiej gwary i odkryć, przynajmniej częściowo, śląską kulturę.
To nie jest bardzo łatwa wyprawa (3 rowerki). Podróżować będziemy po najbardziej zurbanizowanym regionie Polski: konurbacji katowickiej. To prawdziwa „miejska dżungla” wymagająca koncentracji a w wielu miejscach dobrej techniki jazdy. Należy się też liczyć z krótkimi ale stromymi podjazdami. Wykorzystamy maksymalnie dostępną infrastrukturę rowerową ale będą też drogi publiczne, szutry oraz błotnisty off-road.
Jeżeli Ci to nie przeszkadza i pasuje Ci taki nieoczywisty koncept wyprawy to zapraszamy do odkrywania Górnego Śląska trochę inaczej, bo w rowerowo-industrialnym rytmie!
Dystans na rowerze: 220 km
Pilot wycieczki: Artur, biuro@viaverde.com.pl
Koncepcja naszego wyjazdu
Co warto jeszcze wiedzieć? <<kliknij tutaj>>
Warunki
Cena wycieczki obejmuje:
Cena wycieczki NIE obejmuje:
Atrakcje
Program podróży
Dzień 1: Zabrze – Gliwice – Zabrze (pętla). Ok. 45 km
Po zakwaterowaniu w hotelu ruszamy do Gliwic, jednego z trzech średniowiecznych miast na Górnym Śląsku. Po drodze zobaczymy co pozostało z Królewskiej Odlewni Żeliwa i odwiedzimy Johna Baildona, prekursora hutnictwa w tym regionie. Po lunchu, jadąc wzdłuż rzeki Kłodnica, zobaczymy śluzy i inne budowle hydrotechniczne na Kanale Gliwickim, kluczowym dla transportu węgla i stali. Następnie zwiedzimy Radiostację Gliwicką (najwyższą w Europie konstrukcję drewnianą) i zrewitalizowany Szyb Maciej, z którego platformy widokowej zobaczymy panoramę zachodniej części regionu.
Dzień 2: Zabrze – Tarnowskie Góry – Bytom – Zabrze (pętla). Ok. 60 km
Zaraz po śniadaniu wyruszymy przez zabytkowe osiedle Bellestremów w Zabrzu Rokietnicy do wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Zwiedzanie kopalni odbywa się z przewodnikiem i trwa ok. dwóch godzin. Czas na lunch będzie w urokliwej scenerii rynku dawnego miasta Gwarków (górników kruszcowych) w Tarnowskich Górach. W drodze na Kopiec Wyzwolenia (rozległa panorama) odwiedzimy dawne pałace zasłużonego dla rozwoju przemysłu na Górnym Śląsku rodu magnackiego Henckel von Donnersmarck. Ostatnim mocnym akcentem w tym dniu będzie drugie o średniowiecznych założeniach miasto w tym regionie czyli Bytom. To miasto z bardzo ciekawą historią i równie licznymi zabytkami poprzemysłowymi takimi jak: szyb Krystyna czy nazywana przemysłową katedrą elektrociepłownia EC Szombierki
Dzień 3: Zabrze – Ruda Śląska – Świętochłowice – Chorzów – Katowice. Ok. 55 km
Dzisiaj bardzo”pracowity” dzień. Zaczynamy od trasy „Mroki kopalni” na poziomie 355 m w Kopalni Guido. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa ok. 2 godz. Następnie przejedziemy przez prawie całą konurbację katowicką po drodze zahaczając o wybrane atrakcje. Nie sposób ich wszystkich wyliczyć ale z pewnością będą to: dawny piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Park Kultury i Wypoczynku z Stadionem Śląskim, Planetarium i Zoo w Chorzowie oraz Spodek, NOSPR i Muzeum Śląskie w Katowicach. Wisienką na torcie będzie wizyta w zabytkowych osiedlach górniczych Nikiszowiec i Giszowiec. Powrót z Katowic do hotelu pociągiem kolei regionalnej.
Dzień 4: Zabrze – Mikołów – Łaziska Górne – Zabrze (pętla). Ok. 50 km
W ostatnim dniu odpoczniemy od wielkomiejskiego zgiełku i całej tej poprzemysłowej otoczki. Pojedziemy przez zielone pola i lasy do Mikołowa, gdzie przy kawie i kołoczu zbierzemy siły na „grande finale” naszej wyprawy czyli rowerową wspinaczkę na dominującą w okolicy hałdę Skalny. Widok z jej wierzchołka jest spektakularny i naprawdę wart poniesionego wysiłku przy podjeździe czy podejściu (do wyboru). I to wszystko. W tym momencie nie zostało już nic innego jak powrócić do hotelu, delektując się spokojną jazdą, ponownie wśród zielonych pól i lasów. Bo Górny Śląsk przestał być już czarny, aktualnie jest bardzo zielony.
Zakończenie imprezy ok. godz. 16.00
****************************************************************