Suwalszczyzna i Zaniemenie

Suwalszczyzna/Litwa

2

wyjazd: 2024/08/03

powrót: 2024/08/10

cena: 2990 zł

transport: bus z Warszawy 300 zł

kondycja:

wolne miejsca: Brak miejsc

O wyprawie

Suwalszczyzna to wyjątkowa kraina zajmująca północno-wschodnie tereny Polski. Na niezwykle urozmaicony, wyrzeźbiony przez lodowiec krajobraz składają się imponujące kompleksy leśne, rozległe bagna, pagórki, a przede wszystkim tysiące jezior. Daleko stąd do większych miast i ośrodków przemysłowych, stąd i przyroda rozwija się bez przeszkód

Na Suwalszczyźnie jest też wiele ciekawych miejsc i osobliwości przypominających o historii tych terenów począwszy od cmentarzyska Jaćwingów z III wieku p.n.e., kończąc na Apartamentach Papieskich w Klasztorze Kamedułów w Wigrach.
W tym roku trasa zaczyna się w Kuklach, a kończy w Augustowie. Przemierzymy Puszczę Augustowską – jeden z największych i najstarszych kompleksów leśnych w Polsce. Przez leśne ostępy wije się główna rzeka regionu – Czarna Hańcza. W lasach skrywają się liczne jeziora od małych oczek do największego na Suwalszczyźnie jeziora Wigry. Jeśli pogoda pozwoli zażyjemy kąpieli w którymś z napotkanych jezior i pojemy jagód i poziomek.
Pojedziemy na Zaniemenie – odwiedzimy uzdrowisko Druskienniki położone na brzegu Niemna – największe i najnowocześniejsze uzdrowisko na Litwie, jedno z najlepszych uzdrowisk klimatycznych i balneologicznych w Europie. Występują tu liczne źródła mineralne i pokłady borowiny. Nasza droga przez Litwę przebiega po terenach niemal bezludnych – w pobliżu styku trzech granic: litewskiej, białoruskiej i polskiej.

Dystans na rowerze: ok. 300 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 50%/50%

Pilot wycieczki: Basia, e-mail: borzeszyna@viaverde.com.pl

Koncepcja naszego wyjazdu:

  • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
  • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
  • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <>

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

  • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
  • śniadania i obiadokolacje
  • opiekę przewodnika
  • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
  • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

  • posiłku w trakcie dnia
  • dojazdu i powrotu
  • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
  • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
  • dodatkowego ubezpieczenie NNW Polska i KIT Bezpieczne Rezerwacje

Atrakcje

  • Kurort Druskienniki
  • „Snow Arena”
  • Pokamedulski Zespół Klasztorny nad jez. Wigry
  • Spływ Czarną Hańczą
  • Wigierski Park Narodowy

Program podróży

Dzień 1: Giby

Spotykamy się w miejscowości Giby nad jeziorem Pomorze. Uczestnicy powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest serwowana o godz.19.00. Po obiadokolacji odbędzie się spotkanie informacyjne.

Dzień 2: Giby – Berżniki – Kapciamiestis – Druskienniki 65 km, 110 hm

Wyruszamy z hotelu w Gibach i kierujemy się w stronę granicy z Litwą. Nasza trasa prowadzi leśnymi duktami wśród jezior, są to przepiękne, prawie niezamieszkane tereny, gdzie „diabeł mówi dobranoc”.
Celem naszej dzisiejszej wędrówki jest kurort Druskienniki. Tradycje uzdrowiska są pielęgnowane już od ponad 200 lat. Nazwa Druskienniki związana jest ze źródłami słonej wody (sól po litewsku to druska).
Obok stylowych, przedwojennych budynków nie brak tu nowoczesnych obiektów zapewniających wypoczynek i leczenie w komfortowych warunkach. Uzdrowisko jest otoczone 50 000 ha lasów iglasto-liściastych z dużą ilością sosen, tui, jałowców oraz jagód i innego runa leśnego. Powietrze odznacza się łagodnością i czystością oraz zawartością dużej ilości jodu jak nad morzem.

W Druskiennikach przejeżdżamy Niemen, aby dostać się do centrum korzystamy z jednej ze ścieżek rowerowych prowadzących wzdłuż rzeki. Zwiedzamy miasto i udajemy się do naszej bazy noclegowej. Wieczorem proponujemy skorzystać z atrakcji znanego Aquaparku.

Dzień 3: Jazda na NARTACH !!! lub pętla rowerowa 35 km, 140 hm

Proponujemy dzisiaj Państwu kryty stok narciarski „Snow Arena” – wyjątkowy kompleks atrakcji zimowych w Druskiennikach. W środku lata można cieszyć się wszystkimi możliwymi atrakcjami zimowymi: jeździć na nartach, szaleć na deskach snowboardowych, a w chwilach relaksu zażywać masażu. Nawet w najgorętszy dzień lata jest tutaj śnieg, są trasy zjazdowe dla początkujących i zaawansowanych. Jeśli ktoś nie będzie miał ochoty na „białe szaleństwo”, to kolejną propozycją na spędzenie tego dnia jest pętla rowerowa po zielonych terenach Litwy między jeziorkami i zakolami Niemna. Podczas wycieczki zobaczymy m.in. Park Grutas, w którym znajduje się plenerowa ekspozycja pomników polityków radzieckich oraz przedmiotów związanych z historią tego kraju. Odwiedzimy też ładne miejsce ze sztuką litewską – „zaczarowany park rzeźb”.

Dzień 4: Druskienniki – Leipalingis – Veisiejai – Mikołajewo 72 km, 400 hm

Przed wyruszeniem w trasę delektujemy się urokami kurortu i korzystamy z jego atrakcji – można popróbować swoich sił w rozbudowanym parku linowym albo wybrać się na spacer nad Niemen. Potem ruszymy w stronę polskiej granicy przez miejscowość Vejsiejai, gdzie zrobimy przerwę w podróży na odpoczynek i posiłek nad jeziorem. Dzisiejszy etap kończymy w „Pensjonacie Wigierskim” w Mikołajewie nad Wigrami.

Dzień 5: Maćkowa Ruda – Frącki (18 km) – spływ kajakowy

Dzisiaj mamy do wyboru dwie opcje – Ci, którzy lubią poleniuchować zostają na miejscu, pozostali natomiast wyruszają na spływ Czarną Hańczą, która uważana jest za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce.
CZARNA HAŃCZA – jest największą rzeką Suwalszczyzny. Przepływa przez bardzo ciekawe tereny o unikatowych walorach krajobrazowych, geologicznych, historycznych i etnograficznych.
Mamy do pokonania bardzo ciekawy odcinek rzeki z wysokimi, stromymi i zalesionymi brzegami. Początkowo nurt jest szybki lecz bezpieczny, dalej nieco słabszy. Na trasie częste zakola, rozwidlenia nurtu i rozlewiska porośnięte trzciną. Trasa przebiegająca przez teren puszczy uznawana jest za jedną z najciekawszych.

Dzień 6: pętla wokół jez. Wigry 50 km, 150 hm

„Pensjonat Wigierski”, w którym gościmy znajduje się na końcu drogi, na skraju lasu. Z jednej strony jez. Wigry, z drugiej rzeki: Czarna Hańcza i Rospuda. Idealne warunki, by odpocząć od zgiełku miasta, wsłuchać się w siebie i odgłosy natury.
Dzisiaj jedziemy do Pokamedulskiego Zespołu Klasztornego nad jez. Wigry. Dalej przemieszczamy się ścieżkami wokół jeziora w kierunku Mikołajewa, gdzie czeka na nas wyśmienite jedzenie.

Dzień 7: Mikołajewo – Tobołowo – Augustów (30 km) + pętla wokół Jeziora Białego Augustowskiego 16 km, 120 hm

Początkowo jedziemy „Podlaskim Szlakiem Bocianim” przez Wigierski Park Narodowy. Podziwiając urozmaiconą linię brzegową jez. Wigry, kierujemy się nad jez. Blizno. Trasa prowadzi samym sercem Puszczy Augustowskiej, ukazując jej perełki przyrodnicze i krajobrazowe. Docieramy do osady Sucha Rzeczka położonej nad jez. Serwy, tutaj robimy sobie przerwę na kąpiel i plażowanie, po czym „Gościńcem Puszczańskim” podążamy w stronę Augustowa. Jedziemy wśród zieleni na miejsce naszego noclegu. Dla chętnych proponujemy jeszcze objazd wokół Jez. Białego Augustowskiego malowniczym „Szlakiem Orła Białego”. Tego dnia proponujemy też spacer nad Jezioro Studzieniczne, gdzie znajduje się warte obejrzenia Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej z zabytkowym drewnianym kościołem. W pobliżu na wyspie znajduje się kaplica Najświętszej Marii Panny, do której można dotrzeć usypaną groblą.

Dzień 8: Augustów

Zakończenie wycieczki, bus wyjeżdża po śniadaniu. Osoby posiadające własny transport przed powrotem do domu mogą zwiedzić AUGUSTÓW. Jedną z największych atrakcji miasta jest pierwszy w Polsce profesjonalny wyciąg dla narciarzy wodnych. Jeśli ktoś dysponuje czasem i chce jeszcze popedałować, to polecamy pętlę rowerową wokół jez. Sajno.

Mapa