W świecie single tracków
Kotlina Kłodzka
O wyprawie
W Kotlinie Kłodzkiej powstał w krótkim czasie najbardziej okazały kompleks singletracków w Polsce o nazwie Singletrack Glacensis. Długość wszystkich tras wynosi ponad 200 km. Przejedziemy większością z nich. Poza tym powłóczymy się po innych wyjątkowych miejscach w Kotlinie Kłodzkiej i otaczających ją górach.
Praktycznie każdego dnia można trasę skrócić – rezygnując z jakiegoś singletracka
Dystans na rowerze: ok. 300 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 30%/70%
Pilot wycieczki: Dariusz, dptasznik@viaverde.com.pl
Warunki
Cena wycieczki obejmuje:
- noclegi w pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
- śniadania i obiadokolacje
- opiekę przewodnika
- asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
- przewóz bagaży na trasie
Cena wycieczki NIE obejmuje:
- posiłku w trakcie dnia
- dojazdu i powrotu
- biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
- ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 200 zł, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 600 zł
- dodatkowego ubezpieczenie NNW Polska i KIT Bezpieczne Rezerwacje
Koncepcja naszego wyjazdu:
- Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km
- Samochód techniczny wiezie nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
- Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 5-7 godzin. Pozostały to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.
Co warto jeszcze wiedzieć? <<kliknij tutaj>>
Atrakcje
Program podróży
Dzień 1: Zakwaterowanie w agroturystyce w Lasówce. Kolacja i spotkanie informacyjne
Dzień 2 : Lasówka – pętla Góry Orlickie, 55 km, 910 hm
W ramach rozgrzewki przemierzymy Góry Orlickie w Czechach – zimą mekka narciarzy biegowych, latem – turystów pieszych i rowerzystów.
Dzień 3 Lasówka – Międzylesie, 50 km 660 hm
Pojedziemy wygodną asfaltową trasą wzdłuż granicy i rzeki Dzika Orlica na południe. Odbijemy na polanę Spalona – tu zaliczymy pierwsze singletracki (pętla Jagodna – 15 km) oraz lunch w schronisku. Przed noclegiem odwiedzimy jeszcze krótkie singletracki koło Międzylesia (pętla Międzylesie – 10 km).
Dzień 4 : Międzylesie – Lądek Zdrój, 58 km, 1200 hm
Przejedziemy przez Masyw Śnieżnika. Najbardziej wymagający etap z trudnymi singletrackami, z których częściowo można zrezygnować. Prawie wsyztskie singletracki są w formie pętli. Przejechanie całej pętli powoduje, że znajdziemy się na końcu w punkice wyjścia. Przemieszczając się przy użyciu singletracków przejeżdżamy tylko część pętli, następnie przeskakujemy na kolejny sąsiadujący singletrack itd. Po drodze Pętla Ostoja – 14 km, pętla Pod Śnieżnikiem – 8 km, Pętla Międzygórze – 19 km i pętla Stronie Śląskie – 22 km. Singletracki będą stanowiły większość naszej dzisiejszej trasy, więc pokonamy je tylko w mniej-więcej połowie (w jedną stronę).
Dzień 5 : Lądek Zdrój – pętla Góry Bialskie, 52 km, 950 hm
Dzisiaj etap górski bez singletracków. Po drodze kopalnia Uranu w Kletnie i Jaskinia Niedźwiedzia.
Dzień 6: Lądek Zdrój – Srebrna Góra, 60 km, 1020 hm
Kolejny dzień przemieszczania z dużym udziałem singletracków: Pętla Orłowiec (30 km), pętla Złota (9 km), Pętla Chwalisław (10 km), pętla Kłodzka (17 km), pętla Łaszczowa (12 km) oraz pętla Wilcza (25 km). Jak zwykle przemieszczając się robimy te pętle tylko w ok. połowie.
Dzień 7: Srebrna Góra – singletracki w okolicy
Dzisiaj można pojeździć po okolicznych singletrackach. Można również zrobić trasę wczorajszą – w stronę Lądka Zdrój tymi samymi singletrackami ale w drugą stronę (powrót busem), a to oznacza zupełnie inną wycieczkę.
Dzień 8: Powrót do Warszawy
Po śniadaniu bus wraca do Warszawy