Świętokrzyski szlak przygody

Góry Świętokrzyskie

2

wyjazd: 2022/05/14

powrót: 2022/05/21

cena: 1890 zł

transport: bus z Warszawy 200 zł

kondycja:

wolne miejsca: Brak miejsc

O wyprawie

Jeśli marzysz o przygodzie, to nasza wycieczka po Ziemi Świętokrzyskiej i Sandomierskiej dostarczy Ci niezapomnianych przeżyć i emocji. Oprócz licznych atrakcji turystycznych czeka tutaj na Ciebie dziewicze piękno dzikiej przyrody.
Góry Świętokrzyskie to jedne z najbardziej tajemniczych gór w Polsce, niegdyś trudno dostępne, pełne jaskiń, formacji skalnych i rumowisk od wieków pobudzały wyobraźnię gawędziarzy. Czarownica, obok Stefana Żeromskiego i Scyzoryka, jest najbardziej rozpoznawalną twarzą Gór Świętokrzyskich.
W Górach Świętokrzyskich słowem „kluczem” nie jest wyczyn, a rekreacja – zapraszamy, więc na rowerową przygodę z nami.

Dystans na rowerze: ok. 250 km 1730 hm; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 70%/30%

Pilot wycieczki: Basia, e-mail: borzeszyna@viaverde.com.pl

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
 • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <<kliknij tutaj>>

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 200 zł/osoby, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
 • dodatkowego ubezpieczenia NNW i KIT Bezpieczne Rezerwacje

Atrakcje

 • Opatów – Kolegiata Św, Marcina, Brama Warszawska, Rynek
 • Sandomierz – Rynek, Wąwóz Królowej Jadwigi, Bazylika Narodzenia N.M.P., Brama Opatowska, Ucho Igielne, Winnica Św. Jakuba
 • Ujazd – Zamek Krzyżtopór
 • Chęciny – Zamek Królewski
 • Jaskinia Raj
 • Podzamcze – Pałac Tarłów
 • Klonówka – Diabelski Kamień
 • Puszcza Jodłowa

Program wyjazdu

Dzień 1: Koćmierzów k/Sandomierza

Bus wyrusza z Warszawy w godzinach porannych. Po drodze zwiedzamy Opatów – świętokrzyskie miasto skarbów i Sandomierz – piękne miasto królewskie, malowniczo położone na nadwiślańskiej skarpie, która stanowi strome zakończenie Gór Świętokrzyskich. Spotykamy się w cichej i spokojnej miejscowości Koćmierzów leżącej wśród sadów i winnic. Uczestnicy powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest planowana na godz. 19.00

Dzień 2: Koćmierzów – Ujazd (45 km, 290 hm)

Po śniadaniu opuszczamy naszą uroczą wioskę, wsiadamy na rowery i ruszamy w drogę do zamku Krzyżtopór, który był kiedyś największym pałacem Europy. Dziś to niezwykle interesujące ruiny. Jedziemy głównie drogami asfaltowymi, pomiędzy kwitnącymi sadami wiśniowymi, morelowymi i jabłkowymi oraz winnicami. Po drodze mijamy kilka malowniczych miejscowości, zatrzymujemy się w Klimontowie na odpoczynek i lunch. W Górkach Klimontowskich zobaczymy piękny pałac wybudowany w XVII wieku przez Jana Ossolińskiego – aktualnie znajduje się w rękach prywatnych i odzyskuje dawną świetność.

Dzień 3: Ujazd – Borków (55 km, 350 hm)

Początkowo jedziemy asfaltowym szlakiem, następnie kierujemy się urokliwą leśną drogą w stronę Rakowa, gdzie zwiedzamy Rynek. Dalej pedałujemy szlakiem rowerowym wzdłuż rzeki Czarnej przez Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy. Po niedługiej wędrówce przez lasy dotrzemy do Borkowa – naszej bazy noclegowej nad zalewem.

Dzień 4:  Borków – Chęciny (40km, 150hm)

Jedziemy doliną Warkocza i doliną Czarnej Nidy podziwiając piękno tutejszej przyrody. W trakcie jazdy można zobaczyć urokliwe miejsca nadrzeczne, ślady działalności buszujących tutaj bobrów i wiele gatunków ptaków. Po drodze zatrzymamy się nad zalewem w Morawicy na chwilę relaksu. Tego dnia czeka nas jeszcze zwiedzanie Zamku Królewskiego w Chęcinach oraz wizyta w Centrum Nauki Leonardo Da Vinci w Podzamczu.

Dzień 5: Wolica – Sobków (15km) – spływ kajakowy Nidą + wycieczka do „Jaskini Raj”

Nida jest jedną z niewielu polskich rzek, której temperatura wody miejscami dochodzi latem do 27 stopni C. Lecz nie to jest w niej najciekawsze. Nida zaciekawia nas swymi meandrami, dzikością i ciągłym poczuciem, że wszystko wokół nas się zmienia, jest coraz bardziej inne i nowe i wcale nie mamy wrażenia, że nam coś grozi, wręcz przeciwnie – zaczynamy czuć smak przyrody. Proponowany przez nas odcinek rzeki jest atrakcyjny i dostępny dla wszystkich. Po spływie chętnych zapraszamy na wycieczkę do „Jaskini Raj”, jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych Europy.

Dzień 6: Chęciny – Mąchocice (60 km, 560 hm)

Po opuszczeniu Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego jedziemy „Szlakiem Przygody” w stronę Kielc zwiedzając po drodze ruiny Pałacu Tarłów w Podzamczu. W Kielcach zatrzymamy się na punkcie widokowym przy Jaskiniach na Kadzielni i przejedziemy przez tereny rekreacyjne miasta wzdłuż Zalewu Kieleckiego. Nasza dalsza trasa wiedzie urokliwymi ścieżkami przez Diabelski Kamień na Klonówce w Paśmie Masłowskim do najwyżej położonego hotelu w Górach Świętokrzyskich.

Dzień 7: Mąchocice – Wólka Limanowska k/Nowej Słupi (35 km, 360 hm) + wycieczka piesza (3 godz.)

Nasza trasa prowadzi wzdłuż rzeki do Dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach, gdzie pisarz spędził lata dzieciństwa i młodości. Drogami wiodącymi wśród łąk i pól jedziemy w kierunku niewielkiej wsi Wilków, w której zatrzymamy się na chwilę odpoczynku nad zalewem. Dalej drogą asfaltową jedziemy do Świętej Katarzyny skąd wyruszymy na wycieczkę pieszą przez Puszczę Jodłową zdobywając po drodze Łysicę (612m n.p.m.). Po opuszczeniu Świętokrzyskiego Parku Narodowego ponownie wsiądziemy na rowery i udamy się do naszej bazy noclegowej. Jeśli czas nam pozwoli, to dla chętnych proponujemy jeszcze wycieczkę na Święty Krzyż.

Dzień 8: Zakończenie wycieczki

Po śniadaniu bus wraca do Warszawy.

Mapa

Świętokrzyski szlak przygody