Szlak 13 jezior

Pojezierze Brodnickie i Olsztyńskie

2

wyjazd: 2024/07/27

powrót: 2024/08/03

cena: 2590 zł

transport: bus z Warszawy 200 zł

kondycja:

wolne miejsca: Brak miejsc

O wyprawie

Niewiele jest w Polsce tak wyjątkowych terenów jak Pojezierze Brodnickie i Pojezierze Olsztyńskie. Największym skarbem i atrakcją są liczne jeziora rynnowe i parki krajobrazowe. Wzgórza, wąwozy, doliny to typowe znaki obecności lodowca sprzed kilkunastu tysięcy lat. Te elementy krajobrazu, uzupełnione o liczne unikalne ciekawostki przyrodnicze, stwarzają wyjątkowe warunki do uprawiania aktywnych form turystyki na łonie natury.

Pomimo nadzwyczajnych walorów tej okolicy, jest ona stosunkowo mało odwiedzana przez turystów, dzięki czemu można bez przeszkód wsłuchiwać się w odgłosy natury i odpoczywać od zgiełku miasta.

Dystans na rowerze: ok. 300 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 50%/50%

Pilot wycieczki: Basia, e-mail: borzeszyna@viaverde.com.pl

Koncepcja naszego wyjazdu:

  • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
  • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
  • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <<kliknij tutaj>>

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

  • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
  • śniadania i obiadokolacje
  • opiekę przewodnika
  • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
  • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

  • posiłku w trakcie dnia
  • dojazdu i powrotu
  • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
  • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł/osoby, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
  • dodatkowego ubezpieczenia NNW i KIT Bezpieczne Rezerwacje

Atrakcje

  • Brodnica
  • Park Krajobrazowy Górznieńsko-Lidzbarski
  • Spływ kajakowy rzeką Wel
  • Welski Park Krajobrazowy
  • Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich
  • Pole Bitwy pod Grunwaldem
  • Pałac w Pacółtowie
  • Rezerwat Las Warmiński

Program podróży

Dzień 1: Spotykamy się w Hotelu „Cykada” w Jajkowie k/Brodnicy.

Uczestnicy jadący własnym transportem powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest serwowana o godz. 19.00.

Dzień 2: Jajkowo – Zbiczno – Brodnica – Jajkowo (40 km, 240 hm)

Wycieczka rowerowa wiedzie po przepięknych terenach Pojezierza Brodnickiego. Trasa jest wyjątkowa – bardzo atrakcyjnym elementem krajobrazu są malownicze i czyste jeziora, bujne, wielogatunkowe lasy oraz urozmaicona rzeźba terenu. Szlak rowerowy biegnie leśnymi duktami i asfaltowymi drogami wśród jezior – największe z nich to: jez. Bachotek, jez. Strażym, jez. Zbiczno, jez. Ciche, jez. Sośno, jez. Wysokie Brodno i jez. Niskie Brodno. Na trasie naszej wycieczki leży Brodnica, gdzie zwiedzamy zabytki Starego Miasta.

Dzień 3: Jajkowo – Wielkie Leźno – Cibórz (37 km, 290 hm) + spływ kajakowy (14 km)

Trasa rowerowa prowadzi nas między małymi jeziorkami. Kierujemy się w stronę naszej bazy noclegowej położonej w bezpośrednim sąsiedztwie Parków Krajobrazowych: Górznieńsko-Lidzbarskiego oraz Welskiego. Mamy do pokonania niewielki odcinek rowerami, dlatego że czeka nas jeszcze spływ kajakowy rzeką Wel.
Wel to największy dopływ Drwęcy o długości 118 kilometrów. Za źródłowy odcinek rzeki uznawana jest mała strużka o przewrotnej nazwie Wkra Wielka spływająca z południowych stoków Wzgórz Dylewskich wprost do jeziora Dąbrowa Wielka, po wypłynięciu z którego przybiera nazwę Wel. Szlak kajakowy rzeki Wel jest bardzo zróżnicowany i atrakcyjny.

Dzień 4: Cibórz – Wąpiersk – Zwiniarz – Wysoka Wieś (55 km, 230 hm)

Początkowo nasza trasa wiedzie przez tereny Welskiego Parku Krajobrazowego. Pięknie meandrująca rzeka Wel, czyste i urokliwe jeziora m.in. jez. Grądy i Jez. Tarczyńskie, bogactwo lasów i runa leśnego… – słowem prawdziwy raj – to niezaprzeczalne atrakcje tej dziewiczej, jeszcze niezadeptanej części Warmii i Mazur. Dalej pedałujemy w kierunku Wzgórz Dylewskich, gdzie znajduje się „Dylewianka” – nasza baza noclegowa.

Dzień 5: Wysoka Wieś – Grunwald – Pacółtowo – Wysoka Wieś (50 km, 200 hm)

Nasz szlak przebiega przez Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich, w tym przez Dylewską Górę (312 m n.p.m.), najwyższe wzniesienie całego regionu Warmii i Mazur, skąd można podziwiać widoki w kierunku północnym i zachodnim, m.in. na dolinę rzeki Drwęcy, Samborowo i Iławę. Nieopodal znajduje się wieża widokowa, z której rozciąga się widok w promieniu 40–50 km. Zjeżdżamy w dół malowniczą ścieżką przyrodniczą do Rezerwatu Jezioro Francuskie – jest to najwyżej położone jezioro w północnej Polsce (285 m n.p.m.). Dalej zmierzamy w kierunku Pola Bitwy pod Grunwaldem. Po zwiedzeniu Muzeum i spacerze po Polach Grunwaldzkich jedziemy do Pałacu w Pacółtowie. Po przerwie wyruszamy w drogę powrotną przez Gierzwałd i Dylewo do Wysokiej Wsi. Szlak w większości prowadzi drogami o nawierzchni utwardzonej, jest on odpowiedni zarówno dla turysty początkującego, jak i bardziej wytrawnego.

Dzień 6: Wysoka Wieś – Dąbrówno – Kownatki – Łyna – Wikno (60 km, 90 hm)

Opuszczamy Wzgórza Dylewskie i kierujemy się w stronę Dąbrówna – malowniczo położonej wsi na przesmyku między jeziorami: Dąbrowa Mała i Dąbrowa Wielka. Znajduje się tutaj kilka zabytkowych obiektów m.in. ruiny zamku krzyżackiego, kościół i fragmenty murów miejskich z XIV wieku oraz synagoga. Po przerwie na zwiedzanie miejscowości i kąpiel w urokliwym jeziorze jedziemy dalej. Przejeżdżamy obok bardzo czystego jeziora Kownatki, oglądamy rezerwat: Źródła Rzeki Łyny oraz jezioro Orłowo Małe.

Dzień 7: Wikno – Brzeźno – Kurki – Pluski – Wikno (56 km, 210 hm)

Dzisiejszy etap to pętla rowerowa wokół malowniczego Jez. Łańskiego. Podczas jazdy zachwyci nas wspaniała mazurska przyroda. Ścieżka biegnie po dobrych asfaltowych drogach i leśnych duktach. Po drodze odwiedzimy Pluski – wieś położoną nad jez. Pluszne i Łańsk – osadę nad brzegiem Jez. Łańskiego. Przez wiele kilometrów będziemy jechać przez Rezerwat Las Warmiński – malownicza sceneria, starodrzew, woda i świeże powietrze sprawiają, że jest to idealne miejsce na wycieczkę rowerową.

Dzień 8: Wikno

Zakończenie wycieczki, po śniadaniu bus wraca do Warszawy.

Mapa