Szlak 13 jezior -3

Pojezierze Brodnickie i Olsztyńskie

2

wyjazd: 2020/08/16

powrót: 2020/08/23

cena: 1490 zł

transport: bus z Warszawy 100 zł

kondycja:

wolne miejsca: Brak miejsc

O wyprawie

Niewiele jest w Polsce tak wyjątkowych terenów jak Pojezierze Brodnickie i Pojezierze Olsztyńskie. Największym skarbem i atrakcją są liczne jeziora rynnowe i parki krajobrazowe. Wzgórza, wąwozy, doliny to typowe znaki obecności lodowca sprzed kilkunastu tysięcy lat. Te elementy krajobrazu, uzupełnione o liczne unikalne ciekawostki przyrodnicze, stwarzają wyjątkowe warunki do uprawiania aktywnych form turystyki na łonie natury.

Pomimo nadzwyczajnych walorów tej okolicy, jest ona stosunkowo mało odwiedzana przez turystów, dzięki czemu można bez przeszkód wsłuchiwać się w odgłosy natury i odpoczywać od zgiełku miasta.

Dystans na rowerze: ok. 250 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 50%/50%

Pilot wycieczki: Agata, e-mail: aptasznik@viaverde.com.pl

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2 – 4 osobowych
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 200 zł, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 600 zł

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
 • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <<kliknij tutaj>>

Atrakcje

 • Brodnica Park Krajobrazowy
 • Park Krajobrazowy Górznieńsko-Lidzbarski
 • Spływ kajakowy  jeziorami Pojezierza Brodnickiego
 • Welski Park Krajobrazowy
 • Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich
 • Pole Bitwy pod Grunwaldem
 • Jezioro Łańskie i Płuszne
 • Rezerwat Las Warmiński

Program podrózy

Dzień 1: Spotykamy się w gospodarstwie agroturystycznym w Małym Głęboczku  nad jeziorem Sopień

Uczestnicy jadący własnym transportem powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest serwowana o godz. 19.00.

Dzień 2: Mały Głęboczek– Zbiczno – Brodnica – Mały Głęboczek – wersja podstawowa 40 km, 240 hm, wersja rozszerzona 55km, 400hm)

Wycieczka rowerowa wiedzie po przepięknych terenach Pojezierza Brodnickiego. Trasa jest wyjątkowa – bardzo atrakcyjnym elementem krajobrazu są malownicze i czyste jeziora, bujne, wielogatunkowe lasy oraz urozmaicona rzeźba terenu. Szlak rowerowy biegnie leśnymi duktami i asfaltowymi drogami wśród jezior – największe z nich to: jez. Bachotek, jez. Strażym, jez. Zbiczno, jez. Ciche, jez. Sośno, jez. Wysokie Brodno i jez. Niskie Brodno. Na trasie naszej wycieczki leży Brodnica, gdzie zwiedzamy zabytki Starego Miasta.

Dzień 3: Spływ kajakowy rzeką Skarlanką i jeziorami Pojezierza Brodnickiego ok. 15 km

Dzisiaj przsiądziemy sie na kajaki. Malownicze leśne  jeziora pochodzenia rynnowego, połączone rzeką Skarlanką stanowią wyjątkowo urokliwy szlak kajakowy , którym płynąc odkryjemy  miejsca, do których rowerem dojechać nie zdołamy.

Dzień 4: Mały Głęboczek – Lidzbark Welski 45 km, 350hm

Pojedziemy na wschód wśród łagodnych pagórków Górzniańsko – Lidzbarskiego parku krajobrazowego, mijając po drodze niewielkie  polodowcowe jeziorka. Wstąpimy do Górzna oraz do ukrytego wśród puszczańskich ostępów Bryńska i odwiedzimy otaczające go  leśne  rezerwaty. Następnie skierujemy się w stronę Lidzbarka Welskiego a ostatnie kilometry przejedziemy malowniczą ścieżka rowerową wzdłuż jeziora Lidzbarskiego.

Dzień 5: Lidzbark Welski– Wąpiersk – Grunwald – Wysoka Wieś (60 km, 400 hm)

Początkowo nasza trasa poprowadzi przez tereny Welskiego Parku Krajobrazowego. Pięknie meandrująca rzeka Wel, czyste i urokliwe jeziora, bogactwo lasów i runa leśnego… – słowem prawdziwy raj – to niezaprzeczalne atrakcje tej dziewiczej, jeszcze niezadeptanej części Warmii i Mazur. Urozmaiceniem dzisiejszego etapu będzie wizyta na Polu Bitwy pod Grunwaldem. Po zwiedzeniu Muzeum i spacerze po Polach Grunwaldzkich pojedziemy   w kierunku Wzgórz Dylewskich, gdzie znajduje się „Dylewianka” – nasza baza noclegowa.

Dzień 6: Wysoka Wieś – Stawiguda (55 km, 250 hm)

Nasz szlak przebiega przez Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich, w tym przez Dylewską Górę (312 m n.p.m.), najwyższe wzniesienie całego regionu Warmii i Mazur, skąd można podziwiać widoki w kierunku północnym i zachodnim, m.in. na dolinę rzeki Drwęcy, Samborowo i Iławę. Nieopodal znajduje się wieża widokowa, z której rozciąga się widok w promieniu 40–50 km. Zjeżdżamy w dół malowniczą ścieżką przyrodniczą do Rezerwatu Jezioro Francuskie – jest to najwyżej położone jezioro w północnej Polsce (285 m n.p.m.). Po przerwie na lunch w pałacu w Pacółtowie dojeżdżamy do jeziora Pluszne i wzdłuż jego zachodniego brzegu podążamy do miejsca noclegu w okolicach Stawigudy.

Dzień 7: Jezioro Łańskie – pętla (55 km, 350hm)

Dzisiejszy etap to pętla rowerowa wokół malowniczego Jez. Łańskiego. Podczas jazdy zachwyci nas wspaniała mazurska przyroda. Ścieżka biegnie po dobrych asfaltowych drogach i leśnych duktach. Po drodze odwiedzimy Pluski – wieś położoną nad jez. Pluszne i Łańsk – osadę nad brzegiem Jez. Łańskiego. Przez wiele kilometrów będziemy jechać przez Rezerwat Las Warmiński – malownicza sceneria, starodrzew, woda i świeże powietrze sprawiają, że jest to idealne miejsce na wycieczkę rowerową.

Dzień 8: Zakończenie wycieczki, po śniadaniu bus wraca do Warszawy.

Mapa