Szlakiem Włóczykija

Pogórze

1

wyjazd: 2022/07/17

powrót: 2022/07/24

cena: 1890 zł

transport: bus z Warszawy 250 zł

kondycja:

wolne miejsca: Ostanie miejsca

O wyprawie

Tym razem zapraszamy Państwa na trasy rowerowe Ponidzia i Pogórza. Przygotowaliśmy wycieczkę rowerową z licznymi atrakcjami dla tych, którzy chcą spędzić kilka dni w najcieplejszym miejscu w Polsce – są to okolice Tarnowa. Kto raz zobaczył Tarnów nie potrafi się oprzeć urokowi jego galicyjskiej atmosfery. To nie tylko wyjątkowa uroda Starego Miasta, w którym zachowały się uliczki w średniowiecznym planie, gotyckie i renesansowe budowle oraz fragmenty murów obronnych. To także szczególny duch, który odróżnia stare grody południa od reszty Polski. W czasie naszej wycieczki zobaczymy „Malowaną Wieś”, „Skamieniałe Miasto” oraz największy i najmniejszy drewniany kościół w Małopolsce. Odwiedzimy też rodzinne winnice i spróbujemy produkowanego tam wina.

Dystans na rowerze: ok. 320 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 60%/40%

Pilot wycieczki: Basia, e-mail: borzeszyna@viaverde.com.pl

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
 • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <<kliknij tutaj>>

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 200 zł/osoby, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
 • dodatkowego ubezpieczenia NNW i KIT Bezpieczne Rezerwacje

Atrakcje

 • Nadnidziański Park Krajobrazowy
 • Ostrów „Ogród Pełen Lawendy”
 • Tarnów „Perła Polskiego Renesansu”
 • Zalipie „Malowana Wieś”
 • Rezerwat „Skamieniałe Miasto”
 • Spływ kajakowy Dunajcem
 • Najmniejszy i największy kościół w Małopolsce
 • Dwór I. J. Paderewskiego
 • Winnice Pogórza

Program wyjazdu

Dzień 1: Wyjazd Z Warszawy w godzinach południowych.

Przyjazd do Dworu w Odonowie k/Kazimierzy Wielkiej. Uczestnicy jadący własnym transportem powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest serwowana o godzinie 19.00

Po obiadokolacji odbędzie się spotkanie informacyjne.

Dzień 2: Odonów – Kazimierza Wielka – Wiślica ok. 60 km

Naszą wycieczkę rozpoczniemy jadąc ścieżką rowerową prowadzącą po śladzie dawnej kolejki wąskotorowej. Główną atrakcją na trasie będzie „Ogród Pełen Lawendy”. Jest to miejsce, w którym upajający zapach lawendy porastającej strome zbocze, brzęczenie pszczół zbierających nektar z kwiatów oraz wdzięcznie fruwające motyle przywodzą na myśl klimat francuskiej Prowansji. Okazuje się, że wcale nie musimy wyjeżdżać za granicę, aby przenieść się do pięknego, fioletowego świata. Jeśli pogoda będzie sprzyjająca, to zatrzymamy się na plaży nad Zalewem na Małoszówce w Kazimierzy Wielkiej. Jest możliwość zakończenia etapu w tym miejscu (ok. 40 km). Chętni pojadą jeszcze ścieżką rowerową do Wiślicy i dalej wzdłuż Nidy przez Nadnidziański Park Krajobrazowy. Powrót busem do Odonowa.

Dzień 3: Odonów – Niedomice ok. 46 km

Opuszczamy naszą bazę noclegową w Odonowie i kierujemy się w stronę Opatowca, najmniejszego miasta w Polsce, gdzie zobaczymy Rynek, wieżę zegarowo-hejnałową i kościół. We wsi Opatowiec jedna z głównych rzek południowej Polski uchodzi do Wisły. Jednak w miejscu tym, patrząc na płynące równolegle do siebie rzeki, możemy mieć pewne wątpliwości – otóż trzeba się zastanowić, czy to Dunajec wpada do Wisły, czy odwrotnie J). Tutaj czeka nas przeprawa promowa do Ujścia Jezuickiego. To właśnie z promu najlepiej widać miejsce, w którym Dunajec wpada do Wisły. Dalej trasa prowadzi ścieżkami rowerowymi wzdłuż Dunajca, możemy zatem pedałować  delektując się widokami i szumem rzeki.

Dzień 4: Niedomice – Zalipie – Niedomice ok. 66 km (pętla)

Początkowo trasa biegnie wzdłuż Dunajca i Wisły – można nacieszyć oczy nadrzecznym, urokliwym krajobrazem. Jednak największą atrakcją tego dnia jest Zalipie – „Malowana Wieś”. Tutaj kolorowymi kwiatowymi wzorami pokrywa się wszelkie powierzchnie – ściany domów, budynków gospodarczych, studnie, psie budy i narzędzia codziennego użytku. Kwietne wzory zdobią również ściany kościoła, ornaty, a nawet grobowce na lokalnym cmentarzu. W muzeum „Zagroda Felicji Curyłowej” zapoznać się można z historią zalipiańskiej sztuki, natomiast Dom Malarek przybliża jej współczesny wymiar.

Dzień 5: Niedomice – Jamna ok. 65 km

Szlakiem Velo Dunajec wsłuchując się w szum rzeki i mijając liczne winnice  podążamy do Zakliczyna, gdzie zobaczymy oryginalne drewniane domy parterowe konstrukcji zrębowej. Warto też spróbować wyśmienitych potraw z fasoli, to właśnie tutaj co roku we wrześniu organizowane jest „Święto Fasoli”. Po przerwie na lunch skierujemy się w stronę Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Czeka nas trochę podjazdów, zdobędziemy Rosulec (Jastrzębia Góra) 515 m n.p.m. i udamy się do Schroniska „Dobrych Myśli” oraz „Winnicy Włóczykija” na degustację.

Dzień 6: Jamna – Czchów Zapora ok. 17 km + spływ kajakowy Dunajcem (3 godz.)

Dzisiaj dzień relaksowy – zachęcamy wszystkich do spływu Dunajcem. Na miejsce startu dojedziemy rowerami mało uczęszczanymi ścieżkami leśnymi.

Dunajec – to rzeka, która dostarczy nam niezapomnianych wrażeń. Odcinek z  Czchowa do Zakliczyna jest to spokojna, malownicza trasa, idealna do rekreacyjnego spływu. Znakomicie nadaje się dla osób szukających relaksu. Nawet zupełni amatorzy mają możliwość obcowania z piękną przyrodą oraz zabytkami, które można podziwiać w trakcie spływu. Z poziomu rzeki efektownie prezentuje się między innymi baszta będąca pozostałością zamku w Melsztynie. Po drodze są tez inne atrakcje turystyczne, a dookoła lasy oraz niewielkie, urokliwe wzniesienia.

Po zakończeniu naszej wodniackiej przygody wrócimy busem do naszej bazy noclegowej, chętni mogą wrócić rowerami.

Dzień 7: Jamna – Tarnów ok. 64 km

Po wczorajszym odpoczynku czeka nas urozmaicona trasa rowerowa z licznymi atrakcjami. Nasz szlak wiedzie przez tereny Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. W Ciężkowicach oprócz drewnianej zabudowy Rynku zobaczymy unikalny rezerwat przyrodniczy „Skamieniałe Miasto”, natomiast w okolicy jedyną zachowana rezydencję kompozytora i premiera II RP I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Tego dnia będziemy też w Rzepienniku Biskupim, gdzie znajduje się najmniejszy i zarazem jeden z najcenniejszych drewnianych kościołów w Małopolsce z pierwotnym układem przestrzennym niezmienionym od średniowiecza. W Skrzyszowie czeka na nas kolejna „perełka” – największy kościół drewniany i równocześnie jeden z najpiękniejszych. Krajobrazy pogórzy będziemy podziwiać nie tylko z siodełka rowerowego ale z licznych wież widokowych m.in. na szczycie Brzanki.

Po drodze zatrzymamy się w Tuchowie na lunch i udamy się do Winnicy Rodziny Steców. Ukoronowaniem dzisiejszego dnia będzie Tarnów – „Perła Polskiego Renesansu”.  Wędrując uliczkami Tarnowa możemy podziwiać renesansowe kamieniczki w Rynku, Dom Mikołajowski, Dom Florencki, Ratusz, Bazylikę Katedralną oraz górujące nad miastem ruiny wspaniałego Zamku rodu Tarnowskich.

Dzień 8: Zakończenie imprezy.

Po śniadaniu powrót.

Mapa