Wigierska Przygoda- Boże Ciało

Suwalszczyzna

1

wyjazd: 2020/06/11

powrót: 2020/06/14

cena: 590 zł

transport: transport z Warszawy 250 zł

kondycja:

wolne miejsca: Ostanie miejsca

Zapraszamy na rowerową wyprawę nad leżące w sercu Suwalszczyzny jezioro Wigry. Ze względu na wyjątkowo czystą wodę jest ono nazywane jeziorem o kryształowej toni. Pojedziemy szlakiem naokoło jeziora, zaliczanym do najpiękniejszych w Polsce. Odwiedzimy również mniej znane, a równie interesujące zakątki regionu. Będzie również czas na plażowanie i kąpiel. Dla urozmaicenia jeden dzień spędzimy na spływie kajakowym Czarną Hańczą.

 

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • trzy noclegi w pensjonacie nad jeziorem Dowcień
 • śniadania i obiadokolacje ( zaczynamy kolacją w czwartek, kończymy śniadaniem w niedzielę)
 • opiekę przewodnika

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • kosztów dodatkowych atrakcji (spływ kajakowy – ok 50 zł/osoby)
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 150 zł/osoby

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne wycieczki na rowerach długości  50 – 60 km.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <<kliknij tutaj>>

Atrakcje

 • Jezioro Wigry
 • Klasztor Kamedułów w Wigrach
 • Spływ kajakowy Czarną Hańczą
 • Cmentarzysko Jaćwingów
 • Puszcza Augustowska

Program podróży

Dzień 1:  Śladami   Jaćwingów  45km

Spotykamy się w Agroturystyce Dowcień w czwartek o godz. 11.00

Dziś wyruszymy odkrywać północne rubieże Wigierskiego Parku Narodowego. Zaczniemy od obejrzenia panoramy Jeziora Wigry i okolicy z wieży widokowej w Leszczewku. Następnie pojedziemy ścieżką Suchary wśród specyficznych malowniczych jeziorek. Odpoczniemy na plaży nad jeziorem Czarnym. Ruszymy dalej na północ, by w leśnych ostępach odnaleźć cmentarzysko Jaćwingów. Podlaskim  Szlakiem Bocianim wrócimy do pensjonatu.
                         

Dzień 2: Wokół Jeziora  Wigry 45 km

Szlak przebiega przez malownicze tereny leśne i rolnicze pokazując perłę suwalskich jezior z różnych perspektyw.  Będziemy jechać  zarówno przy samym jego brzegu, jak i nieco dalej, podziwiając akwen z licznych wzgórz oraz platform widokowych. Jezioro Wigry oglądamy także ze specjalnych drewnianych kładek, które ułatwiają przedostanie się przez bagienne rejony Wigierskiego Parku Narodowego. Trasa jest bardzo urozmaicona, przecina bajkową dolinę Czarnej Hańczy oraz ukazuje inne jeziora wigierskie: Leszczewek, Muliczne, Okrągłe i Mulaczysko. Po drodze odwiedzimy Muzeum Wigierskie w Starym Folwarku oraz Klasztor Kamedułów w Wigrach.

Dzień 3: Maćkowa Ruda – Frącki (18 km) – spływ kajakowy

Dzisiaj wyruszamy na spływ Czarną Hańczą,  która uważana jest za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce.
Czarna Hańcza – jest największą rzeką Suwalszczyzny. Przepływa przez bardzo ciekawe tereny o unikatowych walorach krajobrazowych, geologicznych, historycznych i etnograficznych.
Mamy do pokonania bardzo ciekawy odcinek rzeki z wysokimi, stromymi i zalesionymi brzegami. Początkowo nurt jest szybki lecz bezpieczny, dalej nieco słabszy. Na trasie częste zakola, rozwidlenia nurtu i rozlewiska porośnięte trzciną.

Dzień 4: Puszcza Augustowska 50 km

Tym razem otuliną Puszczy Augustowskiej przemieszczamy się na wschód. Mijamy niewielkie jeziorka: Głuche, Jurkowo i Białowierśnie i dojeżdżamy do miejscowości letniskowej Giby. Tutaj odpoczywamy nad jeziorem Gieret a następnie puszczańskim duktami, w towarzystwie Czarnej Hańczy wracamy do pensjonatu.

Powrót do Warszawy w godzinach wieczornych

Mapa