Wielkie Jeziora Mazurskie – rowerowy rejs – 1
Wielkie Jeziora Mazurskie
O wyprawie
Zapraszamy do krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Będzie to wyprawa wyjątkowa, gdyż przez cały czas jej trwania będzie nam towarzyszył statek MS Classic Lady. Będziemy na nim zakwaterowani i na jego pokładzie pokonamy niektóre odcinki naszej wyprawy. Dotrzemy do miejsc niedostępnych dla samochodów, unikniemy zgiełku i tłumów. Dzięki wsparciu statku dotrzemy na rowerach do najciekawszych mazurskich szlaków, bez konieczności zmiany miejsca noclegowego. Nasza trasa odcinkami pokrywa się z Mazurską Pętlą Rowerową
Dystans na rowerze: ok. 320 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 70%/30%
Pilot wycieczki: Dariusz, e-mail: dptasznik@viaverde.com.pl
Koncepcja naszego wyjazdu:
- Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 40 – 70 km
- Śpimy na statku, statek wiezie nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
- Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 17.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 3-6 godzin. Pozostały to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.
- Nie jedzie z nami bus.
Co warto jeszcze wiedzieć? <<kliknij tutaj>>
Warunki
Cena wycieczki obejmuje:
- 7 noclegów na statku Classic Lady w kabinach 2-osobowych
- śniadania i obiadokolacje
- opiekę przewodnika
- rejsy statkiem według programu
Cena wycieczki NIE obejmuje:
- posiłku w trakcie dnia
- dojazdu i powrotu
- biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
- dodatkowego ubezpieczenia KIT Bezpieczne Rezerwacje
- zwyczajowych napiwków dla załogi statku
- parking w Mikołajkach – 125 zł/tydzień
Atrakcje
Program podróży
Dzień 1: Przyjazd i zakwaterowanie
Spotykamy się w Mikołajkach na statku MS Classic Lady. O godz. 19.00 obiadokolacja i spotkanie informacyjne.
Dzień 2: Mikołajki – Popielno – Wejsuny – Kamień – Mikołajki 40 km, 200 hm
Rozpoczynamy wycieczkę kierując się na południe w stronę miejscowości Wierzba. Tam czeka na nas atrakcja w postaci przeprawy promem przez jezioro Bełdany.
W pobliskim Popielnie znajduje się Stacja Badawcza Polskiej Akademii Nauk, gdzie prowadzona jest hodowla zwierząt takich jak konik polski, bydło rasy polskiej czerwonej i nizinnej czarno-białej, bobry czy jelenie, w celu ochrony różnorodności biologicznej i prowadzenia badań nad biologią zwierząt.
W Popielańskim Lesie można spotkać różne zwierzęta, a nader często koniki polskie biegające na wolności.
Dalsza droga prowadzi przez Wejsuny. Jest to stara mazurska wieś z neogotyckim ewangelickim kościołem z XIX wieku i urokliwymi drewnianymi domami.
W Rucianem-Nida drogę przecina zespół dwóch śluz komorowych, tzw. Śluza Guzianka. Łączy ona szlak Wielkich Jezior Mazurskich (tu Jezioro Bełdany) z Jeziorem Guzianka Mała i Guzianka Wielka i pozwala pokonać różnicę 2 metrów pomiędzy tymi jeziorami.
Dzień 3: Mikołajki – Krutyń – Wojnowo – Kamień 40 km, 180 hm
Szlak wiedzie przez urokliwą wieś Gałkowo obok stadniny koni Ferenstein i Dworu Łowczego prowadzonego przez magnacką rodzinę Potockich.
W Krutyniu warto odwiedzić miejscowy lokal i spróbować świeżo złowionej ryby czy potraw z jagodami z tutejszych lasów.
We wsi Wojnowo ukryte są etnograficzne świadectwa życia poprzednich pokoleń – klasztory starowierców i prawosławnych. Rosjanie, którzy je zbudowali osiedlili się w Prusach Wschodnich w XVIII wieku. Nie chcieli oni uznać reform carskich i oficjalnego Kościoła prawosławnego i byli z tego powodu prześladowani. Król Pruski dał im tutaj schronienie.
O 16.00 powrót statkiem z Kamienia do Mikołajek
Dzień 4: Ryn – Wilczy Szaniec – Wilkasy 50 km, 260 hm
Dzień rozpocznie się od rejsu do Rynu. Dalej rowerem dojedziemy do Wilczego Szańca. Wilczy Szaniec to pozostałości po głównej kwaterze wodza Trzeciej Rzeszy. Jest tu również tablica poświęcona pamięci hrabiego Clausa von Stauffenberga i innych uczestników zamachu na Adolfa Hitlera z 20 lipca 1944 roku.
Drogami pomiędzy polami, łąkami i samotnymi wioskami udajemy się do Wilkas, gdzie oczekuje na nas MS Classic Lady.
Dzień 5: Wilkasy, wokół jeziora Gołdopiwo 60 km, 260 hm
Trasa rowerowa wiedzie przez Giżycko do Jeziora Gołdapiwo.
Polecamy zwiedzenie Giżycka, letniego centrum sportów wodnych i jego zabytków, np. ręcznie uruchamiany most obrotowy, który jest czynnym i rzadkim zabytkiem technicznym. W mieście znajduje się zabytkowy kościół ewangelicki, stary zamek krzyżacki, obecnie hotel 4* i punkt widokowy – Wieża Ciśnień. Dłuższego zwiedzanie wymaga największy zabytek na Mazurach – Twierdza Boyen. Jest ona przykładem pruskiego systemu fortyfikacyjnego.
Dalej nasz kurs to Jezioro Gołdapiwo, leżące na skraju Puszczy Boreckiej. Objęte jest ono strefą ciszy. W drodze powrotnej do Wilkas kierujemy się na Pozezdrze.
Dzień 6: Wilkasy – Ryn – Mikołajki 50 km, 220 hm
Dzisiejszy etap również rozpoczyna rejs statkiem. Tym razem z Wilkas do Zielonego Gaju przez pięć jezior.
Z Zielonego Gaju przemieszczamy się rowerami do Rynu. Główny zabytek tego miasta to krzyżacki zamek z XIV wieku. W XIX wieku został przeznaczony na więzienie. Od 2006 roku służy za hotel, gotowy przyjąć niemal 300 gości.
Wybieramy drogę do Mikołajek wzdłuż Jeziora Tałty.
Dzień 7: Wokół jeziora Śniardwy 75 km, 270 hm
Dzisiaj najdłuższy i najbardziej wymagający etap. Startujemy z Mikołajek statkiem do Kamienia – rejs śniadaniowy.
Z Kamienia, już na rowerach, jedziemy wokół jeziora Śniardwy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
Po drodze będzie wiele punktów lub wież widokowych, jak również miejsc kąpielowych
Przejedziemy przez rezerwat ornitologiczny Czapliniec ze starym drzewostanem sosnowym.
Na koniec, na wysokości jeziora Łuknajno – rezerwatu przyrody – obejrzymy panoramę okolicy rezerwatu przyrody oraz jeziora Śniardwy z wieży widokowej.