Wrota Pienin

Małopolska

2

wyjazd: 2022/07/02

powrót: 2022/07/09

cena: 1890 zł

transport: bus z Warszawy - 250zł

kondycja:

wolne miejsca: Brak miejsc

O wyprawie

Celem naszej wyprawy jest Ziemia Sądecka i Pieniny. Naszą podróż rozpoczniemy i zakończymy w klimatycznym miasteczku jakim jest Stary Sącz. Jadąc wzdłuż Dunajca dotrzemy w Pieniny, gdzie kończą się praktycznie wszystkie drogi…

Największym atutem tej malowniczej okolicy są krajobrazy. Wytyczone w urokliwych miejscach szlaki piesze i rowerowe dostarczają niesamowitych wrażeń. Piękno tutejszej przyrody, spokój i cisza, pozwalają szybko zapomnieć o zgiełku miasta i wypocząć.

 

Dystans na rowerze: 250 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 70%/30%

Pilot wycieczki: Basia,  email: borzeszyna@viaverde.com.pl

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 40 – 60 km
 • Samochód techniczny wiezie nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 17.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 3-6 godzin. Pozostały to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <<kliknij tutaj>>

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 200 zł/osoby, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
 • dodatkowego ubezpieczenia NNW i KIT Bezpieczne Rezerwacje

Atrakcje

 • Stary Sącz
 • Trasa rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego
 • Zamki w Czorsztynie i Niedzicy
 • Zapora w Niedzicy
 • Osturnia – rezerwat architektury ludowej
 • Przełom Dunajca w Pieninach
 • Szczawnica Zdrój
 • Wąwóz Homole
 • Rezerwat Biała Woda
 • Piwniczna Zdrój
 • Stare Miasto w Nowym Sączu

Program podróży

Dzień 1:  Stary Sącz

Spotykamy się w  Starym Sączu malowniczo położonym miasteczku u stóp Beskidu Sądeckiego, w widłach Dunajca i Popradu. Stary Sącz ze względu na piękną zabudowę, sięgającą nawet czasów średniowiecza, uznano za rezerwat urbanistyczny. Najważniejsze zabytki, które warto zobaczyć to: Klasztor Klarysek założony w 1280 r.,  Brama Szeklerska – dar Węgier z okazji kanonizacji Św. Kingi oraz Rynek, na którym stoi XVII-wieczny dom mieszczański nazywany „Domem na Dołkach”, obecnie mieści się tam muzeum regionalne. Uczestnicy jadący własnym transportem powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest serwowana o godz.19.00. Po obiadokolacji odbędzie się spotkanie informacyjne.

Dzień 2:  Stary Sącz – Gołkowice – Jazowsko – Łącko – Krościenko (45 km, 320 hm)

Jedziemy jedną z najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce – Velo Dunajec. Pedałując w takt szumu Dunajca możemy podziwiać rzekę i delikatne pofałdowania terenu na widnokręgu. Trasa prowadzi nas przez tereny rolnicze. Okolice Łącka (znanego ze śliwowicy), to prawdziwe zagłębie małopolskiego sadownictwa. Velo Dunajec biegnie tu przez niewielkie osady i hektary sadów (nie tylko śliwkowych).

Dzień 3:  Krościenko – Czorsztyn – Dębno – Nidzica – Sromowce Wyżne (45 km, 580 hm)

Początkowy odcinek z Krościenka do Czorsztyna pokonujemy busem, chętni oczywiście mogą jechać rowerami… Dzisiaj czeka nas przepiękna trasa dookoła Jeziora Czorsztyńskiego, a na niej dwa zamki – w Czorsztynie i w Niedzicy, które przyciągają swoim blaskiem i czarem dawnej epoki. Zobaczymy też zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Michała w Dębnie, w którym znajdują się niesamowite polichromie z ok. 1500 roku. Ścieżka rowerowa o doskonałej nawierzchni prowadzi w większości nad samą wodą, jadąc możemy delektować się widokami na zjazdach i podjazdach. Ta trasa, to prawdziwa „rowerowa poezja” z Tatrami w tle…

Dzień 4:  Spływ pontonami przełomem Dunajca + wycieczka piesza na Sokolicę i Trzy Korony

Nasz spływ Dunajcem rozpoczynamy w Sromowcach Niżnych. Płyniemy wartkim nurtem przybliżając się coraz bardziej do masywu Trzech Koron i wpływamy w skalne wrota „Pienińskiego Przełomu”. W tym momencie otwiera się przed nami zaczarowany świat pełen uroku i tajemnicy, niczym kraina marzeń. Nieustanna zmiana widoków – ostre turnie i zębate szczyty, a pomiędzy skałami jasne, zielone polany i ciemne płaty lasu. Ta jedyna w swoim rodzaju wycieczka na falach Dunajca to najlepszy sposób zwiedzania Pienińskiego Parku Narodowego.

Po spływie dla chętnych jeszcze wycieczka piesza na Sokolicę i Trzy Korony… trud wędrówki wynagrodzą nam piękne widoki z góry na przełom Dunajca.

Dzień 5:  Sromowce Wyżne – Stara Wieś Spiska – Osturnia – Sromowce Wyżne (pętla – 40 km, 490 hm)

Dzisiaj odwiedzimy naszych sąsiadów – Słowację. Nasza trasa rowerowa ma spory walor poznawczy, prowadzi bowiem przez Osturnię – wieś znaną z rusińskich zabytków architektury ludowej. Drewniane, malowane chaty są najważniejszym elementem kultury materialnej Osturni. Położenie wsi w trudno dostępnej i rzadko odwiedzanej okolicy spowodowało, że w Osturni wytworzyła się i zachowała własna tradycja ludowa – unikatowa gwara, strój ludowy i pieśni.

Dzień 6:  Sromowce – Szczawnica – Obidza – Kosarzyska i pętla do Mniszka nad Popradem (65 km, 1070 hm)    

Opuszczamy  naszą bazę w Sromowcach i kierujemy się w stronę przełomu Dunajca, dzisiaj pokonamy go na rowerach, zatrzymując się po drodze w Czerwonym Klasztorze. Kolejne atrakcje na trasie to: Szczawnica i Wąwóz Homole – dla chętnych wycieczka piesza oraz Rezerwat „Biała Woda”. Na koniec największe wyzwanie na tym wyjeździe – podjazd na Przełęcz Rozdziela oddzielającą Pieniny od Beskidu Sądeckiego – nie będzie łatwo, ale za to dwa razy pięknie… Potem zostaje nam już tylko kilka kilometrów zjazdu do Kosarzysk, gdzie zatrzymamy się na nocleg. Dla chętnych jeszcze trasa do Mniszka nad Popradem na Słowacji.

Dzień 7:  Kosarzyska – Piwniczna –  Cyganowice – Stary Sącz + pętla do Nowego Sącza  (55 km, 180 hm) 

Ostatni etap naszej wyprawy rowerowej prowadzi wzdłuż Popradu. Podczas jazdy zachwyci nas wspaniała przyroda oraz wsie i miasteczka. Zatrzymamy się w Piwnicznej i pospacerujemy po Parku Zdrojowym, gdzie znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych. Tego dnia odwiedzimy też Nowy Sącz z pozostałościami kazimierzowskiego zamku i Basztą Kowalską.  Pięknie prezentuje się też Rynek, którego najcenniejszym skarbem jest eklektyczny Ratusz. Nie brak tu również ciekawych kamienic, które mogą się pochwalić renesansowym i barokowym stylem. Zaraz za Nowym Sączem warto zwrócić uwagę na Bobrowisko – to niewielka enklawa przyrodnicza powstała w dawnym miejscu wydobycia kruszców. Z jednej strony płynie Dunajec, z drugiej Poprad, a między nimi znajdują się zalane wodą wyrobiska, gdzie możemy obserwować liczne gatunki ptaków i bobry.

Dzień 8:  Stary Sącz

Po śniadaniu bus wraca do Warszawy.

Mapa