Wybrzeże Bałtyku Wschód-1

Wybrzeże Bałtyku

2

wyjazd: 2024/06/16

powrót: 2024/06/23

cena: 2990 zł

transport: bus z Warszawy 400 zł

kondycja:

wolne miejsca: Brak miejsc

O wyprawie

Trasa wyprawy wiedzie środkową i wschodnią częścią polskiego wybrzeża. Przejedziemy przez Słowiński Park Narodowy oraz kilka parków krajobrazowych, ukazujących różne typy wybrzeża i fascynujące miejsca z nimi związane. Zobaczymy niezwykłe ruchome wydmy okolic Łeby, klifowe wybrzeże w Jastrzębiej Górze, usypany z piasku Półwysep Helski, Mierzeję Wiślaną, będącą rajem dla ptaków i całkiem odmienną, pagórkowatą Wysoczyznę Elbląską z malowniczymi pejzażami.

Odwiedzimy też piękne miasta – Gdańsk, Sopot i Frombork, z ich zabytkami i niepowtarzalną atmosferą. Dwukrotnie przesiądziemy się na prom, by na trochę odpocząć od rowerów i obejrzeć okolicę z innej perspektywy.

Dystans na rowerze: 330 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 70%/30%

Pilot wycieczki: Mariusz e-mail: biuro@viaverde.com.pl

Koncepcja naszego wyjazdu:

  • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
  • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
  • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <>

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

  • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach
  • śniadania i obiadokolacje
  • opiekę przewodnika
  • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
  • przewóz bagaży na trasie
  • bilety promowe : Hel – Gdynia i Krynica Morska – Frombork
  • przewodnika w Gdańsku

Cena wycieczki NIE obejmuje:

  • posiłku w trakcie dnia
  • dojazdu i powrotu
  • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
  • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł/osoby, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
  • dodatkowego ubezpieczenia NNW i KIT Bezpieczne Rezerwacje
  • na tym wyjeździe nie odwozimy kierowców do samochodów pozostawionych na starcie wycieczki – ostatniego dnia odwozimy uczestników na dworzec kolejowy w Elblągu. Tak więc osoby podróżujące własnym transportem dojeżdżają pociągiem do Słupska  i wracają pociągiem z Elbląga lub zostawiają auto w Słupsku i do auta wracają pociągiem.

Atrakcje

  • Rowy
  • Ustka
  • Słowiński Park Narodowy
  • Wydma Czołpińska
  • Nadmorski Park Krajobrazowy
  • Półwysep Helski
  • Przylądek Rozewie
  • Jurata
  • Sopot
  • Gdańsk

Program podróży

Dzień 1: Wyjazd z Warszawy w godzinach porannych (spotkanie w miejscu: Metro Młociny) Przyjazd do Rowów.

Zakwaterowanie.

Przed obiadokolacją możliwa wycieczka rowerowa – pętelka szlakiem czerwonym w kierunku Ustki po przepięknym klifowym wybrzeżu – ok. 30 km

Godz. 19.00 – Obiadokolacja i spotkanie informacyjne.

Dzień 2: Rowy – Łeba 55 km

Przed nami Słowiński Park Narodowy. Został on utworzony dla zachowania w niezmienionym pięknie systemu jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich borów i lasów, a przede wszystkim wydmowego pasa mierzei z unikatowymi w Europie wydmami ruchomymi. Zdobędziemy Wydmę Czołpińską i zwiedzimy zbudowaną na niej latarnię morską. Następnie wzdłuż południowego brzegu jeziora Łebsko dojedziemy do Łeby.

Alternatywnie trasę od Wydmy Czołpińskiej do Łeby można pokonać szlakiem pieszym – ok. 24 km

– mierzeją przebiegającą między jeziorem Łebsko a Bałtykiem. Wejdziemy na Wydmę Łącką, której wysokość dochodzi do 30 metrów. Z jej szczytu roztacza się prawdziwie pustynny krajobraz, ale też będziemy mogli podziwiać błękit morza oraz rozległe połacie jeziora Łebsko.

Dzień 3: Łeba – Jastrzębia Góra 60 km, 120 hm

Wzdłuż Mierzei Sarbskiej, między morzem a jeziorem Sarbsko, podążamy w kierunku latarni morskiej Stilo. Do latarni dochodzimy spacerem. Następnie cały czas przez las, mijając kolejne wzniesienia, kierujemy się w stronę Białogóry – droga miejscami piaszczysta. Tutaj rozpoczyna się Nadmorski Park Krajobrazowy, chroniący różne typy wybrzeża południowego Bałtyku. Kolejnym punktem naszej trasy jest niewielka turystyczna osada Dębki, z miłą atmosferą i piękną plażą. Następnie oddalimy się nieco od wybrzeża i poprzez Karwieńskie Błota pojedziemy w stronę Jastrzębiej Góry. Nazwa tej miejscowości nie jest przypadkowa, o czym przekonamy się na dość stromym podjeździe. Tutaj zakończymy dzisiejszy etap.

Dzień 4: Jastrzębia Góra – Hel 45 km; Prom: Hel – Gdynia godz.15.00 – 16.00; Gdynia – Gdańsk – 15 km

Ruszamy w stronę Władysławowa. Po drodze obejrzymy Lisi Jar, głęboki wąwóz prowadzący do morza porośnięty stuletnimi bukami, oraz najstarszą latarnię morską, położoną na przylądku Rozewie – najdalej wysuniętym na północ miejscu w Polsce. Stąd ruszymy do – niestety niezbyt pięknego – Władysławowa, a potem malowniczą ścieżką rowerową wzdłuż Półwyspu Helskiego aż do miejscowości Hel. Po drodze miniemy Chałupy – mekkę kite- i windsurferów, Kuźnicę – najbardziej rybacką wioskę, ze wspaniałą rybną restauracją, spokojną, zieloną Jastarnię, elegancką Juratę ze wspaniałym molo. Na koniec dotrzemy do miejscowości Hel, gdzie obejrzymy kolejną latarnię morską oraz sympatyczne Fokarium. Przesiądziemy się na prom, którym dotrzemy do Gdyni. Stąd już tylko 10 km i jesteśmy w Sopocie. Tutaj obowiązkowy spacer ulicą Monte Cassino, czyli słynnym Monciakiem – sopockim deptakiem. Po obejrzeniu Sopotu jedziemy Gdańska – miejsca naszego noclegu.

Dzień 5: Gdańsk – Jantar 50 km

Dzisiaj zwiedzamy najciekawsze zakątki Gdańska – udajemy się szlakiem rowerowym w stronę Starówki. Następnie jedziemy (albo płyniemy tramwajem wodnym) na Wyspę Sobieszewską i odwiedzamy rezerwat Ptasi Raj. Dalej przeprawiamy się promem do Mikoszewa i mijając nadmorskie wioski – dojeżdżamy do miejscowości Jantar.

Dzień 6: Jantar – Piaski 47 km

Jedziemy dalej wzdłuż wybrzeża, zwiedzając po drodze Bursztynową Komnatę w Stegnie. Następnie wjeżdżamy do parku krajobrazowego Mierzei Wiślanej, gdzie odwiedzimy kilka ciekawych rezerwatów. Na początek rezerwat kormoranów i czapli siwej w okolicach Kątów Rybackich – znajduje się tu największa kolonia lęgowa kormorana w Europie. Z najwyższej wydmy na mierzei o nazwie Wielbłądzi Garb będziemy podziwiać panoramę Żuław Wiślanych i Wysoczyzny Elbląskiej. Jedziemy dalej do uroczych Piasków – najdalej na wschód wysuniętej nadmorskiej miejscowości. Stąd już tylko kilka kilometrów i granica.

Dzień 7: Piaski – Krynica – 10 km; Prom Krynica – Frombork godz. 9.30 – 11.30; Frombork – Elbląg – 45 km, 320 hm

Wracamy do Krynicy Morskiej, skąd przeprawiamy się promem przez Zalew Wiślany do Fromborka. Tu zwiedzamy wzgórze katedralne z Muzeum Mikołaja Kopernika i podziwiamy panoramę miasta i Zalewu Wiślanego. Przed nami ostatni rowerowy etap, nieco bardziej wymagający, bo wiodący pagórkowatymi terenami Wysoczyzny Elbląskiej. Jednak piękne widoki i niezwykle urozmaicony krajobraz wynagrodzą nam z pewnością trudy podjazdów. Etap jak i całą wyprawę zakończymy w Elblągu.

Dzień 8: Po śniadaniu powrót.

Mapa