Zachodnie rubieże – Lubuskie

Lubuskie

1

wyjazd: 2025/05/24

powrót: 2025/05/31

cena: 2990 zł

transport: bus z Warszawy - 300 zł

kondycja:

wolne miejsca: Tak

O wyprawie

Ziemia Lubuska – region odległy, wciąż nie do końca poznany, skrywa wiele tajemnic, czekających na  odkrycie. To kraina kontrastów i niespodzianek. Pojedziemy szlakiem zamków, pałaców i ogrodów – każdy z nich będzie inny i  opowie własną, niepowtarzalną historię. Zobaczymy obiekty pięknie odrestaurowane ale  też imponujące, pobudzające wyobraźnię, ruiny. Zachodnie rubieże to też  kraina lasów i jezior –  duktami Puszczy Rzepińskiej skutecznie uciekniemy od cywilizacji a malownicze ścieżki wzdłuż jezior dostarczą niezapomnianych wrażeń. Będzie okazja pojechać szlakiem granicznym  wzdłuż Nysy Łużyckiej i cieszyć się odmiennością krajobrazu po obu jej stronach. Lubuskie to  kraina wina – w naszym programie na pewno nie zabraknie wizyty w winnicy. Będziemy jeździć  przeważnie po płaskim terenie, często po nowych, wygodnych ścieżkach rowerowych lub zagubionych w lesie,  pustych asfaltowych drogach. Dla urozmaicenia trafią się też krótkie odcinki dróg szutrowych i nieutwardzonych.

Dystans na rowerze: 320-380 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna:70%/30%

Pilot wycieczki: Joanna e-mail: biuro@viaverde.com.pl

Koncepcja naszego wyjazdu:

  • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 –75 km. Przy dłuższych etapach dostępna również wersja skrócona.
  • Samochód techniczny wiezie nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
  • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 17.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 4-6 godzin. Pozostały to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <<kliknij tutaj>>

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

  • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
  • śniadania i obiadokolacje
  • opiekę przewodnika
  • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
  • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

  • posiłku w trakcie dnia
  • dojazdu i powrotu
  • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
  • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
  • dodatkowego ubezpieczenia NNW Polska i KIT Bezpieczne Rezerwacje

Atrakcje

  • Lubuskie winnice
  • Ścieżka rowerowa kolej na rower
  • Szlak nadodrzański
  • Kompleks pałacowo – parkowy w Zatoniu
  • Starówka Żagania i Żarów
  • Ogród różany w Fort Lauzitz
  • Park Mużakowski
  • Kolorowe jeziorka Łuku Mużakowskiego
  • Zespół pałacowo -parkowy w Brodach
  • Kościół Farny w Gubinie
  • Puszcza Rzepińska
  • Spływ kajakowy Nysą Łużycką
  • Anielskie ogrody w Budachowie
  • Łagów
  • Jeziora pojezierza Lubuskiego

Program podróży

Dzień 1: Przyjazd i zakwaterowanie

Spotykamy się w Otyniu. Bus wyjeżdża z Warszawy około południa. Kolacja i spotkanie informacyjne o godz. 19.00

Dzień 2: Otyń – Zabór- Zatonie – Otyń  65 km – wersja skrócona 50km

Naszą wyprawę rozpoczniemy wizytą w Parku Książęcym w Zatoniu. Wraz z przewodnikiem zwiedzimy imponujące ruiny zabytkowego pałacu,  pospacerujemy po zrewitalizowanym parku i poznamy historię księżnej Doroty, dawnej właścicielki tych włości.  Stąd udamy się do Zaboru, gdzie obejrzymy, pierwszy na naszej trasie, zespół pałacowo-parkowy. W  jednej z lokalnych winnic zapoznamy się z tajnikami winiarstwa i oddamy degustacji wina. Następnie szlak poprowadzi nadodrzańskim wałem, roztaczając widok na Odrę i nadrzeczne łąki. Ostatnie kilometry to ścieżka rowerowa poprowadzoną w miejscu dawnych torów kolejowych – stąd jej nazwa – kolej na rower.

Dzień 3: Otyń – Żary – 65km – wersja skrócona  – 55km

Kontynuujemy podróż ścieżką kolej na rower. Idealnym asfaltem ruszamy na zachód. Pierwszy postój czeka nas w niewielkim ale pełnym zabytków i ciekawostek, Kożuchowie. W Jeleninie obejrzymy  romantyczne ruiny zamku a  kolejny przystanek i oczywiście pałac otoczony urokliwym parkiem czeka na nas w Żaganiu. W tym  klimatycznym miasteczku będzie też czas na relaks i odpoczynek.  W Żarach odwiedzimy dobrze zachowaną starówkę i  tam też zakończymy etap.

Dzień 4: Żary – Brody  75 km – wersja skrócona  – 50 km

Dzisiejszy etap rozpoczniemy od transferu busem do miejscowości Fort Lausitz po drugiej stronie granicy. Zwiedzimy tu ogród różany a następnie ścieżką rowerową wzdłuż Nysy Łużyckiej udamy się na południe do  Parku Mużakowskiego. To jeden z  najpiękniejszych parków krajobrazowych w Europie i jeden z najciekawszych przykładów ogrodów angielskich, zaprojektowanych w XIX wieku. Jest tu też okazały, neorenesansowy zamek  zbudowany dla ekscentrycznego hrabiego Hermanna von Pucklera. Znajdujący się po obu stronach granicy park wraz zamkiem jest wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco. W drugiej części dnia zwiedzimy Geopark Łuk Mużakowa. Geościeżka prowadzi nad kolorowymi jeziorkami, pozostałymi po kopalni węgla brunatnego. Ostatnie kilometry tego pełnego wrażeń dnia będą o nieco bardziej wymagającej nawierzchni, dlatego alternatywnie można je pokonać busem. Tak czy inaczej dotrzemy do celu naszej wycieczki a jest nim .. oczywiście pałac. Tym razem będzie to barokowy pałac Brühla w Brodach, w którym zanocujemy.

Dzień 5:  Brody – Kosarzyn 45km  rowerem, 15 km kajakiem

Dzisiaj czeka nas relaksowy dzień. Na początek jedziemy asfaltową ścieżką wzdłuż granicy i podziwiamy jakże odmienne widoki po obu jej stronach.  Dojeżdżamy do granicznego euromiasta  Guben/Gubin. Czekają nas tu niecodzienne atrakcje. Po stronie niemieckiej to sławne plastinarium, gdzie można przeżyć niezwykłą lekcję anatomii, zaś po polskiej imponujące ruiny Kościoła Farnego.  W dalszą drogę ruszamy kajakami i leniwie  płynąc Nysą docieramy do naszego noclegu.

Dzień 6: Kosarzyn – Łagów  75km- wersja skrócona 50 km

Na początek Krzesiński Park Krajobrazowy, gdzie na rozległych nadodrzańskich łąkach gniazduje wiele gatunków ptaków . Po przekroczeniu Odry promem udamy się do niewielkiej miejscowości Budachów  i odwiedzimy Anielskie Ogrody – niezwykłe gospodarstwo specjalizujące się w ekologicznym ogrodnictwie.  Odpoczniemy nad jeziorem Kałek w sercu Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego. Stąd transfer busem do hotelu w Łagowie a dla  chętnych przejazd leśnymi duktami Puszczy Rzepińskiej.  W  Łagowie, zwanym perłą Pojezierza Lubuskiego  odwiedzimy  Zamek Joanitów, z którego wieży rozciąga się urzekający widok na okoliczne jeziora.

Dzień 7: Lubuskie jeziora 60 km- wersja skrócona 50km

Na zakończenie wyprawy wisienka na torcie – najpiękniejsze ścieżki rowerowe wzdłuż jezior. Pod tym względem Lubuskie bije na głowę inne regiony. Przekonamy się o tym jadąc malowniczymi ścieżkami wzdłuż jeziora Łagowskiego, Niesłysz oraz szlakiem nenufarów okrążającym jeziora Goszcza i Lubie.  Po drodze będzie oczywiście czas na plażowanie i relaks.

Dzień 8: Po śniadaniu wyjazd do Warszawy.

Mapa