Bory Tucholskie dla małych i dużych

Bory Tucholskie

2

wyjazd: 2024/07/06

powrót: 2024/07/13

cena: 2790 zł

transport: bus z Warszawy (300zł)

kondycja:

wolne miejsca: Brak miejsc

O wyprawie

Bory Tucholskie dla rodziców z dziećmi. Często wydaje nam się, że nasze 6 letnie maluchy są jeszcze za małe na tego typu wyprawy. Otóż nic bardziej mylnego. Dzienne odcinki rzędu 25-35 km, liczne atrakcje: parki wodne, place zabaw, a także zajęcia w agroturystykach zostały specjalnie dobrane pod naszych najmłodszych uczestników.

Bory Tucholskie – to kraina o niepowtarzalnie pięknym krajobrazie, królestwo niebieskich strug i jezior, zielonych borów i lasów, urzekających swą potęgą i majestatem, nie tylko przyrodą. To świetne tereny dla rowerowej turystyki. Drogi są mało uczęszczane przez samochody, tereny dość płaskie, a widoki malownicze. Dodatkowo w regionie jest bardzo rozwinięta siatka szlaków rowerowych.

Dystans na rowerze: ok. 160 km

Pilot wycieczki: Natalia, e-mail: ngliwinska@viaverde.com.pl

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł/osoby, ze wspomaganiem 800 zł/osoba
 • dodatkowego ubezpieczenia Bezpieczne Rezerwacje

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 30 – 40 km
 • Samochód techniczny wiezie nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 15.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 3-4 godzin. Pozostały to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <<kliknij tutaj>>

Atrakcje

 • Ścieżki dydaktyczne
 • Spływ kajakowy kanałem Brdy
 • Zwiedzanie Chojnic
 • Wyłuszczarka szyszek Klosnowo
 • Aquapark Fojutowo

Program wyjazdu

Dzień 1: przyjazd do Charzykowy, obiadokolacja o 18.00

Dzień 2: pętla wokół jeziora Charzykowskiego – punkt widokowy – 36 km

Ścieżką rowerową ruszamy zdobywać zakątki malowniczych Borów Tucholskich. Po drodze podziwiamy panoramę Jeziora Charzykowskiego, robiąc sobie postoje w ciekawszych miejscach na kąpiele i zbieranie jagód oraz grzybów. W miejscowości Małe Swornegacie przejeżdżamy przez most zwodzony na Brdzie, gdzie robimy przerwę na lunch. Następnie odwiedzamy punkt widokowy, gdzie mamy możliwość zobaczyć panoramę okolicy. Po powrocie planowany mecz piłki nożnej lub inne zabawy ruchowe.

Dzień 3: Charzykowy – Chojnice – Raciąż 33 km

Dzisiejszy etap będzie trochę miejski. Trasa prowadzi bowiem przez Chojnice, gdzie zobaczymy Rynek z neogotyckim Ratuszem Miejskim otoczonym kamienicami z pięknymi fasadami. Po drodze odwiedzimy też grodzisko na południowym brzegu jeziora Śpierewnik. Popołudniu zabawa w podchody.

Dzień 4: Raciąż – Nowy Młyn – Woziwoda – Raciąż pętla 30 km

Podczas dzisiejszej pętli odwiedzimy Rezerwat Przyrody Jeziorka  Kozie – ochroną objęte są leżące obok siebie, cztery niewielkie zagłębienia wytopiskowe. Trzy z nich to jeziorka o zarastającym lustrze wody (proces tworzenia torfowiska wysokiego). Czwarte z zagłębień na całej powierzchni porośnięte drzewostanem sosnowym. Zajrzymy też do Nadleśnictwa Woziwoda, gdzie będziemy mieli okazję dowiedzieć się nieco więcej o przyrodzie w Borach Tucholskich.

Dzień 5: Raciąż – Fojutowo 20 km

Dzisiaj ruszamy na nasze ostatnie miejsce noclegowe, gdzie będziemy mogli zrelaksować się w parku wodnym, a także pospacerować po okolicznych atrakcjach, warto odwiedzić akwedukt i wieżę widokową.

Dzień 6: spływ kajakowy kanałem Brdy

Rytel – Fojutowo (dystans 10 km)

Brda – lewy dopływ Wisły, największy w jej dolnym biegu. Jakość wód rzeki w całym jej biegu jest dobra, a wręcz należy ona do najczystszych rzek województwa kujawsko-pomorskiego. Kanał Brdy to budowla hydrotechniczna zbudowana przez Prusaków w XIX wieku, w celu nawodnienie łąk czerskich leżących w Borach Tucholskich. Długość kanału wynosi 21 km, a głębokość około 1 m.

W zależności od preferencji do wyboru dzień stacjonarny lub spływ kanałem Brdy. Wiosłując po meandrach pięknej Brdy mamy okazję poznać okolice z zupełnie innej perspektywy. Odcinek nie jest długi, dzięki nurtowi nie jest też wyczerpujący.

Dzień 7: Fojutowo – Mylof – Klosnowo 27 km (powrót busem)

Dzisiaj jedziemy wzdłuż kanału, po czym odbijamy na drogę do Mylofu, gdzie mamy możliwość zobaczyć spiętrzone przez zaporę wody Brdy, a także jedną z największych hodowli pstrąga tęczowego. Po krótkiej przerwie kontynuujemy podróż i jedziemy do Klosnowa. Chętni mają okazję zobaczyć wyłuszczarkę szyszek. Stąd powrót busem, chętni mogą wracać rowerami.

Dzień 8: Fojutowo

Dzisiejszym śniadaniem kończymy nasz wyjazd.

Mapa

Bory Tucholskie dla małych i dużych