Istria – perła Adriatyku

Istria

1

wyjazd: 2024/05/11

powrót: 2024/05/18

cena: 4190 zł

transport: samolot

kondycja:

wolne miejsca: Ostanie miejsca

O wyprawie

Bedąc na Istrii odwiedzimy dwa kraje, usłyszymy liczne języki, doświadczymy rozmaitych doznań kulturowych, gastronomicznych i krajobrazowych. Podróż zaczniemy w Słowenii, z Alpami Julijskimi w tle. Przejedziemy przez niewielkie, za to malownicze słoweńskie wybrzeże a następnie  wjedziemy do Chorwacji, która jednak od tej znanej nam z Pagu czy Dubrownika różni się całkowicie. Istria jest bowiem wyjątkowa i zaskakująca i niepowtarzalna a przede wszystkim zielona. Pierwsze dni to sławna Parenzana, czyli trasa rowerowa wytyczona w miejscu dawnej kolei wąskotorowej, łącząca trzy państwa, adriatyckie wybrzeże i  góry chorwackiej Istrii. Dzięki tunelom i wiaduktom góry te stają się dostępne nie tylko dla bardzo doświadczonych rowerzystów. Na trasie czekają nas piękne widoki i  średniowieczne miasteczka  przycupnięte na wzgórzach.  Kolejne dni to wybrzeże, z klimatycznymi miasteczkami, plażami i kafejkami nad wodą . Na koniec półwysep Kamenjak, ze swoistym mikroklimatem, intensywnym zapachem kwiatów i ziół, z niezliczoną ilością plaż i zatoczek – idealny na pieszą wycieczkę albo rejs łodzią motorową

Dystans na rowerze: ok. 350 km Nawierzchnia: drogi asfaltowe/ drogi szutrowe, leśne 60%/40%

Pilot wycieczki: Dariusz, e-mail: dptasznik@viaverde.com.pl

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą. Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki.
 • Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <<kliknij tutaj>>

Relacja z objazdu  kliknij tutaj

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w pensjonatach B&B, hotelach lub hostelach w pokojach 2-4-osobowych
 • śniadania
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie
 • przewóz rowerów z Polski
 • ubezpieczenie KL i NNW

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłków w trakcie dnia i wieczorem (min. 20 EURO dziennie)
 • biletów lotniczych – cena ta zmienia się w zależności od chwili zakupu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
 • dodatkowego ubezpieczenia KIT Bezpieczne Rezerwacje

Atrakcje

 • Słoweńskie wybrzeże
 • Izola
 • Piran
 • Parenzana
 • Groznian i Motovun
 • Rovinj
 • Pula
 • Przylądek Kamenjak
 • Rejs łodzią motorową

Program podróży

Loty:

Tam: Warszawa Okęcie 14.45 —> Lublana 16.25 (LOT)

Powrót: Lublana 17.05 —> Warszawa Okęcie 18.35 (LOT)

Dzień 1: Przelot do Lublany i transfer do Kopru

Zakwaterowanie w hotelu. Zwiedzanie Kopru. Spotkanie informacyjne

Dzień 2: Koper – Buje 50 km, 650 hm

Pierwszy dzień to zwiedzanie słoweńskiego wybrzeża. Chociaż jego długość to zaledwie 47 km, nie brakuje tu atrakcji. Na początek Koper – największe miasto Istrii, zarazem jej stolica i duży port handlowy. Jest tu też piękna starówka z weneckimi wpływami w architekturze i  włoskim klimatem. Rozpoczynamy podróż Parenzaną, w przeszłości była to  kolejka wąskotorowa, teraz niezwykle malownicza trasa rowerowa. Jadąc brzegiem Adriatyku dojeżdżamy do Izoli, niegdyś leżącej na wyspie, teraz otoczonej  wodami Adriatyku z trzech stron – to chyba najspokojniejsze, pełne nieodpartego uroku miasteczko Istrii. Dalej Piran –  podobno najpiękniejsze miasto słoweńskiego wybrzeża. Opuszczamy Słowenię, przejeżdżając przez ekskluzywny Portoroż. Przed nami Chorwacja i wnętrze wyspy z niepowtarzalnym klimatem i bajecznymi widokami. Dzień zakończymy w położonym na wzgórzu miasteczko Buje.

Dzień 3: Buje – Motovun  wersja podstawowa 35 km / 750 hm ; wersja rozszerzona 55km/ 1100 hm

Kontynuujemy podróż Parenzaną. Podziwiamy istriańską przyrodę w wiosennej odsłonie – kwitnące kwiaty, pachnące zioła, zielone wzgórza. Jako, że to to dawny szlak kolejowy będą też tunele (tylko dla rowerzystów) i wiadukty. Na pierwszy postój i pyszną kawę wstąpimy do miasteczka Groznjan, położonego na szczycie wzgórza i uratowanego przed wyludnieniem przez artystów. Zachęceni  przez  burmistrza zaczęli się tu osiedlać i stworzyli niezwykłą enklawę otoczoną przyrodą. Pełno tu maleńkich galerii, ulicznych artystów, stylowych kafejek. Kolejne 20 km to niezwykła podróż w pięknej scenerii z dala od ludzkich siedzib. Od miasteczka Livade będą dwie opcje – krótki podjazd do miasteczka Motuvan, naszego miejsca docelowego – tam odpoczynek i relaks lub dłuższa, bardziej wymagająca, za to przepiękna pętla do jeziora Butoniga

Dzień 4 : Motovun – Vrsar 50km /400 hm

Dzisiaj łatwiejszy etap, gdyż powoli zjeżdżamy z gór i zbliżamy się do wybrzeża. Porec to pierwsze miasto nad Adriatykiem i jednocześnie koniec Parenzany.  Mało jest takich miejsc, gdzie ścieżka rowerowa poprowadzona jest tak blisko wybrzeża  – to prawdziwa rowerowa uczta.  Po drodze mijamy kameralne  kurorty, właśnie rozpoczynające sezon – kończymy etap w jednym z nich.

Dzień 5 : Vsar – Rovinj  40 km/ 400 hm

Chociaż odległość między Vsarem a Rovinj wynosi w linii prostej jedynie ok. 10 km,  to aby dotrzeć z jednej miejscowości do drugiej trzeba objechać tzw. Kanał Limski – to wąska i głęboka zatoka wcinającą się w ląd na kilkanaście kilometrów, przypomina  swoim wyglądem  norweski fiord. To jedno z najbardziej malowniczych miejsc na Istrii – wzdłuż kanału prowadzi oczywiście ścieżka rowerowa a po drodze znajdują się liczne punkty widokowe. Dzisiejsze popołudnie przeznaczamy na zwiedzanie Rovinj – to najbardziej włoskie miasto Istrii – dla wielu też najpiękniejsze.

Dzień 6 : Rovinj – Premantura 55 km /450hm

Podążamy dalej wzdłuż zachodniego brzegu półwyspu  do Puli, największego miasta Istrii. Znajdziemy tu pięknie zachowany amfiteatr z czasów rzymskich i liczne zabytki z późniejszych epok. Ruszamy dalej na południe. Linia brzegowa jest coraz bardziej urozmaicona, mijamy liczne, ukryte  w skałach, romantyczne  zatoczki i plaże. Naszym celem jest Premantura – brama do przylądka  Kamenjak

Dzień 7: Przylądek  Kamenjak

To przyrodniczy fenomen z fantastycznie postrzępioną  linią brzegową o długości 200 kilometrów, wąskimi  kamienistymi  półwyspami wdzierającymi  się głęboko w ląd i  80 kilometrami  plaż. Najlepszym sposobem, żeby poznać i docenić to wyjątkowe miejsce jest rejs łodzią motorową – i to właśnie czeka nas w ostatnim dniu  wyprawy

Dzień 8: Powrót do Polski

Transfer na lotnisko do Lublany i powrót samolotem do Warszawy

 

Mapa