Klimaty Podlasia

Podlasie

2

wyjazd: 2024/08/10

powrót: 2024/08/17

cena: 2790 zł

transport: bus z Warszawy 200 zł

kondycja:

wolne miejsca: Brak miejsc

O wyprawie

Po raz kolejny zapraszamy Państwa na Podlasie, które jest najbardziej zróżnicowane w skali całego kraju pod względem kulturowym i etnicznym, dlatego też skrywa w sobie jeszcze wiele tajemnic. Podlasie, to skarbnica natury, znajdują się tutaj aż cztery parki narodowe, tym razem odwiedzimy Narwiański Park Narodowy. Drugim obowiązkowym punktem programu będzie „Kraina Otwartych Okiennic”. Zachwycą nas tutaj nie tylko unikatowe dekoracje domów, ale również okazałe, drewniane cerkwie i kościoły, stare krzyże wotywne, zabytkowe kapliczki przydrożne i cmentarze, a nade wszystko przyroda, na tle której całość nabiera jeszcze większej wartości. Lasy, czyste rzeki, cisza, spokój i mnóstwo bocianich gniazd stanowią idealną atmosferę dla aktywnego wypoczynku. Odwiedzimy też zabytkowe miasteczka takie jak: Tykocin, Suraż i Hajnówka oraz unikatowe wioski malowniczo położone nad Narwią.

Dystans na rowerze: ok. 250 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 70%/30%

Pilot wycieczki: email: Basia, e-mail: borzeszyna@viaverde.com.pl

Koncepcja naszego wyjazdu:

  • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
  • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
  • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <>

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

  • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
  • śniadania i obiadokolacje
  • opiekę przewodnika
  • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
  • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

  • posiłku w trakcie dnia
  • dojazdu i powrotu
  • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji (wypożyczenie kajaka oraz przewóz – ok. 30 zł od osoby)
  • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł, roweru ze wspomaganiem elektrycznym 800 zł
  • dodatkowego ubezpieczenie NNW Polska i KIT Bezpieczne Rezerwacje

Atrakcje

  • Leśna osada Topiło
  • Kraina Otwartych Okiennic
  • Suraż i Góra Królowej Bony
  • Spływ kajakowy Narwią
  • Spacer po kładkach nad rozlewiskiem w Narwiańskim PN
  • Tykocin – zamek, synagoga, barokowy kościół

Program podróży

Dzień 1: Wyjazd Z Warszawy w godzinach południowych.

Przyjazd do Hajnówki. Uczestnicy jadący własnym transportem powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest serwowana o godzinie 19.00

Po obiadokolacji odbędzie się spotkanie informacyjne.

Dzień 2: Hajnówka –Topiło – Hajnówka ok. 44 km (pętla)

Naszą wycieczkę rozpoczniemy na obrzeżach Puszczy Białowieskiej. „Szlakiem Orlika” pojedziemy do pięknie położonej śródleśnej osady Topiło, nad rozlewiskiem rzeki Perebel. Odpoczniemy w małym Zajeździe „Ostatni Grosz”, w którym przy smacznej kuchni można się rozkoszować pięknem otaczającej przyrody.  Po opuszczeniu odcinka puszczańskiego będziemy jechali „Podlaskim Szlakiem Sakralnym” i podziwiali mijane po drodze perełki drewnianej architektury – cerkwie i kapliczki przydrożne.

Dzień 3: Hajnówka – Koszarka ok. 62 km

Trasa prowadzi w większości drogami asfaltowymi, przejedziemy przez Hajnówkę nazywaną „bramą Puszczy Białowieskiej”. Kolejna miejscowość to Narew, gdzie warto zobaczyć ciekawe Muzeum Wsi – prowadzone przez pasjonata regionu i historii.  Celem naszej dzisiejszej wycieczki jest miejsce z wyjątkowym klimatem „Kraina Otwartych Okiennic” – trzy wsie: Soce, Puchły i Trześcianka. Unikatowym walorem tej krainy jest zachowany dawny charakter tych wsi, słynących z osobliwej kultury z widocznymi wschodnimi wpływami. Te trzy niepozorne wioski łączy charakterystyczna zabudowa wsi, przepiękne drewniane cerkwie, przedwojenne zdobione chaty, słyszalna do dziś gwara i trochę wolniejsze tempo życia…

Dzień 4: Koszarka – Suraż ok. 35 km

Dzisiejszy etap biegnie wzdłuż Narwi – można nacieszyć oczy nadrzecznym, urokliwym krajobrazem. Po drodze przejeżdżamy przez maleńkie, zapomniane wioski, mijamy kolorowe cerkiewki i kapliczki oraz przydrożne krzyże. Jadąc możemy napawać się niezliczoną ilością pięknych widoczków i zachwycać się ciszą. Kierujemy się do naszej bazy noclegowej w Surażu, miasteczka o bogatej historii. Najcenniejszym zabytkiem Suraża jest XV – XVI wieczny układ przestrzenny miasta z dwoma rynkami: lackim i ruskim, najstarszym zaś – grodzisko średniowieczne tzw. Góra Królowej Bony.

Dzień 5: Kurowo – Rzędziany ok. 12 km – spływ kajakowy Narwią

Dzisiaj dzień relaksowy – można leniuchować, ale zachęcamy wszystkich do spływu Narwią.

Narew – jest to rzeka, która dostarczy nam niezapomnianych wrażeń. Na odcinku od Suraża do Rzędzian rzeka tworzy rozlewiska wśród bagien i uroczysk, objęte ochroną w Narwiańskim Parku Narodowym, tzw. polską Amazonię. Spływ rozpoczynamy w pobliżu siedziby Narwiańskiego P.N., która znajduje się w zabytkowym XIX wiecznym dworze. Przed spływem warto pospacerować po dworskim parku, wejść na wieżę widokową i przejść się kładką edukacyjną. Po zakończeniu naszej wodniackiej przygody na chętnych czeka sauna nad rzeką w miejscu naszego noclegu.

Dzień 6: Suraż – Tykocin ok. 55 km

Dzisiaj czeka na nas Narwiański Park Narodowy, który mieliśmy już okazję zobaczyć z kajaka.

Tym razem będziemy podziwiać  widoki z siodełka rowerowego i wieży widokowych znajdujących się nad rzeką. Po drodze zatrzymamy się w Waniewie i udamy się do Śliwna kładką nad rozlewiskiem, która jest niezwykłą atrakcją pozwalającą podziwiać piękną, nadnarwiańską naturę. Jest to nietypowy spacer, bo kilka razy trzeba się przeprawić przez rzekę platformą. Ukoronowaniem dzisiejszego dnia będzie Tykocin – miasto pełne atrakcji i dobrego jedzenia. Odwiedzimy tykociński zamek, synagogę, barokowy kościół, pospacerujemy klimatycznymi uliczkami i zjemy tradycyjne żydowskie potrawy.

Dzień 7: Tykocin – Strękowa Góra – Tykocin ok. 45 km (pętla)

Na początek dnia „Europejska Wieś Bociania” – taką nazwę otrzymał stary, prawie stuletni dwór Pentowo nad starorzeczem Narwi. Na terenie kompleksu znajduje się bowiem około 30 gniazd bocianich. Kolejną atrakcją są Kiermusy – ostoja tradycji szlacheckiej. Mają one niewątpliwie wyjątkowy charakter. Sarmacka architektura, szlachecka kuchnia, zamek owiany legendami i historyczna granica państwa tworzą spójną całość. Najpiękniejsza w tym miejscu jest jednak przyroda, którą będziemy podziwiali spacerując po drewnianych mostkach i kładkach na rozlewisku.

Dzień 8: Zakończenie imprezy.

Po śniadaniu powrót.

Mapa