Kotlina Kłodzka rowerowe Eldorado

Kotlina Kłodzka

1

wyjazd: 2024/09/01

powrót: 2024/09/08

cena: 2790 zł

transport: bus z Warszawy - 400zł

kondycja:

wolne miejsca: Ostanie miejsca

O wyprawie

Kotlina Kłodzka to region wyjątkowy – pod względem ilości atrakcji i ciekawych miejsc nie ma sobie równych. Będziemy podziwiać niezwykłe krajobrazy,  odwiedzimy średniowieczne miasta, z ich wciąż nieodkrytymi tajemnicami, pomkniemy  po najlepszych w Polsce, całkowicie pustych asfaltowych drogach, nie ominiemy również tych nieco gorszych. Zwiedzimy  twierdzę   w Kłodzku oraz Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie, zdobędziemy Śnieżnik i oczywiście spróbujemy swoich sił na osławionych singletrackach sieci Glacensis. Odwiedzimy też kłodzkie uzdrowiska, między innymi  Polanicę Zdrój i Kudowę Zdrój, zjemy najlepszego na świecie pstrąga a do Sąsiadów wstąpimy na czesnakową polewkę i smażeny syr.

Dystans na rowerze: ok. 260 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 70%/30%

Pilot : Mariusz,  e-mail: mkucharczyk@viaverde.com.pl

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 30 – 60 km
 • Samochód techniczny wiezie nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 17.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 3-6 godzin. Pozostały to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <>

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
 • dodatkowego ubezpieczenie NNW Polska i KIT Bezpieczne Rezerwacje

Atrakcje

 • Uzdrowiska Kotliny Kłodzkiej
 • Podziemna Trasa Turystyczna oraz Twierdza w Kłodzku
 • Bystrzyca Kłodzka
 • Przełęcz Spalona
 • Singletracki sieci Glacensis
 • Jaskinia Niedźwiedzia
 • Snieżnik
 • Smażalnia pstrągów w Kamieńczyku
 • Dolina Dzikiej Orlicy
 • Międzygórze

Program podróży

Dzień 1 Zakwaterowanie w hotelu w Kłodzku.  Spotkanie informacyjne

Dzień 2  Kłodzko –Duszniki 40km, 600hm

Rozpoczynamy wyprawę od zwiedzania Kłodzka, z jego średniowieczną starówką,  pełną zabytkowych kamienic, rozpostartą na wzgórzu twierdzą z XVII wieku oraz interesującą  podziemną trasą turystyczną. Następnie ruszamy na zachód, wśród  łagodnych pagórków i mijając Kamienną Górę, dojeżdżamy do pierwszego na naszym szlaku uzdrowiska – Polanicy Zdrój. Tutaj chwila relaksu i spacer po  Parku Zdrojowym. Ruszamy dalej, cały czas łagodnie wspinając się – kończymy etap w kolejnym uzdrowisku w Dusznikach Zdrój

Dzień 3 Góry Stołowe  50km, 800 hm; 2,5km pieszo

Przed nami Góry Stołowe, z ich najbardziej spektakularnym przedstawicielem Szczelińcem. Dojeżdżamy do Karłowa i stąd ruszamy na pieszą wycieczkę, wśród niezwykłych skalnych tworów. Następnie drogą stu zakrętów  udajemy się  się do Kudowy Zdrój. Tutaj odpoczniemy w Parku Zdrojowym i  odwiedzimy Kaplicę Czaszek  w Czermnej.  Na nocleg wrócimy do Duszników.

Dzień 4 Góry Orlickie 55 km, 1000 hm

Czas na czeski akcent i malownicze Góry Orlickie.  Na początek  konkretny podjazd do Zieleńca  a stąd wyciągiem na Górę Sherlich – tutaj, po czeskiej stronie, czeka na nas Masarykowa Chata  i regionalne czeskie specjały. Stąd już tylko czysta przyjemność  jazdy wzdłuż grani leśnym duktem – po drodze oryginalna wieża widokowa na Wielkiej Desztnie na wysokości 1115 m.n.p.m i piękna panorama w każdym kierunku. Przed nami trudniejszy odcinek szutrową drogą – na trasie liczne bunkry  z II wojny światowej. Dojeżdżamy do Neratova, zwiedzamy oryginalny kościół i posilamy się w lokalnej restauracji. Ostatnie kilometry pokonujemy  malowniczą drogą wzdłuż granicy, którą to przekraczamy w Lasówce i tu nocujemy.

Dzień 5 Lasówka – Spalona – Bystrzyca Kłodzka – Lasówka 55km, 850 hm

Naszym pierwszym celem jest przełęcz Spalona i kolejna atrakcja Kotliny Kłodzkiej – dwunastokilometrowy  singletrack  (będący częścią prawie trzystukilometrowej sieci)- to  specjalnie zbudowana ścieżka rowerowa z rozmaitymi atrakcjami. Po drodze wieża widokowa, z fantastyczną panoramą  Bystrzycy Kłodzkiej. Na lunch wstąpimy do kultowego schroniska Jagodna na niepowtarzalne  racuchy z jagodami. Potem czeka nas szalony zjazd do Bystrzycy Kłodzkiej – to jedno z piękniejszych polskich miast, niestety również jedno z najbardziej zaniedbanych –tak czy inaczej zobaczyć trzeba koniecznie. Ostatni odcinek to dość uciążliwy podjazd do Lasówki – można pokonać go busem.

Dzień 6 Lasówka – Międzygórze 55km, 700hm

Dzisiejszy etap zapowiada się relaksowo. Przed nami Dolina Dzikiej Orlicy,  perfekcyjny asfalt i cudne widoki. Potem trochę wysiłku przy podjeździe na Górę Kamyk i nagroda w postaci najlepszych pstrągów w okolicy. Stąd widokowa droga  zaprowadzi nas do urokliwego Międzygórza, z zabytkowymi, drewnianymi willami.

Dzień 7 Międzygórze – Lądek Zdrój 30 km 650 hm

Dzisiejszy etap będzie  najkrótszy ale za to z najbardziej ambitnym, terenowym  podjazdem – naszym celem wszak jest Śnieżnik. Istnieje możliwość pojechania alternatywnym, równie ciekawym  wariantem asfaltowym, z ominięciem Śnieżnika. Gdy już odpoczniemy w schronisku ruszymy dalej do jednej z najdłuższych i najgłębszych jaskini w Polsce – Jaskini Niedźwiedziej a stamtąd nad Zalew Stara Morawa, gdzie będziemy mogli odpocząć po trudach i zażyć  kąpieli a najbardziej ambitni poszaleć na znajdujących się nieopodal singletrackach. Naszą wyprawę  zakończymy w  Lądku Zdrój.

Dzień 8 Po śniadaniu powrót do Warszawy.

Mapa