W krainie Dolnej Odry

Dolna Odra

2

wyjazd: 2024/07/20

powrót: 2024/07/27

cena: 2390 zł

transport: bus z Warszawy - 400 zł

kondycja:

wolne miejsca: Brak miejsc

O wyprawie

Idealne miejsce na miły aktywny rowerowy wypoczynek. Piękne krajobrazy, mało uczęszczane drogi i bezmierne lasy z porozrzucanymi jeziorkami pozwolą zapomnieć o troskach codziennego życia. Poznamy ciekawostki historyczne i zrelaksujemy się w najpiękniejszych zakątkach regionu.

Zwiedzimy Cedyński Park Krajobrazowy i jego okolicę. Znajduje się on w dolnym biegu Odry i obejmuje zasięgiem najbardziej wysunięte na zachód zakole rzeki.  Odwiedzimy  Moryń i Cedynię.

 

Dystans na rowerze: 240 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 70%/30%

Pilot wycieczki: Basia, e-mail: borzeszyna@viaverde.com.pl

Koncepcja naszego wyjazdu:

  • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 30 – 60 km
  • Samochód techniczny wiezie nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
  • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 17.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 3-6 godzin. Pozostały to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <<kliknij tutaj>>

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

  • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
  • śniadania i obiadokolacje
  • opiekę przewodnika
  • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
  • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

  • posiłku w trakcie dnia
  • dojazdu i powrotu
  • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
  • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
  • dodatkowego ubezpieczenia NNW Polska i KIT Bezpieczne Rezerwacje

Atrakcje

  • Moryń
  • Cedynia
  • Cedyński Park Krajobrazowy
  • Park Narodowy Ujście Warty
  • miejsce bitwy Pod Cedynią na górze Czcibora
  • najbardziej na zachód wysunięty punkt Polski
  • Ogrody Miłości

Program podróży

Dzień 1:  Moryń

Przyjazd w godzinach popołudniowych do położonej na wzgórzu i otoczonej murami obronnymi urokliwej miejscowości Moryń. Jest tu też ładne kąpielisko nad jeziorem Morzycko, do którego można dotrzeć ścieżką pieszo-rowerową będącą częścią geoparku epoki lodowcowej z makietami zwierząt tamtego okresu. Warto więc wybrać się na spacer jeszcze przed obiadokolacją, która będzie serwowana o godz. 19.00

Dzień 2: Moryń – Zatoń Dolna ok. 45 km

Tuż po śniadaniu wyruszymy na pierwszy etap rowerowy, podążymy ścieżką rowerową na zachód. W kościele w Czachowie obejrzymy nieco infantylne freski z XIV wieku. Następnie porzucimy rowery i powędrujemy ścieżką pieszą ok. 6 km przez rezerwat „Bielinek” oglądając kolejne wąwozy tego rezerwatu. Dalej, już na rowerach, „Zielonym Szlakiem Odry” dojedziemy do Zatoni Dolnej, gdzie kończymy nasz dzisiejszy etap. W „Cafe u Beaty” zjemy lunch. Jeśli wystarczy nam sił – pochodzimy po „Dolinie Miłości”. Powrót busem do Morynia.

Dzień 3: Moryń – Dolina Słubi – Moryń (pętla) ok. 40 km

Pierwszy dzień eksploracji Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Pierwsza część etapu terenowa. Odwiedzimy Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych w Gozdowicach. W drodze powrotnej pojedziemy w górę Doliną Słubi. Słubia przepływając przez Lasy Mieszkowickie tworzy wyjątkowo malowniczą dolinę o stromych zboczach i licznych źródliskach. Potok meandruje tworząc liczne zakola i żwirowate płycizny. Malowniczy wąwóz porośnięty jest lasem grądowym z dużym udziałem grabu, lipy i dębów.

Dzień 4: Moryń – Cedynia – Moryń (pętla) ok. 50 km 

Ponownie ruszymy w stronę zielonego Cedyńskiego Parku Krajobrazowego – urokliwym szlakiem rowerowym położonym w miejscu byłej linii kolejowej. Dojedziemy do Europabrucke – nowo oddanego mostu rowerowego (kiedyś kolejowego) na Odrze stanowiącego połączenie z niemiecką siecią tras rowerowych. Następnie ścieżką rowerową po drugiej stronie rzeki (u sąsiadów) pojedziemy w stronę Cedyni, najpierw podziwiając panoramę Odry, następnie oglądając miejsce bitwy Pod Cedynią na górze Czcibora – która przypomni nam, że znajdujemy się na terenach, gdzie rodziła się polskość. Staniemy też na najbardziej na zachód wysuniętym miejscu Polski. Do Cedyni wjedziemy urokliwą Aleją Kasztanową po drodze oglądając kamienną kaskadę.

Dzień 5: Moryń – Chocień ok. 60 km

Przyszedł czas na zmianę naszej bazy noclegowej. Nowa ścieżka rowerowa, którą pojedziemy umożliwi nam komfortową i bezpieczną podróż na dwóch kółkach po wielu pięknych zakątkach tego regionu. Te okolice urzekają nie tylko krajobrazami, ale również fascynującą historią. Znajdujące się tutaj wsie i osady należały niegdyś do wielkich majątków ziemskich.  Śladami ich świetności są ruiny pałaców i dworów, które zobaczymy na trasie. Taki obiekt znajduje się m.in. w Dobropolu – od XVI wieku wieś należała do rodziny von Sydow, w XVIII wieku wzniesiono tam kościół i pałac otoczony pięknym parkiem nad brzegiem jeziora. Natomiast w Rościnie zobaczyć można kościół z przełomu XIII i XIV wieku i ruiny kolejnego XVIII-wiecznego pałacu.

Dzień 6: Spływ kajakowy rzeką Myśla ok. 15 km 5-6 godzin

Dzisiaj planujemy spływ kajakowy rzeką Myśla na odcinku Myślibórz – Mystki. Rzeka ta płynie przez Pojezierze Myśliborskie,  Równinę Gorzowską i uchodzi do Odry w kotlinie Freienwalde. Wokół Myśli znajduje się wiele ciekawych środowisk: lasów łęgowych, torfowisk, stawów i starorzeczy. Jest to teren atrakcyjny dla turystów ceniących sobie dziką przyrodę. Spływ Myślą to czysta przyjemność. Dojazd i powrót ze spływu busem.

Dzień 7: Chocień – Kostrzyn nad Odrą ok. 55 km

Kolejny dzień i kolejne wyzwania. Pojedziemy do Parku Narodowego „Ujście Warty”, który jest najmłodszym spośród 23 polskich parków narodowych. Jest to jeden z najcenniejszych pod względem ornitologicznym obszarów w kraju. Unikalne tereny podmokłe, rozległe łąki i pastwiska stanowią jedną z najważniejszych w Polsce ostoi ptaków wodnych i błotnych. Etap zakończymy w Kostrzynie nad Odrą, gdzie zobaczymy fortyfikacje Twierdzy Kostrzyn. W ich skład wchodzą: Bastion Filip, Brama Chyżańska oraz Brama Berlińska. Powrót busem na nocleg.

Dzień 8: Po śniadaniu wyjazd busa do Warszawy.

Mapa