W krainie Dolnej Odry

Dolna Odra

2

wyjazd: 2022/07/23

powrót: 2022/07/30

cena: 2090 zł

transport: bus z Warszawy - 250 zł

kondycja:

wolne miejsca: Brak miejsc

O wyprawie

Idealne miejsce na miły aktywny rowerowy wypoczynek. Piękne krajobrazy, mało uczęszczane drogi i bezmierne lasy z porozrzucanymi jeziorkami pozwolą zapomnieć o troskach codziennego życia. Poznamy ciekawostki historyczne i zrelaksujemy się w najpiękniejszych zakątkach regionu.

Zwiedzimy Cedyński Park Krajobrazowy i jego okolicę. Znajduje się on w dolnym biegu Odry i obejmuje zasięgiem najbardziej wysunięte na zachód zakole rzeki.  Odwiedzimy  Moryń i Cedynię.

 

Dystans na rowerze: 240 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 70%/30%

Pilot wycieczki: Mariusz, e-mail: biuro@viaverde.com.pl

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 30 – 60 km
 • Samochód techniczny wiezie nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 17.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 3-6 godzin. Pozostały to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <<kliknij tutaj>>

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 200 zł, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
 • dodatkowego ubezpieczenia NNW Polska i KIT Bezpieczne Rezerwacje

Atrakcje

 • Moryń
 • Cedynia
 • Cedyński Park Krajobrazowy
 • Park Narodowy Ujście Warty
 • miejsce bitwy Pod Cedynią na górze Czcibora
 • najbardziej na zachód wysunięty punkt Polski
 • Ogrody Miłości

Program podróży

Dzień 1:  Łąkomin

Przyjazd w godzinach popołudniowych, zakwaterowanie w  hotelu “Pałacyk Łąkomin”, położonym w samym sercu lubuskiego lasu. Na miejscu jest browar rzemieślniczy, więc warto zdegustować lokalne piwa. Obiadokolacja o 19.00

Dzień 2: Łąkomin – Warta – Kostrzyń ok. 50 km

Tuż po śniadaniu wyruszymy na pierwszy etap rowerowy. W Nowinach Wielkich chętni odwiedzą Park Dinozaurów. Pojedziemy do Parku Narodowego Ujście Warty. Etap zakończymy w Kostrzyniu. Powrót busem.

Dzień 3: Spływ kajakowy rzeką Warta ok. 25 km 5-6 godzin

Dzisiaj planujemy spływ kajakowy rzeką Warta na odcinku Gorzów – Świerkocin. Rzeka duża, z dość wartkim nurtem, bez żadnych przeszkód po drodze – czysta przyjemność. Możliwość obserwacji ptactwa wodnego – kończymy spływ tuż przed Parkiem Narodowym: Ujscie Warty. Dojazd i powrót ze spływu busem. Osoby niezainteresowane spływem mogą spędzić ten dzień nad jeziorem odległym niecałe 3 km od miejsca noclegowego.

Dzień 4: Łąkomin – Moryń ok. 55 km

Województwo lubuskie jest najbardziej zalesionym regionem Polski, dlatego dziś będziemy poruszać się w dużej mierze duktami leśnymi. W trakcie będzie możliwość kąpieli w jeziorze. Dzisiejszy dzień zakończymy w położonej na wzgórzu i otoczonej murami obronnymi urokliwej miejscowości Moryń. Jest tu też ładne kąpielisko nad jeziorem Możycko, do którego docieramy ścieżką pieszo-rowerową będącą częścią geoparku epoki lodowcowej z makietami zwierząt tamtego okresu.

Dzień 5: Moryń – Zatoń Dolna ok. 45 km

Podążymy nowo-wybudowaną ścieżką rowerową na zachód. W kościele w Czachowie obejrzymy nieco infantylne freski z XIV wieku. Następnie porzucimy rowery i powędrujemy ścieżką ok. 6 km przez rezerwat Bielinek oglądając kolejne wąwozy tego rezerwatu. Dalej, już na rowerach, Zielonym Szlakiem Odry dojedziemy do Zatonii Dolnej, gdzie kończymy nasz dzisiejszy etap. W Cafe-Kocur zjemy lunch. Jeśli wystarczy nam sił – pochodzimy po Ogrodach Miłości. Powrót busem do Morynia.

Dzień 6: Moryń – Dolina Słubii – Moryń (pętla) ok. 40 km

Pierwszy dzień eksploracji Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Pierwsza część etapu terenowa. Odwiedzimy Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych w Gozdowicach. W drodze powrotnej pojedziemy w górę doliną Słubi. Słubia przepływając przez Lasy Mieszkowickie tworzy wyjątkowo malowniczą dolinę o stromych zboczach i licznych źródliskach. Potok meandruje tworząc liczne zakola i żwirowate płycizny. Malowniczy wąwóz porośnięty jest lasem grądowym z dużym udziałem grabu, lipy i dębów.

Dzień 7: Moryń – Cedynia – Moryń (pętla) około 50 km 

Ponownie ruszymy w stronę zielonego Cedyńskiego Parku Krajobrazowego – urokliwym szlakiem rowerowym położonym w miejscu byłej linii kolejowej. Dojedziemy do Europabrucke – mostu kolejowego będącego w trakcie modernizacji pod potrzeby rowerzystów w przyszłości (połączenie z niemiecką siecią tras rowerowych). Następnie szlakiem „Zielona Odra” pojedziemy w stronę Cedynii, najpierw podziwiając panoramę Odry z punktu widokowego traw kserotermicznych w Starym Kostrzynku, następnie oglądając miejsce bitwy Pod Cedynią na górze Czcibora – która przypomni nam, że znajdujemy się na terenach, gdzie rodziła się polskość. Staniemy też na najbardziej na zachód wysuniętym miejscu Polski. Do Cedynii wjedziemy urokliwą Aleją Kasztanową po drodze oglądając kamienną kaskadę.

Dzień 8: Po śniadaniu wyjazd do Warszawy.

Mapa