Bory Tucholskie – rowerem i kajakiem
Bory Tucholskie
O wyprawie
Bory Tucholskie są jednym z największych kompleksów leśnych w Polsce. Chociaż zdecydowanie dominują lasy sosnowe, to zachowały się tutaj fragmenty pierwotnej puszczy, stanowiska reliktowych roślin oraz rzadkich już w Polsce gatunków ptaków i zwierząt. Leśnymi duktami poprowadzono dziesiątki szlaków rowerowych z najbardziej znaną Kaszubską Marszrutą – rowerowy turysta ma w czym wybierać. Jednak Bory Tucholskie to nie tylko lasy – to również kraina malowniczych jezior i rzek, należących do najpiękniejszych w Polsce. To także kraina unikalnych, oderwanych od cywilizacji rezerwatów przyrody, obfitujących w szlaki piesze. Żeby naprawdę docenić uroki tego regionu trzeba czasem z roweru przesiąść się do kajaka lub udać się na pieszą wycieczkę. I tak właśnie będzie na naszej wyprawie. Będziemy przemierzać Bory Tucholskie rowerem i kajakiem, odbędziemy też kilka pieszych wycieczek.
Dystans na rowerze: 320 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 60%/40%
Pilot wycieczki: Mariusz , e-mail: mkucharczyk@viaverde.com.pl
Koncepcja naszego wyjazdu:
- Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 20 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
- W trakcie wyjazdu odbędą się trzy spływy kajakowe dł. 10-25km.
- Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
- Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. W niektóre dni część zaplanowanego dystansu pokonujemy kajakiem. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.
Co warto jeszcze wiedzieć? <>
Warunki
Cena wycieczki obejmuje:
- noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
- śniadania i obiadokolacje
- opiekę przewodnika
- asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
- przewóz bagaży na trasie
Cena wycieczki NIE obejmuje:
- posiłku w trakcie dnia
- dojazdu i powrotu
- ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł/osoby, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
- dodatkowego ubezpieczenia NNW i KIT Bezpieczne Rezerwacje
- kosztu spływów kajakowych ok. 150-200 zł
Atrakcje
Program podróży
Dzień 1: Wyjazd z Warszawy w godzinach popołudniowych.
Przyjazd do Charzykowy w godzinach wieczornych. Uczestnicy jadący własnym transportem powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest serwowana o godzinie 19.00 Po obiadokolacji odbędzie się spotkanie informacyjne.
Dzień 2: Park Narodowy Bory Tucholskie- pętla 50 km,
Rozpoczniemy naszą wyprawę od przejazdu przez najcenniejsze fragmenty Borów Tucholskich. Jadąc leśnymi duktami odkryjemy malownicze jeziora, torfowiska i łąki. Na początek jednak wstąpimy do Chojnic, gdzie obejrzymy zabytkowy rynek z imponującym ratuszem oraz ciekawy Park Tysiąclecia. Następnie udamy się do Klosnowa, gdzie odwiedzimy niezwykłą wyłuszczarnię nasion. Stąd rozpoczniemy wędrówkę przez leśne ostępy. Zatrzymamy się przy 600-letnim dębie Bartuś przespacerujemy kładką wokół jeziora Kaczego. Droga powrotna będzie wiodła wzdłuż jeziora Charzykowskiego i zakończy efektowną promenadą.
Dzień 3: Charzykowy – Swornegacie 20 km rowerem, 12 km kajakiem
Pojedziemy dziś jednym ze szlaków Kaszubskiej Marszruty, pięknie poprowadzonym po zachodniej stronie jeziora Charzykowskiego, odpoczniemy na plaży nad jeziorem Łomno i przekroczymy Brdę, w jej górnym biegu. W Chocińskim Młynie zakończymy etap rowerowy i przesiądziemy się do kajaków . Przed nami najbardziej malowniczy odcinek rzeki Chocina, która meandrując wśród łąk i lasów doprowadzi nas do Jeziora Charzykowskiego i do miejscowości Swornegacie, gdzie zakończymy spływ. Po południu dla chętnych terenowy etap po Zaborskim Parku Krajobrazowym
Dzień 4: Swornegacie – Laska – Swornegacie rowerem 25 km, kajakiem 15 km
Będziemy eksplorować północną część Tucholskiego Parku Narodowego, jadąc malowniczymi ścieżkami wzdłuż jezior. Następnie przez Zaborski Park Krajobrazowy udamy się na jego północny kraniec – tu przesiądziemy się do kajaków i popłyniemy Zbrzycą , jedną z najciekawszych rzek Borów Tucholskich. Większa część trasy wiedzie przez las, mijając po drodze kilka niewielkich urokliwych jezior.
Dzień 5: Swornegacie -Brda 55km
Od dziś motywem przewodnim naszej wyprawy będzie rzeka Brda – niekwestionowana królowa borowiackich rzek. Na początek jednak na chwilę opuścimy Bory i udamy się do jedynej w swoim rodzaju galerii, stworzonej przez ludowego artystę, Józefa Chełmowskiego, zwanego kaszubskim Leonardo da Vinci. Przed nami tereny, które poważnie ucierpiały na skutek huraganu z 2017 roku, który zniszczył około 65% tutejszych lasów – nawet dziś – sześć lat po tej tragedii, widok robi niezwykłe wrażenie. Dojeżdżamy do zapory na Brdzie w Mylofie. Tu posilimy się w kultowej smażalni a następnie ruszymy wzdłuż Wielkiego kanału Brdy do Fojutowa, gdzie zobaczymy zabytkowy akwedukt umożliwiający skrzyżowanie na różnych poziomach kanału Brdy i Czerskiej Strugi. Nocujemy w miejscowości Raciąż, nad rzeką, jakżeby inaczej, Brdą
Dzień 6: Spływ kajakowy Brda – Rudzki Most – 25 km
Dzisiaj czeka nas całodzienny spływ Brdą. Będziemy płynąć przez Tucholski Park Krajobrazowy – jednym z najciekawszych odcinków rzeki – nurt jest tu dość szybki, więc pokonanie 25 km nie będzie problemem. Rzeka jest kręta, zdarzają się powalone drzewa i głazy w nurcie – będzie też dzika przyroda i odrobina adrenaliny.
Dzień 7: Rudzki Most – Chełmno 65 km
Jedziemy dalej wzdłuż Brdy. Malowniczy przełom Brdy, wraz ze słynnym Piekiełkiem pokonamy pieszo . jeśli starczy czasu odwiedzimy kopalnię węgla brunatnego Montania. Na koniec Zalew Koronowski , Chełmiński Parki Krajobrazowy i Chełmno – miasto zakochanych.
Dzień 8: zakończenie imprezy.
Po śniadaniu powrót