W krainie lessowych wąwozów – Majówka
Kazimierz Dolny i okolice
O wyprawie
Na długi majowy weekend zapraszamy w tym roku na malowniczą Lubelszczyznę! W okolicach Nałęczowa i Kazimierza Dolnego odkryjemy, najbardziej okazałą w Europie, sieć lessowych wąwozów. Pokonamy wiele kilometrów urokliwych nadwiślańskich traktów oraz rowerowych ścieżek Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Oprócz wąwozów odkryjemy lokalne winnice, lawendowe pola oraz największe w Polsce plantacje chmielu. Odwiedzimy też m.in. pierwsze polskie muzeum, założone w Puławach przez Izabelę Czartoryską; oraz Janowiec, gdzie w jednej z zamkowych komnat swój autograf w ścianie wyrył Henryk Sienkiewicz. Napijemy się „Nałęczowianki” z jej źródła i posłuchamy najstarszych w Polsce organów. Zamieszkamy w kameralnym Folwarku Walencja, położonym w pięknym, ustronnym miejscu z dała od tłumów a jednocześnie blisko centrum Kazimierza i jego atrakcji.
Dystans na rowerze: 170 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 70%/30%
Pilot wycieczki: Agata, e-mail: biuro@viaverde.com.pl
Koncepcja naszego wyjazdu:
Co warto jeszcze wiedzieć? <<kliknij tutaj>>
Warunki
Cena wycieczki obejmuje:
Cena wycieczki NIE obejmuje:
Atrakcje
Program podróży
Dzień 1: Kazimierz Dolny – Puławy – Kazimierz Dolny ok. 60 km
Spotykamy się w czwartek o godz. 11.00 w w Kazimierzu Dolnym pensjonacie Folwark Walencja.
Na początek nadwiślańską ścieżką rowerową pojedziemy do Puław. Odwiedzimy tu Zespół Parkowo-Pałacowy Czartoryskich, gdzie w 1801 r. powstało pierwsze polskie muzeum. Gromadzone były tam niegdyś takie dzieła jak „Dama z Łasiczką” Leonarda da Vinci, „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta czy „Portret Młodzieńca” Rafaela.
Dalsza część naszej wycieczki to różany szlak lessowych wąwozów. Po drodze zobaczymy największe w Polsce plantacje chmielu oraz urokliwe lawendowe pola. Będzie okazja skosztować lawendowego ciasta z lemoniadą i na chwilę przenieść się w krainę kojących zapachów Prowansji.
Dzień 2: Kazimierz Dolny -Nałęczów-Rzeczyca-Kazimierz Dolny 55 km
Tego dnia udamy się na wschód, w kierunku uzdrowiska Nałęczów, które w dawnych czasach odgrywało podobną rolę na nizinach, co Zakopane w górach. Kuracjuszami bywali tutaj Henryk Sieniewicz czy Bolesław Prus. Mieszkał i tworzył tutaj także m.in. Stefan Żeromski. Pamiątki po tych kuracjuszach można dzisiaj oglądać w ciekawie zaaranżowanych muzeach. Pospacerujemy również po alejkach zrewitalizowanego parku zdrojowego.
W drodze powrotnej z Nałęczowa pojedziemy przez najbardziej malownicze trasy Kazimierskiego Parku Krajobrazowego – najstarszego parku krajobrazowego województwa lubelskiego. Będą nie tylko charakterystyczne dla tego terenu lessowe wąwozy, ale również winnice i nadwiślańskie tarasy widokowe.
Dzień 3: Spływ kajakowy Chodelką i Wisłą
Atrakcyjną odmianę dla odkrywania uroków zachodniej Lubelszczyzny zapewni nam spływ kajakowy. Będziemy mogli odpocząć po dotychczasowych rowerowych zmaganiach i podziwiać widoki Kazimierskiego Parku Krajobrazowego z nieco innej perspektywy.
Popołudnie przeznaczymy na atrakcje Kazimierza, który przez wielu uznawany za jedno z najbardziej klimatycznych i najpiękniej położonych polskich miasteczek. Będzie okazja skosztować słynnego maślanego koguta, zrobić sobie zdjęcie przy pomnikowym psie Werniksie czy posłuchać dźwięków najstarszych w Polsce organów.
Dzień 4: Kazimierz Dolny – Janowiec – Mięćmierz – Kazimierz Dolny ok. 60 km
Pora przeprawić się promem na drugą stronę Wisły. Czekają tam na nas malowniczo położone ruiny zamku w Janowcu.
Wracając, po przekroczeniu Wisły zajedziemy jeszcze do klimatycznego Mięćmierza, żeby przed powrotem do domów nacieszyć się chyba najpiękniejszymi w okolicy widokami na Dolinę Wisły.
Powrót w godzinach popołudniowych