Wybrzeże Bałtyku Zachód – 1

Wybrzeże Bałtyku

1

wyjazd: 2024/06/08

powrót: 2024/06/15

cena: 2790 zł

transport: bus z Warszawy 400 zł

kondycja:

wolne miejsca: Tak

O wyprawie

Przemierzymy zachodnią i środkową część polskiego wybrzeża Bałtyku – zaczynając naszą wycieczkę w okolicach Świnoujścia, a kończąc w Rowach. Zwiedzimy najpiękniejsze w Polsce wybrzeże klifowe oraz perły polskiego wybrzeża, między innymi Międzyzdroje i Kołobrzeg.

Dystans na rowerze: ok. 290 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 60%/40%

Pilot wycieczki: Mariusz, e-mail: mkucharczyk@viaverde.com.pl

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
 • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć? <<kliknij tutaj>>

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w ośrodkach wczasowych, pensjonatach lub hotelach
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł/osoby, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
 • dodatkowego ubezpieczenia NNW i KIT Bezpieczne Rezerwacje
 • na tym wyjeździe nie odwozimy kierowców do samochodów pozostawionych na starcie wycieczki – ostatniego dnia odwozimy uczestników na dworzec kolejowy w Słupsku. Tak więc osoby podróżujące własnym transportem dojeżdżają pociągiem i wracają pociągiem lub zostawiają auto w Świnoujściu i do auta wracają pociągiem.

Atrakcje

 • Świnoujście
 • Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach
 • Woliński Park Narodowy
 • Wyspa Wolin
 • Trzęsacz – ruiny
 • Latarnia morska w Niechorzu
 • Ekopark Wschodni
 • Spływ kajakowy rzeką Radew
 • Rowy

Program podróży

Dzień 1: Wyjazd z Warszawy w godzinach porannych.

Przyjazd do Świnoujścia. Zakwaterowanie. Godz. 19.00 – Obiadokolacja i spotkanie informacyjne.

Dzień 2: Świnoujście – Międzywodzie 60 km

Rozpoczynamy naszą rowerową wyprawę w jednej z najładniejszych miejscowości wybrzeża – Świnoujściu – położonym na trzech wyspach: Wolin, Uznam i Karsibór. Zadbane miasto z rozległym Parkiem Zdrojowym i licznymi zabytkami, szerokie plaże i liczne ścieżki rowerowe sprawiają, że rowerzyści czują się tu doskonale. Ruszamy dalej – naszym celem są Międzyzdroje – znane z Promenady Gwiazd oraz długiego na 395 metrów molo. Z Międzyzdrojów odbijamy na południe i dojeżdżamy do Jeziora Turkusowego – jednego z najpiękniejszych jezior Wolińskiego Parku Narodowego. Dalej przejedziemy wzdłuż jezior wyspy Wolin.

Dzień 3: Międzywodzie – Dźwirzyno 55 km

Szczególną atrakcją dzisiejszego etapu będą ruiny kościoła w Trzęsaczu. Budowlę postawiono w XIII wieku 1800 m od brzegu. Na skutek działania niszczycielskiej siły Bałtyku pozostałości po kościele znajdują się obecnie na skraju klifu i można je oglądać ze specjalnej platformy widokowej. Kolejnym punktem programu będzie wzniesiona na wysokim klifie, mierząca 45 m latarnia morska w Niechorzu, uważana za jedną z najpiękniejszych na polskim wybrzeżu.

Dzień 4: Dźwirzyno – Niegoszcz, 50 km

Dziś dotrzemy do Kołobrzegu, znanego uzdrowiska, ale też miasta z bogatą historią, piękną starówką i licznymi zabytkami, wśród których wyróżnia się latarnia morska wybudowana w XVII wieku. Kierując się dalej na wschód dotrzemy do Ekoparku Wschodniego – malowniczego terenu składającego się z bagien, torfowisk i borowin, na których żyje kilkadziesiąt gatunków ptaków i mnóstwo ciekawych okazów roślin. Aż do Ustronia Morskiego ścieżka nasza prowadzi nad samym morzem, co będzie okazją do odpoczynku i kąpieli. Za Ustroniem ścieżka oddala się nieco od morza, teren staje się pagórkowaty, przez co szczególnie malowniczy.

Dzień 5: Białogórzyno – Nosowo (14 km) – spływ kajakowy

Dzisiaj odpoczywamy od rowerów. Można ten dzień spędzić na plaży albo w kajaku. Proponujemy spływ rzeką Radew – czysta woda, bezludna okolica. Płynie ona leniwie, wśród pól, łąk i lasów, chwilami przyspiesza tworząc bystrza i przełomy, a także piękne starorzecza i rozlewiska. Wybrany przez nas odcinek wymaga już pewnego obycia kajakowego. Jego przebycie zajmie około 5 godzin. Po spływie zawitamy w unikatowym miejscu wypoczynku, rozrywki oraz edukacji przyrodniczej jakim są Ogrody Hortulus w Dobrzycy.

Dzień 6: Niegoszcz – Jarosławiec, 60 km

Dzisiejszy etap to szlak jezior przybrzeżnych. Będziemy jechać wzdłuż jezior Jamno, Bukowo i Kopań. Odwiedzimy też przystanie rybackie w Unieściu i Dąbkach, gdzie można będzie zjeść rybkę prosto z morza. Zanim zakończymy etap w Jarosławcu odwiedzimy nowo otwarte muzeum bursztynu.

Dzień 7: Jarosławiec – Rowy 55 km

Ruszamy z Jarosławca w kierunku Ustki, a stąd Szlakiem Zwiniętych Torów – poprowadzonym w pięknej scenerii – nasypem nieczynnej linii kolejowej. Dojeżdżamy do Rowów, spokojnego letniska, będącego zachodnią bramą Słowińskiego Parku Narodowego. Chętnych kontynuować wycieczkę po wybrzeżu Bałtyku zapraszamy na drugą część wycieczki – Wybrzeże Bałtyku Wschód, która zaczyna się bezpośrednio po zakończeniu tego wyjazdu.

Dzień 8: Po śniadaniu powrót do Warszawy busem.

Mapa